Czy posiłki w pracy zwiększają zadowolenie pracowników?

Kategorie artykułu: News

 

Dodatki pozapłacowe to skuteczny sposób na pozyskanie pracowników i późniejsze zatrzymanie ich w firmie.

Dodatkowe gratyfikacje w większości firm są już standardem. Do jednych z najpopularniejszych i najbardziej docenianych świadczeń należą szkolenia, karty sportowe, prywatna opieka zdrowotna oraz możliwość ubezpieczenia się na życie.

Kurczak, Warzywa, Posiłek, Jedzenie, Danie

Obecnie rynek pracy przechodzi ogromną transformację. Pracownicy częściej poszukują pracy w firmach, które mogą zapewnić im stabilność i bezpieczeństwo. Ważne stało się również wsparcie domowego budżetu. Wynik badania przeprowadzonego przez Pyszne.pl i ARC Rynek i Opinia pokazuje, że ponad 1/3 mieszkańców Warszawy i co czwarty pracujący Polak chcieliby, aby pracodawca gwarantował im posiłki w pracy. Miałoby to zwiększyć ich efektywność, polepszyć samopoczucie i ograniczyć codzienne koszty.

W kontekście benefitów pracowniczych większość osób wskazuje na codzienną dopłatę do posiłków, na drugim miejscu plasuje się przestrzeń, w której te posiłki można spożywać, integrując się z zespołem. Widzimy więc, że kwestia odciążenia domowego budżetu jest obecnie najbardziej oczekiwana przez pracowników. – Przemysław Biedrzycki, Menedżer Usług dla Biznesu, Pyszne.pl.

Postanowiliśmy sprawdzić, kiedy pracodawca zobowiązany jest dostarczyć swoim pracownikom posiłki.

Komu przysługują posiłki w pracy

W myśl art. 232 Kodeksu pracy zatrudniający ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom, którzy zatrudnieni są w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatne napoje i posiłki, jeżeli są one ze względów profilaktycznych niezbędne.

Natomiast zgodnie ze zmienionym w 2019 roku,  par. 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 roku, w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów Dz.U. z 2019 r., poz. 1160, pracodawca może zapewnić możliwość spożycia posiłku w trakcie pracy w sposób inny, niż podanie jednego dania gorącego. Posiłek może zostać zastąpiony: dostarczeniem produktów, które są niezbędne do jego przygotowania, bonem lub talonem żywnościowym. Takiej zamiany można dokonać w przypadku, kiedy pracodawca nie posiada np. kuchni lub miejsca, w którym można taki posiłek przygotować.

Posiłek regeneracyjny przysługuje zatem każdemu pracownikowi, który w trakcie swojej pracy wykonuje wysiłek, który jest równy lub większy niż wydatek energetyczny wynoszący 2000 kcal dla mężczyzn i 1100 kcal dla kobiet. Jeżeli praca wykonywana jest w pomieszczeniu zamkniętym i temperaturze nieprzekraczającej 10 st. C lub powyżej 25 st. C, a także w okresie zimowym na zewnątrz, wydatek energetyczny uprawniający do posiłku wynosi odpowiednio 1000 i 500 kcal.

Posiłek, który ma zregenerować organizm pracownika, powinien zawierać od 50 do 55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów oraz około 15% białka.

W kodeksie pracy możemy znaleźć grupy zawodów, które spełniają warunki opisane w przepisach, jednak konkretne stanowiska ustalane są przez pracodawcę w porozumieniu ze związkami zawodowymi i przedstawicielami pracowników.

Posiłki oraz napoje wydaje się pracownikom w dniach, w których wykonują pracę, która uzasadnia ich rozprowadzanie. Przygotowywanie, jak i spożywanie posiłków czy napojów wymaga postępowania zgodnie z obowiązującymi warunkami higieniczno-sanitarnymi. Zapewnienie ich należy do obowiązku pracodawcy.

Pracownik ma prawo odmówić przyjęcia posiłku, lecz nie przysługuje mu za to ekwiwalent pieniężny.

Dlaczego posiłki w pracy są ważne

Wszyscy wiemy, że regularne spożywanie posiłków bogatych w składniki odżywcze to podstawa. Pracownicy prowadzący zdrowy tryb życia są zdrowsi, a co za tym idzie, rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich. Warto również pamiętać, że długotrwałe niejedzenie wpływa negatywnie na samopoczucie, czasem nawet doprowadza do omdleń.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia zależność między odżywianiem a produktywnością pracowników wynosi aż 20%.

Możliwość zjedzenia posiłku w miejscu pracy to także spora oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki temu pracownik nie musi przygotowywać ich w domu, co wspiera jego domowy budżet. Jeżeli pracownicy mogą zjeść w siedzibie firmy, nie muszą także wychodzić poza jej teren, co pozwala na lepszą organizację czasu pracy i brak spóźnień spowodowanych przedłużającym się lunchem.

Wspólne posiłki integrują pracowników. Jest to czas na swobodną rozmowę i zacieśnianie więzi. Lepsze stosunki pracowników przekładają się na relacje w firmie, mniej konfliktów czy lepszą pracę zespołową.

Warto również wspomnieć, że coraz więcej firm oferuje dostęp do posiłków w pracy, nie tylko osobom, którym ze względu na przepisy się one należą.

Posiłki w miejscu pracy są doskonałym i sprawdzonym pomysłem na dodatek pozapłacowy.

Już na etapie przeglądania ogłoszeń, potencjalny pracownik większą uwagę zwróci na te oferty, które poza wynagrodzeniem oferują dodatkowe świadczenia. Oczywiste jest, że wygra firma, która oferuje różnego rodzaju dodatki. Odpowiednie ich dobranie sprawia, że pracownicy czują się docenieni i mają dodatkową satysfakcję ze swojej pracy i jej warunków. Budują pozytywny wizerunek firmy, zwiększają lojalność zatrudnionych i przekonują tych niezdecydowanych. Wspólne posiłki wpływają również na wspólne relacje, które przekładają się na lepszą i wydajniejszą pracę.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl