Wakacyjna praca po maturze (za granicą ale nie tylko)

Kategorie artykułu: News

 

Każdy młody człowiek potrzebuje własnych pieniędzy na wydatki. Niektórzy mogą liczyć na kieszonkowe od rodziców, niektórzy jednak chcą się uniezależnić i poszukać zatrudnienia chociażby na wakacyjny okres. Po maturze młody człowiek ma bardzo dużo wolnego czasu, przeżywa wtedy praktycznie najdłuższe wakacje w swoim dorosłym życiu. Gdy skończy maturę w maju i wybiera się na studia w październiku, to ma dobre kilka miesięcy na podjęcie dodatkowej pracy. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele – można podjąć się pracy w Polsce lub za granicą, znaleźć zajęcie dorywcze tylko na wakacje lub liczyć na przedłużenie etatu po zakończeniu wakacyjnej laby. Jakich zajęć może podjąć się świeżo upieczony absolwent po maturze?

Opieka nad dziećmi

 To zajęcie preferowane szczególnie przez maturzystki. Większość par zatrudniająca nianie decyduje się na wybór młodej opiekunki, ze względu na dużą ilość energii niezbędnej przy opiece nad maluchem, a u nieco starszych dzieci ze względu na możliwość dodatkowego udzielania korepetycji. To szansa dla młodych dziewczyn na zdobycie pierwszych doświadczeń w pracy.

Praca w gastronomii

Gastronomia po epidemii sukcesywnie się odradza, a pracodawcy narzekają na brak pracowników, którzy zdążyli się przebranżowić. To ogromna szansa dla maturzystów, którzy mogą szukać zatrudnienia w restauracjach, barach, pubach, w których nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie. To trudna praca, jednak młodzi ludzie zwykle lubią gdy wiele się dzieje.

Praca w turystyce

To jedna z przyjemniejszych branży dla młodej osoby. Może ona pracować jako obsługa hotelowa na recepcji, w hotelowej restauracji lub obsługiwać np. wypożyczalnię łódek czy budkę z lodami. Często taka praca może być połączona ze sponsorowanym zakwaterowaniem i wyżywieniem – można zyskać 2w1, pierwsze doświadczenie w pracy, a także wakacyjny wyjazd.

Infolinia

Chociaż praca ta często uchodzi za „niewdzięczną”, to osoby, które mają tzw. „gadane” mogą się w niej bardzo rozwinąć. Dzięki motywującym premiom również pierwsze wypłaty mogą być bardzo satysfakcjonujące. Infolinia to miejsce, gdzie chętnie zatrudniane są młode osoby.

Praca przy zbiorach

Praca ta nie jest łatwa, jednak zdarzają się młode osoby, które lubią tego typu zajęcie. Prace przy zbiorach można podjąć zarówno w Polsce jak i za granicą. Można wyjechać do Niemiec, Holandii, Belgii, gdzie chętnie zatrudniane są młode osoby z Polski. Praca ta pozwala na trening języka, zdobycie doświadczenia i nowych znajomości za granicą.

Pomoc w ogrodzie

Czasami wystarczy rozejrzeć się wokół, aby zdobyć swoją pierwszą pracę. Być może ogródek sąsiadki wymaga pielenia, trawa skoszenia, a altanka naprawienia? Warto popytać sąsiadów, czy nie potrzebują złotej rączki do ogrodowych prac.

Copywriting

To praca dla młodych osób, które wykazują dziennikarskie zacięcie. Copywriting z powodzeniem można wykonywać zdalnie z domu, więc tutaj zakres poszukiwania zajęcia może obejmować całą Polskę. Znajdowanie klientów i realizacja zadań może być bardzo satysfakcjonująca.

Artykuł przygotował Silverhand