Czym jest UCC i jak go uzyskać?

Kategorie artykułu: News

 

Już od 1 lipca Unijny Certyfikat COVID powinien ułatwić nam przekraczanie granic oraz podróżowanie po Europie. Czym jest UCC i jak go uzyskać?

Czym jest UCC?

Unijny Certyfikat COVID nazywany również paszportem covidowym to unijny dokument informujący o odbytej chorobie, testach oraz szczepieniach. Już od 1 lipca dokument ten będzie obowiązywał w całej Unii Europejskiej oraz w krajach, które przystąpiły do systemu – Islandii, Norwegii i Liechtensteinie.

Certyfikat stanowi dowód dla służb celnych, że osoba przekraczająca granicę nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego. Oznacza to, że podróżny uniknie konieczności odbycia kwarantanny lub przedstawienia dodatkowego testu. Dokument jest bezpłatny i dobrowolny.

Kto może uzyskać UCC?

Aktualnie unijny certyfikat dostępny jest dla trzech grup:

  • Ozdrowieńców po przebyciu COVID-19;
  • Osób z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 (testy molekularne oraz antygenowe);
  • Zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Ważność UCC

To, jak długo ważny jest paszport covidowy zależy od kraju oraz sytuacji osoby przedstawiającej dokument:

  • Dla ozdrowieńców jest to okres od 11 do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa;
  • W przypadku negatywnego wyniku testu ważność certyfikatu to zaledwie 48 godzin;
  • Dla zaszczepionych część krajów uznaje już pierwszą dawkę szczepionki za zwalniającą z obowiązku kwarantanny. W Polsce wymagane są 2 pełne dawki preparatu (z wyjątkiem szczepionki J&J), wówczas ważność paszportu obowiązuje od 14 do 365 dnia po zaszczepieniu.

Jak pobrać UCC?

Unijny Certyfikat COVID można pobrać w aplikacji mObywatel (dotyczy tylko osób z polskim obywatelstwem oraz posiadających ważny dowód osobisty) lub na Internetowym Koncie Pacjenta. Natomiast dla osób niepełnoletnich certyfikat jest dostępny do pobrania na koncie opiekuna na stronie pacjent.gov.pl.

Dokument zawiera specjalny kod QR z zabezpieczającym podpisem cyfrowym, a także zdjęcie z dowodu osobistego. Certyfikat można przedstawiać w formie papierowej lub cyfrowej (na urządzeniu mobilnym).

Warunki wjazdu do różnych krajów europejskich są cyklicznie zmieniane, dlatego też decydując się na podróż warto dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącym osób przekraczających granicę. Bieżące aktualizacje są dostępne na stronie: https://reopen.europa.eu/pl.

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka