Mało znane fakty o Szwajcarii

Kategorie artykułu: News

 

Szwajcaria jest piękna o każdej porze roku. Na niewielkiej powierzchni można tu znaleźć wyjątkową różnorodność krajobrazu jak lodowce, jeziora, góry, piękne miasta i olśniewające pejzaże. Zależnie od kantonu możesz poczuć się jak we Włoszech, Niemczech czy Francji. Wielokulturowość owocuje w ogrom ciekawych zabytków oraz sztukę. Jakże ciekawy jest ten kraj, który kojarzy nam się głównie z bankami, zegarkami, stokami narciarskimi czy ze słynnym czerwonym scyzorykiem?

Jezioro, Góry, Krajobraz, Montreux, Szwajcaria

Geografia

    • Szwajcaria to jeden z najmniejszych krajów w Europie, Polska jest od niej ponad 7,5 razy większa;
    • Znajdują się tu dwie enklawy międzynarodowe. Są to terytoria innych państw leżące na terenie Szwajcarii. Należą do nich gminy: włoska Campione d’Italia oraz niemiecka Büsingen. Gminy zamieszkują w większości obywatele włoscy i niemieccy;
    • Szwajcaria składa się z 26 kantonów. Każdy kanton i gmina posiada własną politykę podatkową, system szkolnictwa czy telewizję;
    • Na terenie kraju znajduje się ponad 1500 jezior i nie leżą one dalej niż 10 km od kolejnego;
    • Ponad 60% powierzchni kraju leży na terenie Alp i znajduje się tu 48 spośród 82 alpejskich czterotysięczników;
    • Szwajcaria oficjalnie nie ma stolicy. Jej funkcje pełni Berno, gdzie swoją siedzibę mają rządzący krajem;
    • W kraju obowiązują cztery języki urzędowe – niemiecki, francuski, włoski i romansz. Większość mieszkańców potrafi posługiwać się dwoma z nich zależnie od zamieszkiwanego kantonu;
    • Szwajcaria i Watykan to jedyne państwa na świecie, których flaga ma kształt kwadratu;
    • Najbardziej rozpoznawalnym i fotogenicznym szczytem jest Matterhorn o wysokości 4478 m n.p.m. Widnieje on na opakowaniu szwajcarskich czekoladek Toblerone.

Photogenic and delicious: The Matterhorn is sometimes known as the 'Toblerone Mountain' for obvious reasons...

źródło: https://fallowtravels.com/2016/07/21/the-toblerone-mountain/

Pierwszy zegarek

Każdy z nas kojarzy Szwajcarię właśnie z zegarkami, bo właśnie 1839 w Genewie został wynaleziony ten pierwszy na świecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że twórcami zegarka byli dwaj polscy imigranci Franciszek Czapek oraz Antonii Patek.

Obywatelstwo

Mimo tego, że Szwajcaria jest wielokulturowa, to bardzo dba o to, kto się tu osiedla. Aby otrzymać obywatelstwo, należy mieszkać w Szwajcarii co najmniej 12 lat. Procedura opiera się głównie na integracji społecznej, kulturalnej oraz na zaznajomieniu się z obowiązującym prawem. Po 12 latach można podejść do egzaminu, który sprawdzi, w jakim stopniu chcący otrzymać obywatelstwo zintegrował się z krajem. W ramach testu odbywa się również rozmowa z konsulem.

Zdanie obywateli jest najważniejsze

Obywatele Szwajcarii mają możliwość decydowania w drodze referendum o ważnych sprawach państwowych co najmniej kilka razy w roku. Przeprowadzane tu referenda stanowią ponad połowę wszystkich przeprowadzanych na całym świecie. W latach 1990-2009 w Szwajcarii przeprowadzono 249 referendów, czyli aż 13 rocznie.

Samochodem nie wjedziesz

Na terenie dziewięciu miejscowości turystycznych obowiązuje zakaz poruszania się samochodami. Jest on wynikiem przeprowadzonego wcześniej referendum, w którym mieszkańcy zdecydowali, że nie chcą, aby miasta zostały zdominowane przez pojazdy. Autem można dojechać do wcześniejszej miejscowości, gdzie należy je zostawić i przesiąść się w pociąg lub taksówkę, które dowiozą nas w wybrane miejsce. Taksówki to samochody elektryczne i tylko one mogą poruszać się w tych miejscowościach.

Krowa do wynajęcia

W Szwajcarii można wziąć krowę w leasing, co oznacza stanie się jej właścicielem na określony czas. Krowa w tym czasie mieszka na swojej farmie, a jej tymczasowy właściciel ma prawo do kupna po obniżonej cenie produktów wykonanych z jej mleka. Umowę leasingową w większości przypadków podpisuje się na rok, a opłata wynosi około 380 franków. Umowa zawiera również klauzulę, która nakazuje osobie wynajmującej przepracowanie co najmniej jednego dnia na tej farmie w celu zbliżenia się do natury i zbliżenia ze zwierzęciem.

Krowy są tu bardzo ważne. Na początku lata odbywa się uroczyste odprawienie krów wyprowadzanych na górskie pastwiska, a na koniec jesieni wita się je, gdy schodzą w doliny.

Najdroższa kawa

W Zurychu za możliwość wypicia kawy zapłacimy około 4 franków, co sprawia, że szwajcarska mała czarna stała się najdroższą w Europie. Szwajcaria to również jeden z krajów z najdroższymi usługami czy opłatami za roaming.

Miasto fontann

Berno nazywane również miastem fontann znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na większości ulic można napotkać zdobione fontanny z krystalicznie czystą wodą z Alp. Woda nadaje się do picia. W obrębie miasta znajduje się około 100 fontann. Najsłynniejszą i budzącą ogromne kontrowersje jest fontanna Ogra, na której szczycie można zobaczyć potwora zjadającego dzieci, niegdyś mająca być przestrogą dla krnąbrnych maluchów.

źródło: https://tropter.com/pl/szwajcaria/berno/fontanna-kindlifresser

Każdy ma swój bunkier

Szwajcaria jest jednym z krajów najlepiej przygotowanych na wybuch wojny nuklearnej. Znajduje się tu na tyle dużo schronów przeciwatomowych, że są one w stanie pomieścić wszystkich mieszkańców. Wewnętrzne przepisy regulują kwestie tego, aby każdy obywatel miał dostęp do takiego schronu w budynku, w którym mieszka lub w jego niedalekiej odległości.

Wielbiciele serów

Szwajcaria produkuje około 180 tysięcy ton serów rocznie w 450 różnych gatunkach. Na bazie serwatki produkowany jest również napój Rivella, a głównym przysmakiem mieszkańców tego kraju jest founde. Jest to podgrzewany ser, w którym macza się kawałki chleba.

Szwajcaria jest również wymarzonym miejscem dla smakoszy. Jest tu najwięcej na świecie restauracji, które zostały nagrodzone przez słynny przewodnik Gault-Millau. Restauracje serwują posiłki wyłącznie z lokalnych produktów i zgodnie z regionalnymi recepturami.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl