Przedsiębiorczy raj na południu Niemiec

Kategorie artykułu: News

 

Bawaria jest największym terytorialnie i zarazem najlepiej rozwiniętym gospodarczo landem w Niemczech. W tym momencie moglibyśmy w zasadzie zakończyć argumentację, co do słuszności podejmowania zatrudnienia właśnie tam. Kto by nie chciał pracować w krainie, która nie zważając na kryzysy związane z COVID-19 wciąż zwielokrotnia swój potencjał biznesowy?

„Dolina krzemowa Niemiec” osiąga niebagatelną liczbę 544 mld USD produktu krajowego brutto. Na sukces tego miejsca składa się wiele uznanych w świecie firm i multum pracowników, którzy windują Bawarię na przedsiębiorcze szczyty europejskich tabel.

Ten region przede wszystkim szczyci się przemysłem maszynowym, elektronicznym, lotniczym, włókienniczym i rafineryjnym. Dość powiedzieć, że swoje główne siedziby mają tam Siemens, MAN, Audi, MTU, BMW, Airbus Group, o2 Germany, Allianz SE, ProSiebenSat czy Munich Re. Nawet w przemyśle rolniczym Bawaria funkcjonuje więcej niż dynamicznie. To tutaj produkuje się najwięcej w Niemczech sera, mleka i wyrobów mleczarskich. Są tam też trzy elektrownie atomowe. Bez wątpienia jako jeden organizm jest to samo napędzająca się gospodarczo maszyna i czołowa siła w kraju naszego zachodniego sąsiada.

Od 2011 roku nie ma żadnych ograniczeń dla obywateli Polski, aby rozpoczęli przygodę z pracą w Niemczech. Od tego czasu nasi pracobiorcy podlegają pod niemieckie prawo pracy — tak jak wszyscy inni Niemcy. Do tego dochodzi zasada równego traktowania, według której obcokrajowiec nie może być traktowany gorzej od Niemca na tym samym stanowisku. Nie bez powodu ten kraj jest najczęściej wskazywanym przez naszych rodaków celem zarobkowego wyjazdu zagranicznego. Jeśli spojrzymy na same liczby to Niemcy zajmują drugie miejsce wśród wszystkich krajów UE, w których przebywają pracujący za granicą Polacy.

Jakie są główne argumenty decyzyjne? Przede wszystkim bardzo dobre zarobki, bogate świadczenia socjalne, usposobienie Niemców i powszechny szacunek do pracy, wyższy standard życia, a także bliskie sąsiedztwo naszego kraju. Polacy od lat są ważną częścią podtrzymującą fundamenty gospodarki Niemiec, więc już do dawna jesteśmy przyjmowani tam z otwartymi ramionami. Do lamusa można odłożyć uprzedzenia i stereotypy. Zazwyczaj kojarzymy się tam z pracowitością i solidnością. Tylko w Nadrenii-Westfalii pracuje więcej Polaków niż w omawianej przez nas Bawarii. Nie musisz więc martwić się o samotność. W tym landzie czeka na ciebie ponad 200 tys. rodaków!

Pracę można tam znaleźć niemalże w każdej gałęzi gospodarki, ale wśród najczęściej wymienianych ofert zazwyczaj znajdują się: kierowca, architekt, mechanik samochodowy, przedstawiciel handlowy, asystent medyczny, elektryk, programista i… operator dronów. Bez problemu można też znaleźć zatrudnienie w branży gastronomicznej, hotelarskiej i produkcyjnej.

Pamiętaj też, że jeżeli interesuje cię praca sezonowa to twój niemiecki nie musi być na olśniewającym poziomie. Znasz podstawy? To już bardzo dużo! Zawsze można też rozważyć zatrudnienie w międzynarodowym środowisku, gdzie będzie wielu Polaków lub osób władających np. językiem angielskim.

Co powinieneś wiedzieć, decydując się na pracę w Niemczech? Jest kilka sztywnych zasad. Średni tydzień pracy to 39 godzin, minimalne okresy dobowe pomiędzy pracą to 11 godzin, minimalny urlop to 24 dni powszednie, zaś po przepracowaniu 12 miesięcy można zyskać prawo do zasiłku. Co istotne, pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o wszystkich ważnych elementach umowy w terminie miesiąca od jej podpisania. Ten zapis chroni twoje interesy i mocno sprzyja zawieraniu porozumień z niemieckimi przedstawicielami rynku pracy. Minimalna stawka godzinowa w Niemczech wynosi 9,35 euro za godzinę. Regulacja w tej sprawie będzie obowiązywać do 31 grudnia bieżącego roku. W poszczególnych grupach zawodów obowiązują podwyższone stawki godzinowe, negocjowane przez związki zawodowe oraz pracodawców w układzie zbiorowym. Tym samym np. pracownik budowy od kwietnia 2020 musi otrzymywać co najmniej 12,55 euro na godzinę, a pracownik budowy z kwalifikacjami 15,40 euro za godzinę.

Wolny czas

Co jeśli zapragniesz chwilę wypocząć? Bawaria graniczy z Czechami, Szwajcarią i Austrią, co otwiera przed tobą liczne szanse na zagraniczne wycieczki. Nie musisz jednak zapuszczać się do tych państw, by zaznać oszałamiających widoków i potraktować swój wyjazd również jako turystyczna przygoda. Na krajobraz Bawarii składają się majestatyczne Alpy Bawarskie i krystalicznie czyste jeziora. Do wyjątkowo uroczych zalicza się jezioro Alpsee, w pobliżu którego znajduje się zamek Neuschwanstein i Hohenschwangau – najpiękniejsze budowle południowych Niemiec. To jednak nie wszystko! W okolicy aż roi się od pałaców, barokowych kościołów, potężnych klasztorów i wyjątkowo malowniczych wiosek. Tam aż prosi się, by wsiąść na rower i udać się na przejażdżkę.

Jeśli jednak wolisz klimat dużego, nowoczesnego miasta to zapraszamy do Monachium, które jest często nazywane drugą stolicą Niemiec. Bogate, wytworne, wypełnione modnymi knajpkami i eleganckimi restauracjami, a zarazem mocno studenckie. Jeśli jesteś tam w weekend to zawsze możesz spodziewać się atrakcyjnych koncertów i wielorakości opcji do spędzenia wolnego czasu. Może to być choćby mecz Bayernu Monachium z polskim asem – Robertem Lewandowskim – w ataku monachijczyków!

Na liście ważnych punktów Bawarii znajduje się także rezydencja biskupów Würzburga, kościół pielgrzymkowy w Wies, stare miasto w Bambergu, część retycka Limesu Górnogermańsko-Retyckiego, a także stare miasto w Ratyzbonie. Wszystkie wymienione znajdują się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO!

Nie możemy pominąć także największego na świecie festiwalu piwa. Czy ktoś jeszcze nie słyszał o Oktoberfest? Jeśli tak, o zgrozo, to zachęcamy do szybkiego nadrobienia tego braku. Decydując się na pracę w Bawarii nie możesz tego ominąć! Nie tylko ze względu na samo piwo. To istotny element kultury landu i duma regionu, ale i okazja do muzycznej zabawy do białego rana.

Praca w Bawarii oferuje wszystkie istotne atuty z punktu widzenia pracobiorcy. Świetne zarobki, przyjemne miejsce do życia, sporo możliwości zwiększenia kompetencji i realną ewentualność częstych przyjazdów do Polski. Więc tak, zakończmy to w jedyny słuszny sposób – postaw na swój komfort i rozwijaj się u sąsiada!

Artykuł przygotowany przez Humanus