Praca za granicą – w jakich branżach jest wymagana znajomość języka?

Kategorie artykułu: News

 

Emigracja zarobkowa ma bardzo różne oblicza. Coraz częściej Polacy, chcąc zarobić więcej niż w ojczyźnie, decydują się opuścić kraj.  Za granicę wyjeżdżają osoby pracujące w najróżniejszych sektorach gospodarki. Polacy najczęściej jako kierunek emigracji wybierają Niemcy, Anglię, Holandię, Norwegię, Belgię i Francję. Osoby poszukujące pracy w tych państwach są przedstawicielami różnych grup wiekowych, posiadają różne kwalifikacje oraz wiedzę. Niektórzy wyjeżdżają na stałe, inni do pracy sezonowej na kilka miesięcy w roku lub na realizację krótkich zleceń.

Gdzie szukać ofert pracy za granicą?

Poszukiwania najprościej jest zacząć od przejrzenia ogłoszeń w internecie. Strony poświęcone pracy za granicą oferują ogromny wybór ofert kierowanych do kandydatów o różnych umiejętnościach i doświadczeniu. Przed podjęciem pracy należy dobrze sprawdzić firmę, z którą zamierzamy współpracować. Warto upewnić się, że pracodawca działa legalnie.

Obawiając się problemów organizacyjnych wynikających z braku znajomości języka w kraju, w którym poszukujemy pracy, często korzystamy z pomocy pośredników. Większość agencji pracy oferuje pomoc w organizacji wyjazdu i załatwienie wszystkich formalności jeszcze w Polsce. Umowę otrzymujemy przetłumaczoną na nasz język, a w miejscu pracy wspiera nas polskojęzyczny opiekun.

Workplace, Team, Business Meeting, Business People

W zależności od warunków umowy, w niektórych przypadkach pracodawca oferuje przejazd bezpośrednio na lokację, a w innych proces zatrudnienia zaczyna się dopiero od pojawienia się w zagranicznym oddziale agencji. W większości przypadków pracodawca zapewnia zakwaterowanie, dojazd do miejsca pracy i, co staje się coraz bardziej popularne, kursy językowe mające na celu podnieść nasze umiejętności porozumiewania się. Po uzyskaniu pewności, że firma oferująca pracę działa legalnie, należy dopytać o szczegóły danej oferty (umowa, stawka wynagrodzenia, ubezpieczenie, ilość godzin pracy, zakwaterowanie, dojazd do pracy, opis obowiązków na danym stanowisku). Wyjazd w ciemno może okazać się zbyt kosztownym ryzykiem.

Według analizy portalu Poloniusz.pl najwięcej ofert pracy znajdziemy w branżach:

Osoby znające język obcy, mogą liczyć na znalezienie lepiej płatnej pracy. Mają też większe szanse na uzyskanie awansu lub łatwiejszą zmianę pracodawcy w razie potrzeby. Nieznajomość języka danego kraju w niektórych branżach i zawodach nie jest jednak przeszkodą w uzyskaniu zatrudnienia za granicą.

Praca za granicą a znajomość języka

Wśród zagranicznych ofert pracy możemy znaleźć takie, w których język jest wymagany, ale również te, gdzie jego znajomość może być dodatkowym atutem lub nie jest niezbędna. Zagraniczne oferty pracy bez znajomości języka obcego pojawiają się w prawie każdym państwie Europy.

Przegląd ogłoszeń na serwisie Poloniusz.pl pokazuje, że najwięcej ofert bez znajomości języka zamieszczają pracodawcy poszukujący pracowników do prac fizycznych np. prostych prac produkcyjnych, magazynowych, a także sezonowych w szklarniach czy przy zbiorach. 56% ofert z branży prac fizycznych to takie, w których znajomość języka nie jest wymagana.

W  branży logistycznej na stanowiskach takich jak: prace magazynowe, sortowanie, załadunek i rozładunek czy na stanowisku kierowcy wózka widłowego, również nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. 43% ofert z tej kategorii to te, gdzie posługiwanie się językiem obcym nie jest niezbędne.

Jeżeli przedmiotem naszych zainteresowań nie jest praca sezonowa czy na produkcji, przyda nam się chociaż podstawowa znajomość języka angielskiego lub niemieckiego.

Branże, w których znajomość języka może być niezbędna:

  • opieka / pomoc w domu – pracodawcy poszukują często osób posiadających referencje z poprzedniego miejsca pracy. Praca opiekuna/opiekunki wiąże się z potrzebą komunikowania się z podopiecznym oraz jego rodziną czy personelem medycznym. W ponad 95% ofert pracy w tej branży wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego/angielskiego.
  • transport / motoryzacja – większość pracodawców poszukujących kierowców międzynarodowych, mechaników czy kierowców autobusów wymaga, aby pracownik znał co najmniej podstawy języka obcego. Komunikacja z klientem, dyspozytorem czy pasażerami autobusu jest nieodzownym elementem codziennej pracy w tej branży.
  • hotelarstwo / gastronomia / turystyka – nieodzownym elementem prac sezonowych w hotelach, przy obsłudze gości jest bezpośredni kontakt z klientem, co wiąże się z potrzebą komunikacji w innym języku. W tej branży aż 92% pracodawców wymaga jego komunikatywnej znajomości.
  • budownictwo – 88% pracodawców z tej branży zamieszcza oferty, w których ze względu na pracę w kilkuosobowych (często międzynarodowych) zespołach wymagana jest znajomość języka. Pracodawcy poszukują wykwalifikowanych pracowników na stanowiska takie, jak: elektryk budowlany, stolarz, cieśla szalunkowy czy inżynier budownictwa. W zawodach tych wymagane jest również doświadczenie.

Mimo że pracę za granicą można znaleźć bez posługiwania się lokalnym językiem, warto mieć świadomość, że są to w większości prostsze zajęcia lub praca sezonowa. Znajomość języka jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Podstawy mogą okazać się przydatne chociażby na zakupach czy u lekarza. Jeżeli planujemy pozostać za granicą na dłużej, warto zastanowić się nad doszlifowaniem naszych umiejętności komunikacyjnych, dzięki czemu wzmocnimy również swoją pozycję na rynku.

Autor tekstu: Sandra Tyl