Walentynkowe ciekawostki ze świata

Kategorie artykułu: News

 

Dzień zakochanych 2022 zbliża się wielkimi krokami. Walentynki, jak co roku będziemy celebrować 14 lutego. W tym roku będzie to poniedziałek.

Geneza święta sięga starożytności. 14 lutego był to Dniem Macierzyństwa i Płodności. Wszystkie młode, samotne kobiety umieszczały kartki ze swoimi imionami na dnie głębokiego naczynia, po to, aby kawaler mógł wylosować jedną z nich. Panna, której imię zostało wylosowane, stawała się dla mężczyzny partnerką do wieczornej zabawy. Często również kobiety te stawały się małżonkami kawalerów.

Serce, Drzewo, Para, Miłość, Romans, Zakochani, Natura

Przedstawiamy zbiór walentynkowych ciekawostek.

Patron zakochanych

Jedna z legend głosi, że święty Walenty, który jest patronem dnia zakochanych, żył w starożytnym Rzymie.

Cesarz Klaudiusz II Gocki zakazał zawierania ślubów młodym mężczyznom między 18 a 37 rokiem życia. Władca wierzył, że najlepszymi żołnierzami są mężczyźni nieposiadający rodzin. Święty Walenty, łamiąc zakaz, potajemnie udzielał sakramentów, przez co trafił do więzienia. Poznał tam niewidomą córkę swojego strażnika, w której się zakochał. Kobieta, dzięki miłości do Walentego, odzyskała wzrok, a następnie poślubiła swojego wybranka, za co ten został skazany na śmierć. Patron zakochanych zostawił córce strażnika list pożegnalny, który podpisał „Od Twojego Walentego”. Legenda mówi, że egzekucja miała odbyć się 14 lutego. W ten sposób święty Walenty został wybrany patronem zakochanych.

Istnieje również legenda, że Walenty miał dar uzdrawiania. Pomógł on wyleczyć chorego na padaczkę syna rzymskiego filozofa Kratona w zamian za nawrócenie całej rodziny na chrześcijaństwo. Walenty został uznany za osobę niebezpieczną dla kraju i skazany na śmierć. Dzięki przypisywanym umiejętnościom święty Walenty jest również patronem ludzi chorych na epilepsję oraz choroby nerwowe.

Pierwsza walentynka

Za pierwszą kartkę walentynkową uznaje się listy Karola Orleańskiego do żony. Książę Orleanu będąc więźniem londyńskiego Tower i walcząc z nudą, pisał listy miłosne do ukochanej. Pochodzą one z 1415 roku i są eksponatem w tamtejszym muzeum.

Pierwszą walentynką napisaną przez kobietę był list z wyznaniem miłosnym do narzeczonego wysłany w 1477 roku przez Margery Brews.

Produkcja na skalę światową

Produkcja kartek walentynkowych, przed rozwinięciem się technologii cyfrowej należała do jednych z bardziej dochodowych.

Produkcja na skalę masową rozpoczęła się w 1848 roku. Ich rozpowszechnianiem zajmowała się firma z siedzibą w Worcester założona przez pannę Esther Howland.

Listy do Julii

Romeo i Julia z dramatu Shakespeare’a pochodzili z Werony. Co roku do włoskiego miasteczka trafia około 1000 kartek zaadresowanych do Julii. W dzień zakochanych można także odwiedzić dom Julii, który znajduje się przy via Cappelo, w pobliżu Piazza delle Erbe. Zakochani z całego świata udają się w to miejsce, aby na jednej ze ścian dziedzińca pozostawić swoje walentynkowe życzenia.

Najdroższa kartka w historii

Ozdobiona diamentowym sercem, wykonana ze złota, szafirów i brylantów, zapakowana w futro z norek walentynka, została wykonana na zamówienie złożone przez greckiego miliardera Arystotelesa Onassisa dla słynnej śpiewaczki operowej Marii Callas.

Święto mężczyzn

W Japonii z okazji walentynek to panie obdarowują mężczyzn. Czekoladki dostają nie tylko ukochani, ale również przyjaciele czy współpracownicy. Koledze lub szefowi można wręczyć kupne słodycze „giri-choko”, jest to podarek wręczany z obowiązku. Dla swojego wybranka należy przygotować ręcznie wykonane ciastka w kształcie serca z czekoladowym nadzieniem – „honmei-choko”, co ma świadczyć o głębokim uczuciu.

