Co warto wiedzieć o Niemieckich wynagrodzeniach?

Kategorie artykułu: News

 

Zarobki w Niemczech od lat kuszą naszych rodaków. Wysokość wynagrodzeń oraz bliskość kraju, bogaty system socjalny i lepszy standard życia są główną motywacją dla Polaków do podjęcia pracy za Odrą i co za tym idzie emigracją zarobkową.

Co warto wiedzieć o zarobkach w Niemczech?

Pieniądze, Dolara, Banknot
Wynagrodzenia w Niemczech są negocjowane na poziomie brutto, gdyż pracodawca opłaca za pracownika niezbędne świadczenia: składki oraz podatki dochodowy czy kościelny, jeżeli jesteś osobą wierzącą. To, jaką kwotę netto otrzymasz, zależy również od klasy podatkowej, zawodu, miejsca zatrudnienia oraz tego, czy posiadasz dzieci.

Zastanawiasz się, do jakiej klasy podatkowej należysz? Sprawdź w naszym artykule:

Klasy podatkowe w Niemczech

Jakie składki odprowadza pracodawca?

Największym obciążeniem wypłaty jest Einkommensteuer – podatek dochodowy od osób fizycznych, w skład którego wchodzą:

  • Lohnsteuer – podatek dochodowy,
  • Kirchensteuer – podatek kościelny,
  • Solidaritätszuschlag – podatek solidarnościowy.

Podatek dochodowy może wynosić między 14 a 45% w zależności od zarobków oraz przypisanej klasy podatkowej. Podatek kościelny wynosi od 8 do 9% i jest nakładany na wszystkie osoby, które przynależą do wspólnot religijnych. W landach zachodnich pobierany jest również podatek solidarnościowy, który wynosi 5,5%.

Kolejnym obciążeniem wypłaty, poza podatkiem dochodowym są składki na ubezpieczenie społeczne. Dzielą się one na cztery rodzaje i są opłacane w połowie przez pracodawcę i w połowie przez pracownika:

  • Krankenversicherung – ubezpieczenie chorobowe stanowi 14,6% kwoty wynagrodzenia brutto. Z wypłaty pracownika potrąca się 7,3%;
  • Pflegeversicherung – ubezpieczenie pielęgnacyjne wynoszące 2,55% całości wynagrodzenia, co oznacza, że pracownik ma potrącone 1,27% z wypłaty. Jeżeli osoba zatrudniona posiada dziecko, musi doliczyć jeszcze dodatkowe 0,25%.

Obie powyższe składki potrącane są do maksymalnej kwoty 4 537,50 euro. Wszystko powyżej wspomnianej kwoty nie jest wliczane do składki.

  • Rentenversicherung – ubezpieczenie chorobowe 18,7%. Z wynagrodzenia potrącane jest 9,35%;
  • Arbeitslosenversicherung – ubezpieczenie na bezrobocie 3%. Z wynagrodzenia brutto potrącane jest 1,5%.

Tak więc posiadając wiedzę o swojej klasie podatkowej, łatwo ustalisz, w jakim progu procentowym podatku dochodowego jesteś i wyliczysz kwoty potrącane ze swojego wynagrodzenia. Po odjęciu od kwoty brutto wszystkich składek otrzymasz kwotę netto „na rękę”.

Jeżeli masz wątpliwości co do swoich obliczeń, w internecie znajduje się wiele kalkulatorów, które wyliczą wszystko praktycznie za Ciebie.

Jakie informacje powinny znaleźć się na pasku wynagrodzeń?

Odcinek wypłaty otrzymywany co miesiąc jest ważnym dokumentem, gdyż dzięki niemu masz wgląd w swoje realne wynagrodzenie.

Na pasku znajdują się wyszczególnione informacje dotyczące potrąceń na różnego rodzaju podatki i składki. Dokument musi zawierać również: nazwę i adres pracodawcy, dane pracownika, numer ubezpieczenia społecznego, informacje o przypisanej klasie podatkowej, numer identyfikacji podatkowej, informacje o liczbie posiadanych dzieci, które pozostają na utrzymaniu pracownika i ewentualne dodatki dla samotnie wychowujących dziecko, informacje o premiach, bonusach np. świątecznych czy urlopowych oraz wypłaty za nadgodziny.

Warto wiedzieć, że w Niemczech istnieje również forma zatrudnienia, gdzie kwota brutto i netto są takie same. To Minijob, „praca na małym etacie”. Jest to zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin, gdzie miesięczny zarobek może przekroczyć 450 euro. Minijob to forma zatrudnienia, w której pracodawca nie jest zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne oraz na bezrobocie. Tę formę zatrudnienia, tak jak umowę zlecenie można łączyć z innymi formami pracy.

 

Artykuł przygotowała Sandra Tyl