Czego nie wiesz o Norwegii?
Norwegia, urzędowo Królestwo Norwegii to państwo o powierzchni 385 207 km² obejmujące północną i zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego, Svalbard, Jan Mayen, Wyspę Bouveta i Lofoty. Stolicą Norwegii jest Oslo. Norwegia zaraz po Islandii jest drugim najsłabiej zaludnionym krajem europejskim. Góry, wody i lasy w zajmują aż 97% powierzchni całego kraju.
Symbolika
Łosia w Norwegii można spotkać prawie wszędzie. Najwięcej łosi żyje w lasach okręgu Hedmark (na północ od Oslo) i tam najczęściej można je zobaczyć, szczególnie wieczorem.
Kolejnym przedmiotem związanym z Norwegią jest okręt Oseberg ozdobiony głową smoka, który od 1904 roku nie tylko symbolizuje stolicę Wikingów Oslo, ale jest również symbolem całej Norwegii.
Wysoki i silny, nie za bardzo inteligentny, nigdy nie daruje krzywdy i oszustwa, zawsze się mści – taki właśnie jest norweski troll a legendy o tych stworzeniach, powstają od dawien dawna. Norwegowie wierzą, że stworki mieszkają w jednym z fiordów, Trolfjordene.
Geografia
Długość linii brzegowej Norwegii to 25 148 km, w tym fiordy, których jest tu najwięcej na świecie. Dwa z nich, fiord Nærøy i Geiranger Fjord zostały umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
W Norwegii znajduje się również tunel Lærdal o długości 24,5 km i tym samym jest on najdłuższym tunelem drogowym na świecie.
Kraj ten jest 1,2 razy większy od Polski i zamieszkuje go około 70 000 Polaków.
Ponad 98 % energii elektrycznej, wytwarzanej w Norwegii pochodzi z ekologicznych źródeł, przede wszystkim z wody, której jest tu pod dostatkiem.
Trollstingen zwana Drabiną Trolli lub Drogą Trolli jest jedną z najbardziej krętych dróg w Europie. Jadąc nią, trzeba pokonać 11 serpentyn zakręcających pod kątem prawie 180 stopni. Droga jest otwarta tylko od połowy maja do końca sierpnia.
W mieście Alta znajdują się przypadkowo odkryte rysunki naskalne. Jest to największa atrakcja turystyczna tego miejsca. W 1985 roku zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród znajdujących się tam wyrytych w skale sylwetek, można rozpoznać renifera, niedźwiedzia, łosia a nawet człowieka na nartach.
Ma Pani grosik?
Walutą obowiązującą w Norwegii jest Korona Norweska. Nie istnieje tu odpowiednik naszych groszy i nigdy nie zapłacimy 9,99. Końcówki reszty zawsze są zaokrąglane np. przy cenie 5,99, zapłacimy 6 a gdy cena wynosi 9,44, zapłacimy 9 koron. Warto jednak pamiętać o tym, że kiedy chcemy zapłacić kartą, kwota nie zostanie już zaokrąglana.
Namiotowa samowolka
W Norwegii i w całej Skandynawii obowiązuje prawo Allemannsretten (prawo wszystkich ludzi), pozwalające rozłożyć namiot gdziekolwiek. Jedynym zastrzeżeniem jest odległość od najbliższych zabudowań – musi ona wynosić minimum 150 metrów. Często można też rozbić namiot na czyjejś posesji, oczywiście wcześniej należy zapytać o zgodę. W ten sposób w Norwegii można swobodnie spędzić noc niedaleko fiordu, morza czy lodowca.
Uzależnieni od kawy
Norwegowie kochają kawę. Potrafią wypić od czterech do pięciu filiżanek dziennie. Rocznie zużywają średnio około 9 kg kawy. Pod tym względem wygrywają z nimi jedynie Finowie. Na stacjach benzynowych możemy spotkać się z tzw. wielkimi dolewkami. Jeżeli kupimy kubek termiczny na danej stacji, to na wszystkich stacjach z tej samej sieci możemy za darmo dolewać sobie kawy.
Sztuczne słońce
Rjukan, to małe przemysłowe miasteczko, leżące u podnóża potężnej góry Gaustatoppen. Wysokie i strome górskie zbocza, całkowicie blokują promienie słoneczne, które nie docierają do mieściny, przez w okresie od września do marca przez co w miasteczku panuje ciemność.
31 października 2013 roku, 450 metrów nad miasteczkiem, na zboczach doliny, zainstalowany został system luster, które sterowane są za pomocą komputera śledzącego ruch słońca i automatycznie zmieniającego ich pozycję. Dzięki temu lustra odbijają światło słoneczne i rozświetlają centralny plac w mieście przez cały dzień. System zasilany jest energią słoneczną i wiatrem.
Winda rowerowa
Aż 60% mieszkańców Norwegii to cykliści. Kraj ten znajduje się na 5 miejscu światowego rankingu ilości rowerów, które przypadają na jedną osobę. Pod tym względem Norwegia ustępuje tylko Niemcom, Szwedom, Duńczykom i Holendrom. W 1993 roku, na jednej z ulic miasta Trondheim, znajdujących się na wzgórzu Brubakken, pasjonata rowerów Jarle Wanvik wybudował pierwszą na świecie windę przeznaczoną do transportu jednośladów. Wyciąg ma 130 metrów i pomaga podjechać pod górkę z prędkością 7,2 km/h.
Wyścigi reniferów
Reinkappkjøring to sport, który uprawiany jest głównie na północy Norwegii. Uczestnicy ścigają się na nartach lub sankach zaprzężonych w renifery. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze na metę. Wyścigi organizowane są w miejscowości Tromso na początku lutego. Termin wydarzenia nie jest przypadkowy, gdyż 6 lutego obchodzi się Dzień Saamów, a wyścigi reniferów organizowane są w ramach tygodnia Saamskiego. Saamowie są rdzennymi mieszkańcami Norwegii. Zamieszkują również północne regiony również w Szwecji, Finlandii czy Rosji.
Artykuł przygotowany przez Sandrę Tyl