Zwiększ swoje szanse na pracę za granicą

Kategorie artykułu: News

Jeśli zastanawiasz się jak zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji na stanowiska pracy za granicą, w tym artykule znajdziesz trzy tajemnicze skróty, po rozszyfrowaniu, których będziesz mieć jasność jak w prosty sposób dodać wartość do swojego CV i dostać dobrze płatną pracę, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim współpracownikom.

VCA, przyda ci się w Holandii i Belgii

VCA to skrót od Veiligheid Gezondheid Milieu Checklijst Aannemers, czyli holendierskiego systemu bezpieczeństwa pracy, jego nazwa na polskie tłumaczenie to Bezpieczeństwo Zdrowie Środowisko Lista kontrolna Podwykonawcy. Firmy, holenerskie które przestrzegają systemu pracy VCA, często wymagają od swoich pracowników posiadania certyfikatu. W ten sposób pracodawca ma pewność, że zapewnia bezpieczeństwo w swoim miejscu pracy a ty jako pracownik, że otaczasz się ludźmi, którzy wiedzą jak przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Posiadanie potwierdzenia odbycia szkolenia VCA doda wartościową informację do Twojego CV. Certyfikat ten będzie rozpoznawany przez przedsiębiorstwa w Holandii i Belgii, ale może być również wymagany w innych krajach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Skandynawii. Zorientuj się, czy również twój pracodawca posługuje się systemem VCA, szkolenie zabierze Ci jedynie jeden dzień, a z pewnością ustawi Cię na pierwszym miejscu w procesie rekrutacji. Kurs jest ważny przez 10 lat, jest on istotny szczególnie dla osób aplikujących do firm związanych z petrochemią, budowlanką i przemysłem ciężkim. Coraz więcej firm wymaga odbycia szkolenia i posiadania karty lub dyplomu VCA, który odbiera się po zdaniu testu. W zależności od tego czy chcesz pracować na stanowisku pracownika liniowego czy na stanowisku menedżerskim/ kierowniczym możesz odbyć kurs BASIC albo VOL.

Wersja Basic to ośmiogodzinne szkolenie, po którym należy wypełnić test składający się z 40 pytań. Cena certyfikatu w Polsce to około 1490 zł netto + VAT, za granicą, np. w Holandii zrobicie taki kurs za 210 euro.

SCC, nie zapomnij o nim aplikując o pracę w Niemczech

SCC to niemiecki odpowiednik systemu bezpieczeństwa VCA. Skrót SCC pochodzi od słów Sicherheits Certifikat Contraktoren – Bezpieczeństwo Zdrowie Środowisko Lista kontrolna Podwykonawcy. Również ten certyfikat jest rozpoznawany na stanowiskach pracowniczych, na których istnieje duże ryzyko pracy. Niemiecki kurs trwa dwa pełne dni, 24 godziny lekcyjne, cena jest jednak nieco niższa. Kurs na miejscu w Polsce kosztuje ok. 950 zł z VAT, a w Niemczech 260 euro.

OSC jest ważnym certyfikatem w firmach finlandzkich i szwedzkich

OSC, czyli Occupational Safety Card/Työturvallisuuskortti to tzw. zielona karta, rozpoznawana w fińskich firmach. Podobnie jak poprzednie certyfikaty OSC zapewnia wiedzę o bezpieczeństwie i higienie pracy. Jest to ważny certyfikat dla osób, które chcą wyjechać do Finlandii albo Szwecji. Osoba, która przejdzie szkolenie i zda test dostaje certyfikat w formie plastikowej karty, która ma ważność do 5 lat.

Ważne: jeśli jesteś elektrykiem i chcesz pracować w jednym w dwóch wspomnianych krajów, dodatkowo do karty OSC musisz postarać się o szkolenie uzupełniające, które będzie uprawniać cię do otrzymania karty SFS 6002. Szkolenie trwa 8 godzin i odbywa się w trakcie 1 dnia. Koszt w Polsce to ok. 1550 zł z VAT, za granicą ok.

 

Artykuł przygotowany przez firmę Silverhand