Bezpieczny wyjazd do pracy sezonowej za granicą

Kategorie artykułu: News

 

Praca sezonowa za granicą to doskonała możliwość podreperowania budżetu, zdobycia nowych kwalifikacji czy podszkolenie języka. To świetny sposób zarobku zarówno dla uczniów, studentów, jak i emerytów czy osób poszukujących zatrudnienia tymczasowego. Czym jest praca sezonowa, jej plusy i minusy, na co zwrócić uwagę podczas wyszukiwania ofert? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania związane z tym rodzajem zatrudnienia.

Darmowe zdjęcia Taczki

Czym jest praca sezonowa?

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej praca sezonowa to rodzaj zatrudnienia na terenie innego państwa członkowskiego, przez okres nie dłuższy niż 8 miesięcy. Dodatkowo jest to typ pracy uzależniony od pory roku i powtarzający się cyklicznie.

W związku z powyższym jest to praca szczególnie polecana dla osób, które nie mogą lub nie chcą podjąć pełnoetatowego zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że praca sezonowa jest najczęściej monotonna i wymagająca sprawności fizycznej. Jednak wynagrodzenie jest adekwatne do włożonego wysiłku. Dodatkowo często możemy liczyć na bezpłatny nocleg, posiłki oraz transport z miejsca noclegowego do pracy.

Branże, w których można znaleźć prace sezonowe

Najczęściej prace sezonowe to prace fizyczne, np.:

W niektórych przypadkach znajomość języka nie będzie konieczna (zbiory, produkcja, przetwórstwo). Dla osób znających język obcy w stopniu komunikatywnym polecane są branże, w których wymagany jest kontakt z klientem (sprzedaż, hotelarstwo).

Jak znaleźć pracę sezonową za granicą?

Przede wszystkim trzeba zacząć od przygotowania CV. Tutaj i tutaj podpowiadamy, jak stworzyć skuteczne CV, które zainteresuje rekrutera. Dodatkowo Komisja Europejska stworzyła Europass CV. Jest to formularz życiorysu, używany w takiej samej formie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tutaj znajduje się kreator unijnego CV. Pomaga on w łatwy i przejrzysty sposób porównać doświadczenie zawodowe kandydatów do pracy z różnych krajów członkowskich.

Dużo osób wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy sezonowej na własną rękę. Jest to najmniej polecany sposób. Jeśli nie mamy kogoś znajomego na miejscu i dodatkowo przy braku znajomości języka, jest to bardzo ryzykowna metoda wyjazdu w celu poszukiwania pracy. Najlepszą metodą jest „praca po znajomości”. Warto się rozeznać wśród znajomych czy ktoś nie zna kogoś, kto wyjeżdżał do pracy sezonowej. Dzięki poleceniu możemy trafić na sprawdzone pośrednictwo pracy.

Kolejną sprawdzoną metodą jest poszukiwanie pracy na stronach z ogłoszeniami. Poloniusz.pl jest stroną dedykowaną do wyjazdów zagranicznych. Nasi partnerzy to firmy, które oferują pracę w sprawdzonych miejscach i z dobrymi warunkami. Nierzadko pomagają też wyrobić wszystkie niezbędne dokumenty, co jest ważne w początkowych etapach pobytu za granicą.

Należy jednak pamiętać, aby przed wyjazdem dobrze sprawdzić agencję pracy, z którą chcemy wyjechać – czy jest aktywna i czy posiada odpowiednie wpisy, czy to w polskim, czy zagranicznym rejestrze agencji pracy. Po przesłaniu CV agencja może zaproponować inną pracę, która będzie bardziej pasowała pod przesłany życiorys. Więcej na temat poszukiwania sprawdzonej agencji pracy tutaj.

Dokumenty potrzebne przy wyjeździe do pracy sezonowej

W większości przypadków potrzebne są:

  • ważny dowód osobisty lub paszport;
  • akt urodzenia;
  • dokumenty dotyczącego obecnego lub poprzednich związków małżeńskich (w tym orzeczenie rozwodowe);
  • umowa i korespondencja z pracodawcą;
  • zezwolenie na pobyt (jeśli jest wymagane);
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego (EKUZ);
  • jeśli jesteś studentem, może być potrzebny dokument z uczelni potwierdzający wpis na listę.

Dodatkowo warto posiadać europejską kartę ubezpieczenia społecznego (wyrabiana w NFZ) i opłacić ubezpieczenie NNW.

Co zyskujemy dzięki wyjazdowi do pracy sezonowej?

Praca sezonowa to nie tylko idealny sposób na podreperowanie budżetu domowego, to również idealna okazja do poznania nowych osób i kultury. W wolnych chwilach możemy zwiedzać czy poznać lokalną kuchnię. Jest to również świetna metoda, aby podszlifować język, czy zdobyć doświadczenie zawodowe (bardzo często oferty sezonowe nie wymagają doświadczenia).

Minusy wyjazdu do pracy sezonowej za granicą

Minusem wyjazdu za granicę jest przede wszystkim rozłąka z rodziną. Szczególnie dla młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoje życie zawodowe, kilkumiesięczny pobyt zagraniczny, z dala od bliskich, może być bardzo trudny. Kolejnym mankamentem jest brak stałości w zatrudnieniu i ryzyko trafienia na nieuczciwego pracodawcę (szczególnie podczas samodzielnego poszukiwania pracy na miejscu). Należy też wspomnieć, że utrzymanie w niektórych państwach Unii Europejskiej jest drogie. Warto przeliczyć zarobki do opłat bieżących w danym kraju. Dzięki temu otrzymamy informację czy taki wyjazd będzie opłacalny.

Darmowe zdjęcia Pieniądze

Podatek za pracę sezonową

Zarobki uzyskane z pracy sezonowej za granicą są opodatkowane. To oznacza, że trzeba je wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym. Sam sposób rozliczania podatku jest uzależniony od umów podpisanych między Polską a państwem docelowym, w którym chcemy podjąć pracę sezonową. Najlepiej przed podjęciem decyzji o wyjeździe zapoznać się ze sposobem rozliczenia podatku za pracę zagraniczną w danym kraju.

Praca sezonowa to doskonała możliwość na zdobycie nowego doświadczenia i nauki języka, a przede wszystkim na dobre zarobki. Pamiętajmy jednak, że jest to również spore wyzwanie i wielotygodniowa rozłąka z najbliższymi. Korzystajmy jedynie ze sprawdzonych agencji pracy lub pracodawców bezpośrednich. Powodzenia!

Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska