W jakie języki warto inwestować? Porównanie kiedyś i dziś

Kategorie artykułu: News

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych otwiera drogę do rozwoju w Polsce i przede wszystkim w obcych krajach. Coraz większy procent społeczeństwa inwestuje w dodatkowe kursy i korepetycje, aby tylko poszerzyć swoją wiedzę. Czy jednak wybieramy odpowiedni język? Przygotowaliśmy dla Was specjalne porównanie języków, w które kiedyś chętnie inwestowaliśmy i którymi warto aktualnie się zainteresować.

Hello! Доброе утро!

W ciągu ostatnich 20 paru lat większość młodych ludzi odeszła od nauki języka rosyjskiego na rzecz angielskiego. Wcześniej znajomość rosyjskiego wiązała się z poprzednim ustrojem politycznym oraz obowiązkowymi zajęciami w szkołach. Zaraz po zmianach politycznych i większym otwarciu Polski na zachodnią kulturę Polacy zaczęli interesować się angielskim, który docierał do nich z radia czy filmów. Stał się on również pewną wytyczną w temacie poziomu wykształcenia młodych ludzi, ponieważ uczą się go nawet dzieci w wieku przedszkolnym.
Przyjęło więc się, że rosyjski jest językiem starszego pokolenia, a angielski młodego.

Według badań TNS Polska z 2015 roku 24% badanych potrafiło komunikować się w języku angielskim na poziomie podstawowym, a 23% – w języku rosyjskim. 3 miejsce zajął niemiecki z 14%.

Po co Ci holenderski?

Aktualnie znajomość języka angielskiego, nawet tylko na podstawowym poziomie, nie zadziwia, a jest wręcz standardem. Nadal jest to język uniwersalny, ale aby dostać dobrze płatną pracę w innym kraju w Unii Europejskiej warto zainteresować się jednym z tych mniej popularnych.
Znajomość miejscowego języka pozwoli Wam na więcej możliwości czy swobodne codzienne życie, gdzie dzięki znajomości podstawowych zwrotów bez stresu zrobicie zakupy w lokalnym sklepie.
Prócz tego warto pamiętać, że jest to dodatkowa umiejętność, którą na pewno zauważy pracodawca. Dlatego też polecamy przed wyjazdem do innego kraju choć trochę się podszkolić korzystając z korepetycji czy darmowych kursów dostępnych na YouTube.

Jaki język warto wybrać?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, warto myśleć o nauce pod kątem przyszłej pracy. Zastanów się gdzie najbardziej chciałbyś wyjechać i który kraj da Ci najwięcej możliwości, a odpowiedź przyjdzie sama. My sami postanowiliśmy wyróżnić kilka języków, które coraz bardziej zyskują na popularności. Nadal króluje oczywiście język niemiecki, ale warto tu podkreślić, że przyda on się w Niemczech, ale również Austrii, części Belgii czy nawet w niektórych zakątkach Holandii.
Co ważne, znając choć trochę język zachodniego sąsiada będzie Ci o wiele łatwiej nauczyć się właśnie flamandzkiego. Użyjesz go pracując w Holandii i we flamandzkiej części Belgii.
Rośnie również zainteresowanie językami skandynawskimi. Znajomość języka szwedzkiego czy norweskiego może zaowocować wyższymi zarobkami.
Ostatnim językiem, bo niestety dość trudnym, jest francuski.