Konkurs dla par

W Malezji z okazji święta zakochanych organizowany jest konkurs dla par „Więźniowie miłości”. Zakochani skuwani są za sobą kajdankami aż na tydzień po to, aby udowodnić swą miłość. Para, która przez ten czas się nie rozłączy, zwycięży i otrzyma nagrodę pieniężną.

Zakazane walentynki

Władze Irańskie, mimo że oficjalnie nie zakazały obchodzenia walentynek, to w 2011 roku wprowadziły kary za sprzedaż oraz produkcję walentynkowych upominków. Nie wolno również promować tego dnia. W Iranie uważa się, że walentynki są zachodnim świętem nienawiązującym do kultury oraz wierzeń Islamu.

Pomidor symbolizujący miłość

We Francji najpopularniejszymi prezentami z okazji dnia 14 lutego są piękne i bogate bukiety kwiatów, ekskluzywne słodycze, weekendowe wyjazdy czy kupony na loterię. Prezentami obdarowuje się ukochanych, przyjaciół i najbliższą rodzinę. Nietypowym podarkiem okazuje się pomidor „Pommed’or” , który wcześniej nazywał się „pommed’amour”, co oznacza „jabłko miłosne”. Ma on symbolizować miłość ze względu na to, że wiele francuskich odmian owocu przypomina kształtem serce.

Pocztówka z gołębiem

W średniowieczu wierzono, że ptaki swoich partnerów wybierają 14 lutego, co sprawiło, że biały gołąb stał się symbolem widniejącym na wielu walentynkowych upominkach. Ptak ten poświęcony był również Wenus oraz innym bóstwom związanym z miłością. Ciekawostką jest to, że gołębie wybierają sobie partnera, z którym są do końca swojego życia.

Sadzenie cebuli

W dzień zakochanych w Niemczech młode, niezamężne kobiety sadziły w doniczkach nasiona cebuli i przypinały do niej kartki z imionami swoich adoratorów lub mężczyzn, którymi były zainteresowane. Wierzono, że kobieta wyjdzie za mężczyznę, którego imię znajdowało się na cebuli, która jako pierwsza zaczęła wyrastać.

Symboliczne kwiaty

Obok kartek i czekoladek kwiaty są jednym z bardziej popularnych prezentów dawanych swoim połówkom w dzień świętego Walentego. Najczęściej są to czerwone róże symbolizujące miłość, należy również wiedzieć, że każdy kolor ma inne znaczenie. Biały i kremowy oznacza pokorę, niewinność i czystość. Biały bukiet ślubny oznacza szczęśliwą miłość. Różowy kwiat symbolizuje szlachetność, uznanie i podziw. Ciemny róż wyraża podziękowania. Pomarańczowa róża to fascynacja, entuzjazm i pożądanie. W kulturze wschodniej żółty symbolizuje mądrość i siłę. W kulturze europejskiej żółty kwiat jest symbolem radości, przyjaźni, szczęścia. Amerykanie, poprzez skojarzenie koloru żółtego ze wschodem słońca, żółte róże interpretują jako obietnicę nowego początku. Fioletowy kwiat symbolizuje miłość od pierwszego wejrzenia oraz oczarowanie.

Dla wielbicieli wina

 W Bułgarii i innych państwach bałkańskich 14 lutego wypada również Dzień Świętego Tryfona – Święto Wina. Tego dnia wybiera się „Car Winnic” – zamożnego właściciela winnicy, który przez resztę dnia zobowiązany jest doglądać i podcinać winorośle. Jako najważniejsza osoba noszony jest na rękach od domu do domu i częstowany winem przez gospodarzy. Święto Wina przypomina o zbliżającej się wiośnie i związaną z tym pielęgnacją winogron. Po liturgii, która odprawiana jest w cerkwi, świętujący udają się do winnicy, aby podlać winem i poświęcić krzewy winorośli. Święty Tryfon jest patronem ogrodników, sadów oraz ich gospodarzy.

Szczęśliwych Walentynek, Cicha Sympatia, Walentynki

Artykuł przygotowała Sandra Tyl