Boże Ciało w Polsce i na świecie

Kategorie artykułu: News

 

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt kościelnych w Polsce, ale również w innych zakątkach świata. W poniższym artykule omówimy najciekawsze tradycje z całego globu, od Meksyku, aż po Chiny.

Historia Bożego Ciała

Boże Ciało to święto religijne obchodzone w czwartek po oktawie Trójcy Świętej. Obchody sięgają czasów średniowiecznych i mają być podziękowaniem za obecność Chrystusa w Eucharystii. Święto obchodzone jest przede wszystkim w krajach katolickich Europy, Ameryki Łacińskiej oraz Afryki. Celebracja występuje w różnych krajach pod innymi nazwami np. Corpus Christi, czy Fronleichnam.

W Polsce jest to jedno z najważniejszych świąt religijnych i jest dniem wolnym od pracy.

 

 

Boże Ciało – dzień wolny od pracy

Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy w wielu krajach:

  • Europy (Malta, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Austria, Irlandia, Chorwacja, Belgia, Holandia, Luksemburg, a także w niektórych rejonach; Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji i Niemiec);
  • Ameryki Południowej (Boliwia, Kolumbia, Ekwador, Peru);
  • Ameryki Północnej (Gwatemala, Salwador, Panama, Dominikana);
  • Azji (Filipiny, Timor Wschodni i niektóre regiony Indii);
  • Afryka (Nigeria, Kamerun, Republika Zielonego Przylądka, Uganda, Republika Środkowoafrykańska).

Polskie tradycje Bożego Ciała

W Polsce z okazji Bożego Ciała organizowane są uroczyste procesje religijne, podczas których monstrancja jest przenoszona po ozdobionej kwiatami drodze. Na trasie znajdują się plenerowe ołtarze oraz przystrojone domy. Największe procesje mają miejsce w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gnieźnie, Licheniu, czy w Łowiczu.

W niektórych regionach z okazji Bożego Narodzenia jest wypiekany chleb. Pieczywo jest konsekrowane i używane podczas procesji lub spożywane przez rodzinę w dniu święta.

Po procesji w niektórych regionach wiejskich kultywowana jest tradycja święcenia pól. Czynność ta ma na celu zapewnić obfite plony i błogosławieństwo Boże na cały rok.

W ostatnim czasie coraz popularniejsze są pikniki, które mają miejsce po mszy. Jest to okazja do spotkań religijnych oraz grillowania w gronie najbliższych.

Boże Ciało jest również okazją do odwiedzenia przydrożnych kapliczek. Wierni oddają się modlitwie oraz składają kwiaty, dzięki czemu konstrukcje nabierają odświętnego sznytu.

Boże Ciało na świecie

Obchody Bożego Ciała różnią się w zależności od regionu na świecie. Oczywiście najpopularniejszym sposobem celebracji są procesje, jednak przyjmują one różną formę. Dla przykładu procesje wodne, czyli na łodziach mają miejsce w niektórych miastach Belgii oraz na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej.
Religijne obchody powiązane są również z muzyką i tańcem. Jest tak np. we Włoszech, gdzie podczas procesji miejscowi muzycy wykonują tradycyjne utwory na ulicach miast. W katolickiej populacji Chin popularne są tańce smoków, a w Gwinei Równikowej są tradycyjne tańce i występy.

Święto Bożego Ciała wiąże się z roślinnością. Można to dostrzec w Ekwadorze poprzez kolorowe, kwieciste dywany; roślinne ogromne figury w Peru; czy tworzenie ozdób z siana w Szwajcarii.

Na terenie krajów latynoskich Boże Ciało często jest powiązane z kultem wody i ognia. W Meksyku procesje powiązane są z pokazem sztucznych ogni oraz pokazami na wodzie; w Wenezueli są pokazy sztucznych ogni; natomiast w Hiszpanii często odbywają się nocne procesje, a ulice są oświetlone tysiącami świec, co układa się w niesamowity widok.

Obraz autorstwa freepik
 

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka