Jedziesz do Niemiec? Nie zapomnij o…

Kategorie artykułu: News

 

Wszystko jest już ustalone i w pełni dograne. Wiesz już, że przed tobą kolejne wyzwanie zawodowe w postaci wyjazdu zarobkowego do Niemiec. Teraz czas na następny krok, który wbrew pozorom często nastręcza sporo problemów. To ten moment, kiedy należy odpowiedzieć sobie na istotne pytanie – czy wiesz, co ze sobą zabrać, jadąc do pracy w Niemczech?

Nic nie zastąpi porządnego researchu materiałów związanych z twoim przyszłym miejscem zamieszkania. Internet jest przebogaty w informacje o tym, jak żyje się w danym mieście, jaka jest specyfika miejscowości, a także jak kształtują się tam ceny podstawowych produktów. Z całą pewnością warto zacząć właśnie od nabycia wiedzy teoretycznej. Ktoś z twoich znajomych już tam mieszka? Zachęcamy do kontaktu, ponieważ możemy uzyskać cenne dla nas wskazówki i wyzbyć się przeróżnych wątpliwości. Przeprowadzka zawsze jest niejako podróżą w niewiadome i jest też na tyle stresującą czynnością, że taka rozmowa może nas wewnętrznie uspokoić i naładować pozytywną dawką emocji. Pomocna dłoń, już na miejscu, to nieoceniony atut w procesie aklimatyzacji. Sięgajcie po to, jeśli tylko macie takie możliwości!

Jeśli wybierasz się tam własnym samochodem to koniecznie zadbaj o ubezpieczenie komunikacyjne, które możesz opłacić jeszcze w Polsce. OC jest obowiązkowe, ale zalecamy zainwestować jeszcze w dodatkowe ubezpieczenie Assistance. To gwarancja szybkiej reakcji na niespodziewane kłopoty na drodze. W przypadku awarii możesz nawet otrzymać zastępczy samochód, aby spokojnie dotrzeć do wyznaczonej destynacji.

Wprawdzie coraz częściej można opłacać mandaty za pomocą płatności kartą, ale musisz pamiętać, że nadal o wiele popularniejszą formą rozliczenia jest gotówka. To też powoduje, że jeśli kierowcy zostaną zatrzymani przez patrol policji to dobrze mieć przy sobie pieniądze, aby ponieść ewentualne konsekwencje złamania prawa.

W wyposażenie samochodu obowiązkowo musi wchodzić kilka rzeczy. To kable akumulatorowe, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe, linka holownicza, zestaw żarówek, a także podstawowy zestaw narzędzi. To szczególnie istotne, ponieważ na autostradach dysponujesz przywilejem naprawy prostych awarii, jak choćby wymiana koła. Zamiast więc liczyć na innych, co też może wiązać się z niepotrzebnym wydatkiem finansowym, lepiej być przygotowanym na samodzielną reakcję na incydenty.

Ok, powiedzmy, że ten element mamy już za sobą. To jednak nie wszystko, ponieważ bez kilku materiałów nie sposób będzie funkcjonować w Niemczech. Podstawowym dokumentem, który będzie potrzebny w trakcie całego pobytu to dowód osobisty. Przyda się on choćby do potwierdzenia zameldowania, otrzymania pozwolenia na pobyt, a także przy zawieraniu umowę o pracę. Koniecznie sprawdź czy aby przypadkiem jego ważność nie kończy się w momencie, kiedy będziesz akurat przebywał w Niemczech. Jeśli tak zaistnieje, to najlepiej wyrobić nowy jeszcze w Polsce.

Bardzo ważna jest także karta EKUZ, która poświadcza prawo do skorzystania z usług opieki zdrowotnej do czasu uzyskania legalnej pracy w Niemczech. Ten dokument, ewentualnie inne zaświadczenie potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, będzie wymagany przy legalizacji pobytu, a także w sytuacji problemów zdrowotnych. W momencie podjęcia pracy pracobiorca zobowiązany jest do zarejestrowania pracownika w systemie zdrowotnym Niemiec. Jeśli więc posiada typową umowę o pracę to składka zdrowotna będzie odprowadzana automatycznie od otrzymanego wynagrodzenia.

Możliwe też, że twój pracodawca poprosi o okazanie zaświadczenia o niekaralności. Przygotuj się do tego zawczasu i zadbaj o zdobycie tego dokumentu. Dostaniesz je w wydziale sądu rejonowego, odpowiadającemu twojemu miejscu zameldowania. Wystarczy, że wypełnisz wniosek i uiścisz kilkunastozłotową opłatę.

Na pewno też zyskasz w oczach swojego pracodawcy, jeśli będziesz w stanie przedstawić dokumenty potwierdzające wykształcenie, doświadczenie i nabyte kompetencje. Pamiętaj jednak, że wskazane jest przetłumaczyć je na język niemiecki.

Warto zadbać o zabranie ze sobą takich rzeczy, jak:

  • dowód tożsamości, ewentualnie paszport
  • prawo jazdy, dowód rejestracyjny
  • jeśli jest wymagane to zezwolenie na pobyt i pracę
  • wszelkie dokumenty związane z pracą oraz zakwaterowaniem
  • certyfikaty, świadectwa szkolne, zaświadczenia potwierdzające kompetencje. Najlepiej w języku niemieckim
  • ubezpieczenie zdrowotne
  • Akt urodzenia, akt zawarcia związku małżeńskiego, dokument o przebytych chorobach
  • ksera najważniejszych dokumentów, na wypadek utraty oryginałów
  • buty robocze, laptop lub inne narzędzie do komunikowania z rodziną, kontakt z rodziną, które są zapisane w innym miejscu niż w telefonie (na wypadek zgubienia),

Pakując garderobę, weź pod uwagę, jaki będzie charakter twojej pracy. Jeśli zostałaś zatrudniona jako opiekunka jest oczywiste, że przyda ci się sporo luźnych ubrań, ale i coś bardziej eleganckiego – przecież po pracy zapewne będziesz miała wiele okazji do spędzenia czasu w klubach czy restauracjach. Pamiętaj, że pracując w Bawarii przyda Ci się więcej ubrań zimowych niż gdybyś miała mieszkać np. w Hanowerze. Powtórzymy się, ale porządny research to naprawdę podstawa każdego wyjazdu!

Nie przejmuj się tym, że na samym początku pobytu w nowym miejscu będziesz czuł się nieswojo. Przed tobą wiele wyzwań, z którymi poradzisz sobie szybciej, jeśli solidnie się do nich przygotujesz. Słabo porozumiewasz się po niemiecku? Kup słownik, który pomoże ci w sytuacjach kryzysowych, dowiedz się czy twoja praca skieruje cię na prywatne lekcje, a jeśli nie to zadbaj o to od razu po przyjeździe. Przeraża Cię wielkość miasta i to, że nie wiesz jak się po nim poruszać? Przed przyjazdem do Niemiec poczytaj o komunikacji w danej lokalizacji. Na miejscu odwiedź centrum informacji turystycznej i poproś o mapę miasta oraz np. metra. Następnie zwiedzaj, odkrywaj, bądź otwarty na nowości i najzwyczajniej w świecie staraj się cieszyć tym, że po tej przygodzie wrócisz nie tylko z zasobniejszym portfelem, ale i bogatszy o kolejną życiową wiedzę!

Artykuł został przygotowany przez firmę Humanus Personalservice GmbH