Praca za granicą dla par – plusy i minusy wspólnego wyjazdu

Kategorie artykułu: News

 

Wyjazd do pracy za granicę może mieć mnóstwo, zalet ale również i wad. Jedną z nich jest długa rozłąka z najbliższymi. To trudna sytuacja dla większości osób i często powód do rezygnacji z wyjazdu. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku może okazać się wyjazd we dwoje i zatrudnienie w tej samej firmie, co nie narazi związku na szwank.

Laptop, Mac, Komputer, Przeglądarka, Badania Naukowe

W Internecie można znaleźć mnóstwo ofert pracy skierowanych do par. Agencje pracy oferują wspólne zakwaterowanie czy pracę na tej samej zmianie. Oferty skierowane do par najczęściej dotyczą branży produkcyjnej lub prac sezonowych, gdzie nie ma większych wymagań związanych z doświadczeniem czy znajomością języka. Najważniejsze są dyspozycyjność i chęci do pracy oraz gotowość do wyjazdu od zaraz. Wspólny wyjazd w celach zarobkowych ma swoje zalety i wady.

Zalety wspólnej pracy

Wyjazd w celu odłożenia pieniędzy na remont czy nowe mieszkanie może pogłębić relacje. Praca za granicą we dwoje to też lepszy komfort psychiczny, chociażby ze względu na brak konieczności długoterminowego rozstania z ukochaną osobą. Obecność partnera sprawia, że nie czujemy się osamotnieni i łatwiej odnajdujemy się w nowych warunkach i obcym miejscu. Nawet jeżeli para nie pracuje w jednej firmie, ale mieszka razem, ma możliwość spędzania wolnego czasu wspólnie, co niweluje wszystkie nieprzyjemne aspekty wyjazdu. Wspólny wyjazd wpływa również na większą motywację do pracy, co sprawia, że pracownik rzadziej zmienia miejsce pracy i może pozostać w danym kraju na dłużej, jest przez to bardziej ceniony przez pracodawcę.

Wyjazd zarobkowy z ukochaną osobą można potraktować również jako przygodę: wspólne poznawanie obcej kultury, odkrywanie zakątków miasta i lokalnych potraw. Po skończonym zleceniu można część zarobionych pieniędzy przeznaczyć na zwiedzanie danego kraju lub nawet dłuższą podróż po Europie. Osoby, które przez dłuższy czas pracowały za granicą będą pewniej się poruszać w obcym kraju i pozwolą sobie na odważniejsze wyprawy niż zwykły turysta, wybierający się na wycieczkę z biurem podróży. W dodatku będą swobodniej posługiwać się językiem obcym i lepiej go rozumieć, dzięki czemu podróżowanie stanie się o wiele mniej stresujące.

Nie zapominajmy także o cennych znajomościach, które można nawiązać, pracując w międzynarodowym zespole. Często w miejscu pracy rodzą się przyjaźnie na całe życie. Nawet jeśli pracująca razem para w przyszłości już więcej nie wyjedzie za granicę w celach zarobkowych, może to zrobić w celach turystycznych, by odwiedzić swoich zagranicznych znajomych.

Wady pracy w parze

Wspólna praca, mieszkanie i ciągłe przebywanie razem może niekiedy doprowadzać do drobnych nieporozumień czy sprzeczek. Wszystko przez to, że jesteśmy ze sobą 24 godziny na dobę. Przebywając w Polsce, małżeństwa, pary czy narzeczeństwa, mieszkając razem, najczęściej pracują w zupełnie innych miejscach i w odmiennych branżach, co sprawia, że po powrocie do domu chcemy nacieszyć się wolną chwilą z drugą osobą.

Wyjazd za granicę nie jest dla każdego. Czasem mimo posiadania u swojego boku bliskiej osoby nadal doskwiera nam brak rodziny, przyjaciół czy problem z zaklimatyzowaniem się w nowym miejscu. Zdarza się, że jeden z partnerów nie może się odnaleźć w nietypowej dla niego sytuacji i pragnie wrócić w swoje rodzinne strony, co może wiązać się z rozłąką, gdy druga osoba chce pozostać za granicą. Istnieje też ryzyko, że para ma zupełnie inny pogląd na emigrację i pracę z nią związaną, co w konsekwencji prowadzi do braku porozumienia. Oczywiście wszystkie wymienione kwestie mają odmienny charakter i nie zawsze tak samo się kończą.

Praca za granicą z drugą połową to doskonałe rozwiązanie, aby wspólnie zarobić na przyszłość. Większość portali oferuje mnóstwo ogłoszeń dopasowanych dla osób chcących wyjechać razem. Czy warto podjąć taką decyzję? Kwestia jest bardzo indywidualna. Należy przeanalizować wszystkie za i przeciw. Taki krok może okazać się zdecydowanie trudniejszy dla osób posiadających dzieci. Warto podjąć decyzję świadomie, a przede wszystkim przed wyjazdem dowiedzieć się, jakie warunki oferuje nam pracodawca, gdzie będziemy mieszkać i czy oferowane zakwaterowanie, samochód służbowy lub ubezpieczenie nie są dodatkowo płatne.

 

Autor tekstu: Sandra Tyl