Kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka na świecie

Kategorie artykułu: News

 

Babcia i dziadek są jednymi z ważniejszych osób dla swoich wnuków. Stanowią przykład pracowitości, obowiązkowości i troski o drugiego człowieka. Nikt lepiej od babci nie opowiada bajek, a dziadek zna nawet najstarsze dzieje całej rodziny.To dziadkowie są stróżami tradycji rodzinnych i przekazują je kolejnym pokoleniom.

 W Polsce Dzień Babci obchodzi się 21 stycznia, zaś święto dziadka 22 stycznia. W 1964 roku zostało ono zapoczątkowane przez tygodnik „Kobieta i Życie”, za sprawą wystąpienia Mieczysławy Ćwiklińskiej jako babci w sztuce Drzewa umierają stojąc. Po wystąpieniu redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczyła 85-letniej aktorce tort i kwiaty, ustanawiając tym samym Dzień Babci. Tradycja była później rozpowszechniana przez „Express Wieczorny”. Z czasem zaczęto obchodzić również Dzień Dziadka zaraz po Dniu Babci. Istnieje teoria, że święto dziadków do Polski zostało przyniesione w latach osiemdziesiątych z Ameryki.

Młodsze dzieci dla babć i dziadków organizują w żłobkach, przedszkolach czy szkołach uroczyste akademie. Jest to wielkie wydarzenie, do którego należy się odpowiednio przygotować – nauczyć wierszyka, piosenki lub roli, a dziadkowie razem z wnukami mogą aktywnie uczestniczyć w różnych zabawach i konkursach. Dzieci pod okiem rodziców lub nauczycieli starannie przygotowują kolorowe laurki z pięknymi życzeniami. Odwiedziny u dziadków są również wspaniałą okazją do spędzenia wspólnego czasu, wysłuchania historii o dziejach rodziny oraz podziękowania za ich obecność w naszym życiu.

Dzień Babci i Dziadka na świecie

W USA i Kanadzie świętowany jest Narodowy Dzień Dziadków, ustanowiony na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. Dzień ten został w 1978 roku zatwierdzony przez kongres oraz prezydenta Jimmy’ego Cartera. Święto ma swój oficjalny hymn i symbolizuje je kwiat niezapominajki. Celebrowanie Dnia Dziadków wiąże się z historią gospodyni domowej pochodzącej z Zachodniej Wirginii, która chciała przekonać społeczeństwo, że należy zwracać uwagę na osamotnienie i brak zainteresowania losem starszych osób. Marian Lucille Herndon McQuade była pomysłodawczynią dnia poświęconego osobom starszym i z tej okazji w kościołach, szkołach i domach spokojnej starości organizowane są spotkania mające na celu uświadamianie młodzieży, jak dużo zawdzięcza swoim dziadkom.

Francuzi od 1987 roku Dzień Babci obchodzą  w pierwszą niedzielę marca, a święto dziadków celebrowane jest w pierwszą niedzielę października. Inicjatorem tego święta była sieć kawiarni Le Café Grand’Mère, która poprzez reklamę kawy dla babci, chciała wypromować markę. Dni te są okazją do spotkań z bliskimi, organizowane są konkursy na najpiękniejszą laurkę, a stowarzyszenie Fête des grand-mères organizuje różne pochody na cześć dziadków i babć.

Babcie i dziadkowie w Wielkiej Brytanii obchodzą wspólne święto (National Grandparents Day), przypadające na pierwszą niedzielę października. W szkołach organizowane są spotkania z dziadkami, dzieci przygotowują laurki. Często cała rodzina wybiera się do restauracji lub cukierni zjeść wspólny posiłek i porozmawiać.

W Bułgarii 21 stycznia, swoje święto (Babin Den) obchodzą tylko babcie. Jest to dzień obchodzony z przepychem głównie na wsiach i koncentruje się na wnuku, który urodził się w ostatnim roku oraz jego rodzinie. Rodzice z najmłodszym dzieckiem odwiedzają starszych krewnych i wręczają im drobne podarki.

Włoski dzień babć i dziadków (La Festa dei nonni) od 2005 roku świętowany jest 2 października. Wybrana data nie jest przypadkowa, gdyż w religii katolickiej dzień ten jest świętem Aniołów Stróżów i odnosi się do opieki dziadków nad wnukami, czuwania nad ich bezpieczeństwem i bezwarunkowej miłości.

W Brazylii Dzień Babci i Dziadka przypada na 26 lipca, w Meksyku zaś 28 sierpnia. W obu krajach jest on obchodzony bardzo podobnie jak w Polsce. Dziadkom wręczane są przygotowane przez dzieci laurki, a w przedszkolach i szkołach organizowane są różne eventy.

W Japonii nie świętuje się dnia babci i dziadka. W tym kraju osoby starsze są bardzo ważne i darzone ogromnym szacunkiem i autorytetem. Są wyznacznikiem moralności, mądrości i wiedzy na temat życia. Japończycy od 1966 roku, 15 września obchodzą Dzień Szacunku dla Wieku.

Cała redakcja portalu Poloniusz.pl wszystkim babciom i dziadkom z okazji nadchodzącego święta składa ogromne podziękowania za trud wkładany w wychowanie, za dobre rady i ciepłe słowa. Za miłość i uśmiech. Życzymy pogodnych dni pełnych radości i szczęścia.

Autor tekstu: Sandra Tyl