11 listopada na świecie
Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Wyzwolenie kraju nastąpiło po 123 latach zniewolenia.
Święto Niepodległości zaczęto oficjalnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. Niestety trwało to tylko przez dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. Święto zostało zniesione na czas okupacji w 1945 roku, a jako Narodowe Święto Niepodległości przywrócone zostało w 1989 roku.
11 listopada jest obecnie dniem wolnym od pracy i co roku celebrowanym uroczyście w całej Polsce. W niektórych miastach organizowane są wydarzenia takie jak biegi niepodległości, parady, jarmarki, koncerty patriotyczne czy wystawy i inscenizacje historyczne.
11 listopada to ważna data nie tylko w Polsce. W wielu krajach świata dzień ten jest równie ważny, ale z zupełnie innych powodów.
Francja
Francuzi w dzień 11 listopada obchodzą Dzień Pamięci, nazywany również Rocznicą Rozejmu, upamiętniający zakończenie I wojny światowej. Tego dnia prowadzone są kwesty mające na celu finansowe wsparcie cmentarzy wojennych. W zamian za datek można otrzymać niebieski kwiat chabru, który symbolizuje solidarność z ofiarami wojny i kombatantami. Główne uroczystości związane z obchodami święta, odbywają się w Paryżu przy Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym.
Wielka Brytania
11 listopada dla Brytyjczyków jest Dniem Pamięci. Od wiersza „Na polach Flandrii”, który został napisany przez kanadyjskiego kapitana Johna McCrae’a w czasie I wojny światowej wywodzi się stosowana zamiennie nazwa Dzień Maku. Wiersz nawiązywał do maków kwitnących pomiędzy białymi krzyżami, będącymi symbolami ćwierci miliona ofiar poległych w walkach pod Ypres. Kolor kwiatów nawiązuje do przelanej na bitwie krwi. Tego dnia o godzinie 11:00 Brytyjczycy oddają dwuminutową chwilę ciszy tym, którzy stracili swe życie za wolność. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w 1919 roku przez króla Jerzego, który wydał publiczne oświadczenie i poprosił w nim obywateli Wspólnoty Brytyjskiej o upamiętnianie poległych w bitwie poprzez zachowanie dwuminutowej ciszy, co rok w dzień 11 listopada. Główne i uroczyste obchody tego dnia odbywająsię zawsze w drugą niedzielę miesiąca, nazywaną Niedzielą Pamięci.
USA
Amerykanie 11 listopada obchodzą Dzień Weterana, mający na celu uhonorowanie wszystkich poległych, którzy służyli w siłach zbrojnych w historii Ameryki. Jest to święto państwowe i stanowe, czyli obchodzone we wszystkich stanach. Święto zostało ustanowione w 1919 roku przez prezydenta Woodrowa Wilsona. W 1954 roku dzień ten stał się świętem narodowym dzięki poparciu prezydenta Dwighta Eisenhowera. Obchody rozpoczynają się od ceremonii złożenia wieńców przy pomniku w Madison Square Park. Na cmentarzach, przy grobach poległych oddawane są salwy honorowe. Dla Amerykanów jest to bardzo ważny i uroczysty dzień.
O polskim Święcie Niepodległości pamięta liczna Polonia skupiona w Stanach Zjednoczonych. Największe obchody mają miejsce w Nowym Jorku i Chicago.
Angola
11 listopada to nie tylko polski Dzień Niepodległości. Oprócz Polaków, tego dnia świętują również Angolczycy. Od 1961 roku walczyli o uniezależnienie się od Portugalii, trwało to aż 14 lat. W 1975 roku Angola wyzwoliła się spod okupacji portugalskiej. Prezydentem został wtedy dr Agostinho Neto z Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli. W Luandzie, stolicy kraju, w dniu 11 listopada odbywają się uroczyste marsze, defilady i różnego rodzaju wydarzenia patriotyczne.
Łotwa
11 listopada na Łotwie nie jest dniem świętowania zakończenia I wojny światowej, a świętem upamiętniającym zwycięstwo nad Zachodnią Armią Ochotniczą, dowodzoną przez rosyjskiego generała Bermondta-Awałowa w 1919 roku. W Dzień Lacplesis mieszkańcy Łotwy noszą wstążki w barwach narodowych oraz zapalają w oknach znicze mające upamiętnić poległych żołnierzy. Na ulicach Rygi organizowane są pochody i uroczystości patriotyczne, a w kościołach wspominani są zasłużeni wojownicy.
Chiny
Świętowanie tutaj ma zupełnie inne znaczenie. 11 listopada w Chinach obchodzony jest dzień singla. Data nie jest przypadkowa, gdyż zapis daty – 11.11 przypomina cztery samotne „kije”, a terminem tym określane są panny i kawalerowie. Dzień ten został również rozpowszechniony jako „anty-Walentynki” i miał być okazją dla osób bez drugiej połówki do spędzania czasu z przyjaciółmi i dobrej zabawy. Na tę datę przypada również dzień zakupowego szaleństwa. Wiele firm i sklepów 11 listopada oferuje swoje produkty w znacznie obniżonych cenach. Początkowo promocje miały ściągnąć samotne osoby chcące wynagrodzić sobie brak partnera jakimś upominkiem. Festiwal zakupów bardzo szybko zyskał na popularności i coraz częściej wyprzedaże organizują również firmy spoza Państwa Środka.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl