Czy list motywacyjny to przeżytek?

Kategorie artykułu: News

 

Poszukiwanie pracy większość z nas rozpoczyna od przeglądania stron z ofertami oraz odpowiedniego przygotowania swojego portfolio, którego obowiązkowym punktem jest CV. Życiorys jest naszą wizytówką, opowiada o doświadczeniach i osiągnięciach.

Obok dobrze napisanego CV powinien znaleźć się też list motywacyjny, będący poniekąd uzupełnieniem życiorysu. Zadaniem listu motywacyjnego jest wypromowanie kandydata i utwierdzenie rekrutera w przekonaniu, że to jego powinien zaprosić na spotkanie.

Piśmie, Pióro, Człowiek, Pismo Odręczne, Papieru

Czy warto?

Rola listu motywacyjnego w ciągu ostatnich lat bardzo się zmieniła i zazwyczaj nie spełnia on swojej właściwej funkcji. Traci na jakości, więc rekruterzy coraz rzadziej po niego sięgają. Najczęściej zdarza się tak, że jeden wzór listu motywacyjnego wysyłany jest na każde ogłoszenie, przez co zdarzają się sytuacje, w których np. osoba aplikująca do jednej firmy nie zmienia jej nazwy, aplikując później do innego pracodawcy.

Internet obfituje w mnóstwo różnych gotowych do pobrania wzorów listów motywacyjnych, jednak zapożyczanie całości może wiązać się z ryzykiem. Pismo powinno być przede wszystkim dopasowane i sprofilowane pod kątem konkretnej oferty. To, co można zapożyczyć z internetu, to informacje na temat samej formy, jednak treść powinna być czymś absolutnie indywidualnym.

Dzięki listowi motywacyjnemu mamy szansę sprawić dobre pierwsze wrażenie i przekonać do siebie przyszłego pracodawcę. To właśnie w tym dokumencie możemy opowiedzieć o sobie więcej, szczegółowo opisać poprzednie stanowiska oraz osiągnięcia, dzięki którym nasz przyszły pracodawca może wiele zyskać. Przygotowanie unikalnego listu motywacyjnego, który będzie odpowiadał na konkretne ogłoszenie, sprawi, że w oczach rekrutera okażemy swoje zaangażowanie oraz staniemy się osobami, które szczegółowo zapoznały się z ofertą i nieprzypadkowo są zdecydowane aplikować na to właśnie stanowisko.

Jak powinien wyglądać list motywacyjny

Najczęstszym błędem popełnianym przez kandydatów jest to, że ich list motywacyjny jest rozwiniętym powieleniem wszystkich informacji, które zostały zawarte w CV. Taki dokument nie wnosi nic nowego i nie zwiększa naszych szans na otrzymanie wymarzonej pracy.

Dobry list motywacyjny poza tym, że powinien być spersonalizowany, czyli napisany na konkretne stanowisko i do jednego pracodawcy, powinien być również rzeczowy i zwięzły. Pamiętajmy, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Dokument nie powinien zajmować więcej niż jedną stronę.

Tworząc tego rodzaju list, ważne jest, aby pamiętać, że jego celem jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteśmy tym, kogo poszukują i w związku z tym musimy odpowiednio sprzedać swoją osobę. Warto tu podkreślić swoje osiągnięcia, opisać zalety, wskazać, w jaki sposób możemy przysłużyć się firmie, w której staramy się o stanowisko. Pamiętajmy jednak, aby nie obiecywać rzeczy, których nie będziemy w stanie zrealizować. W liście motywacyjnym warto również uargumentować, dlaczego staramy się o posadę u danego pracodawcy. Można powołać się na wartości firmy, które są zgodne z naszymi, co wskaże, że zapoznaliśmy się z informacjami o naszym potencjalnym pracodawcy. Można powołać się również na to, że firma jest liderem w danej branży, dba o rozwój pracowników, jest rozpoznawalna i wiarygodna, oferuje wiele nowoczesnych narzędzi i innowacyjnych rozwiązań, a nam zależy nam na identyfikacji z nią i tak właśnie wyobrażamy sobie swoją ścieżkę zawodową. Jeżeli staramy się o stanowisko, które wymaga od nas przebranżowienia się, warto również wyjaśnić, co nas do tego skłoniło i co cenimy w nowym zawodzie.

Ważnym elementem tworzenia listu motywacyjnego, jak i każdego innego dokumentu jest odpowiednie sformatowanie tekstu. Powinien być estetyczny i mieć spójny wygląd. Niedopuszczalne jest, aby w tekście pojawiały się błędy ortograficzne czy stylistyczne, a szata graficzna powinna nawiązywać do tej, której użyliśmy w CV.

Na zakończenie warto wyrazić nadzieję na możliwość spotkania z potencjalnym pracodawcą. Ważne jest też, aby po wydrukowaniu dokumentu podpisać go odręcznie.

Niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujemy, warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie dokumentów, które są niezbędne do procesu rekrutacji. CV oraz list motywacyjny powinny tworzyć spójną całość. Wspólny szablon to nie tylko ładny wygląd, ale również informacja dla pracodawcy, że przyłożyliśmy się do przygotowania aplikacji, jesteśmy sumienni i zorganizowani. Pamiętajmy również, że nie każdy pracodawca wymaga od nas przesłania listu motywacyjnego. Często zdarza się, że w ogłoszeniu nie ma informacji o potrzebie dołączenia tego dokumentu. Jeżeli jednak mimo wszystko zdecydujemy się przygotować list motywacyjny, to daje on nam szansę na lepsze zaprezentowanie swojej osoby i nie jest to postrzegane jako błąd czy nadgorliwość pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przyłożymy.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl