Ciekawostki o Szwecji

Kategorie artykułu: News

 

Szwecja (oficjalna nazwa Królestwo Szwecji) jest państwem skandynawskim, leżącym w Europie Północnej. Od 1 stycznia 1995 roku Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej. Z liczbą przekraczającą 10,3 miliona osób jest najbardziej zaludnionym krajem skandynawskim. Szwecja, tak jak Wielka Brytania, jest monarchią parlamentarną. Ma ona króla i parlament, które razem sprawują władzę.

Szwecja należy do grona intrygujących krajów, które skrywają masę ciekawych rzeczy. Postanowiliśmy sprawdzić, czego jeszcze nie wiemy o zwyczajach mieszkańców tego państwa.

Zaznacz, Flaga Szwecji, Archipelag

Cenna nauka

Na całym świecie uczelnie wyższe posiadają programy stypendialne dla najlepszych uczniów. Osoby mogące pochwalić się dobrymi wynikami w nauce, otrzymują określoną sumę pieniędzy co rok, semestr lub raz w miesiącu. Natomiast uczniowie szkół średnich w Szwecji otrzymują wynagrodzenie za samo pojawianie się na zajęciach. Aby zgodnie z panującym prawem otrzymać takie wynagrodzenie, należy mieć ukończone 16 lat, uczyć się trybie dziennym i chodzić na wszystkie zajęcia obowiązkowe.

Jeżeli uczeń spełni wszystkie warunki, otrzymuje od państwa 1050 koron co miesiąc. Do ukończenia 18 lat pieniądze przesyłane są na konto rodziców. Takie wynagrodzenie wypłacane jest, dopóki osoba ucząca się nie skończy 20 lat.

Cukierkowe soboty

Sobota to dzień łakoci i słodkości, a rodzice starają się przestrzegać tych zasad i nie dawać dzieciom słodyczy w inne dni. Taka tradycja wywodzi się od badania, które w latach 40 ubiegłego wieku rząd Szwecji i korporacje cukiernicze przeprowadzały w celu ustalenia, jakie skutki niesie duża konsumpcja słodyczy. Przeprowadzone testy wskazały na ogromną szkodliwość słodyczy dla zębów oraz inne problemy ze zdrowiem.

Wprowadzenie jednego dnia w tygodniu, kiedy można dać upust swoim słodkim fantazjom, skutkuje rzadszym występowaniem próchnicy, co niesie ze sobą mniejszą potrzebę odwiedzania stomatologów.

Tutaj nie potrzebujesz gotówki

Przed wyjazdem do Szwecji nie potrzeba odwiedzać kantorów, aby wymienić gotówkę. Jest to kraj, w którym kartą można zapłacić praktycznie wszędzie. Nawet najmniejsze sklepiki, poczty, kioski czy biblioteki lub publiczne toalety obsługują płatności bezgotówkowe.

Pieniądze, Karty, Biznes, Karta Płatnicza

Ekologia

Szwedzkie miasta piękne i zielone, a sami mieszkańcy przykładają ogromną wagę do dbania o środowisko. Szwecja jest pierwszym krajem na świecie, który zamiast benzyny zaczął używać biopaliwa. Dużą rolę dogrywa tu także recykling, do którego wykorzystuje się ponad 45% śmieci. Przy każdym sklepie znajduje się również automat, do którego można wrzucić niezgniecioną, metalową puszkę czy szklaną lub plastikową butelkę. Za oddane do recyklingu opakowania, otrzymuje się bon z możliwością wykorzystania go na zakupy w danym sklepie.

Kiszony śledź

Każdy naród ma swoje wybitne dania, tak Szwedzi mają Surströmming. Jest to kiszony, fermentowany śledź, ze względu na swój specyficzny zapach szczelnie zamknięty w metalowej puszce. Potrawa ma nawet swoje święto Surströmmingspremiären, przypadające na trzeci czwartek sierpnia. Tego dnia oficjalnie rozpoczyna się sezon na serwowanie kiszonych śledzi.

sur

Źródło: https://mikkeharry.wordpress.com/2015/08/11/surstromming-szwedzki-kiszony-sledz-baltycki/

Okno wizytówką Szweda

Okna odgrywają tutaj ważną rolę. W przeciwieństwie do Polski nie znajdziemy w nich rolet, zasłon czy firanek. Szwedzi okna ozdabiają różnego rodzaju lampkami i światełkami, a na parapetach ustawiają rozmaite przedmioty, takie jak miski i półmiski, wazy, wazony, świeczniki, figurki, lampki czy świeczki.

W niektórych domach zgodnie ze starym obyczajem możemy jeszcze zauważyć lustro zdobiące parapet. Stare legendy mówią, że lustra miały służyć do tego, aby żony marynarzy bądź rybaków, bez otwierania okna mogły wypatrywać powrotu swych lubych po całym dniu pracy.

Czego jeszcze możesz nie wiedzieć o Szwecji?

  • Szwecja testowała „Loterię fotoradarów”, w której osoby przestrzegające ograniczeń prędkości, były zapisywane na losowanie puli nagród ufundowanej z kar płaconych przez kierowców, którzy dostali mandaty;
  • W Szwecji istnieje klub golfowy, którego połowa znajduje się na terenie Finlandii;
  • Szwecja była pierwszym krajem na świecie, który w 1766 roku wprowadził wolność prasy;
  • By móc zmienić kolor elewacji własnego domu, niezbędne jest odpowiednie pozwolenie oraz posiadanie licencji malarskiej;
  • Alkohol kupić można w tygodniu do godziny 18 i w soboty do 15. Zakupić go mogą osoby, które po 20 roku życia;
  • Honorowi dawcy krwi w Szwecji otrzymują wiadomość sms za każdym razem, gdy ich krew zostanie używana do ratowania czyjegoś życia;
  • Aby móc puszczać fajerwerki, należy uzyskać zgodę policji. Można także starać się o uzyskanie licencji na odpalanie sztucznych ogni bez konieczności zgłaszania tego na policję;
  • W restauracji Pinchos nie ma kelnerów, a posiłek zamawia się przez aplikację. Kiedy zamówienie zostanie przygotowane, otrzymasz powiadomienie, że możesz odebrać je z kuchni;
  • Goodies to supermarkety z przeróżnymi słodyczami w jednej cenie. Wchodząc do sklepu, należy zaopatrzyć się w łopatkę i torebkę. Po skończonych zakupach płacimy za wagę wybranych produktów.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl