8 pytań, które pomogą Ci podjąć decyzję o pracy w opiece
Kto może zostać opiekunem/opiekunką osób starszych?
Opiekunem lub opiekunką osoby starszej może zostać osoba pełnoletnia, która cechuje się sprawnością fizyczną i wysoką empatią. Przydatnymi cechami są również:
- odporność emocjonalna;
- otwartość na drugiego człowieka;
- pozytywne nastawienie;
- upór i determinacja;
- zdolności obserwacyjne.
Czy potrzebne jest specjalne wykształcenie?
Większość agencji opiekunek nie wymaga posiadania profesjonalnego wykształcenia. O wiele cenniejsze jest zdobyte doświadczenie, w tym również to nieformalne np. podczas opieki nad członkiem rodziny.
Oczywiście na rynku dostępna jest szeroka oferta usług edukacyjnych w zakresie zdobywania kompetencji opiekuna/ki osób starszych. Możemy skorzystać z propozycji szkół policealnych, gdzie po 2-letnim okresie edukacji oraz zdanym egzaminie Państwowym otrzymamy dyplom potwierdzający zdobycie kompetencji. Alternatywą są kursy organizowane przez prywatne firmy w formie stacjonarnej lub zdalnej . Po takim szkoleniu uczestnik otrzymuje z reguły dyplom oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo (dokument bywa również wydawany w języku angielskim, czy niemieckim).
Czy znajomość języka jest niezbędna?
Większość agencji opieki oferuje pracę w domu seniora, gdzie jest wymagana chociażby podstawowa znajomość języka obowiązującego w danym kraju. Zdarzają się jednak ogłoszenia, w których wystarczy znajomość języka polskiego. W dużej mierze są to oferty pracy dla polskiej rodziny lub seniora znającego polski. Warto jednak pamiętać, że oferty niewymagające znajomości języka są gorzej opłacane.
Jakie są główne obowiązki opiekuna osób starszych?
Zakres obowiązków jest uzależniony od stanu seniora oraz jego sytuacji rodzinnej. Czasami podopieczny wymaga tylko podstawowej pomocy, takiej jak towarzystwo, pilnowanie przyjmowania leków, wsparcie w zakupach, czy codziennych czynnościach. Pojawiają się jednak ogłoszenia, w których zakres opieki jest znacznie szerszy, np. u pacjenta leżącego będzie to także: dbanie o higienę, przygotowywanie i podawanie posiłków, a także sprzątanie, gotowanie oraz dbanie o gospodarstwo domowe.
Czy praca w opiece umożliwia rozwój zawodowy?
Zawód opiekuna i opiekunki seniora umożliwia ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Edukację warto rozpocząć od podstaw takich jak znajomość języka i kurs pierwszej pomocy. Dobrze widziane jest również posiadanie prawa jazdy, które może być wymagane w niektórych zleceniach. Opiekunki i opiekunowie mogą skorzystać również z fachowej literatury oraz poradników. Dostępne są także kursy, które pozwolą na specjalizację np. w opiece nad osobami z demencją.
Doświadczona opiekunka może liczyć przede wszystkim na wyższe wynagrodzenie i stałe zlecenia. Niektóre osoby otrzymują także możliwość przejścia do działu HR skierowanego na rekrutację kandydatów do pracy w opiece.
Ile można zarobić w pracy w opiece?
Wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników. Decydująca jest przede wszystkim miejsce pracy, znajomość języka oraz posiadanie dodatkowych umiejętności np. prawa jazdy i doświadczenia w pracy. Osoba posiadająca doświadczenie oraz znajomość języka może zarobić miesięcznie:
- w Niemczech 2200 – 3000 euro brutto;
- w Irlandii 1900 – 3000 euro brutto;
- w Belgii 1700 – 2000 euro brutto;
- w Austrii 2200 – 2900 euro brutto;
- we Francji 2200 – 2700 euro brutto;
- w Szwajcarii około 5300 CHF brutto.
Jakie są dodatkowe korzyści z pracy w opiece?
Opiekunowie i opiekunki seniorów poza wynagrodzeniem mogą liczyć również na:
- darmowe zakwaterowanie (w przypadku pracy w domu podopiecznego);
- zapewnione wyżywienie;
- premie okazjonalne np. za rozpoczęcie pracy w danej agencji lub świąteczne;
- organizacja wyjazdu i powrotu.
Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka