Czym są i za co odpowiadają Europejskie Służby Zatrudnienia?
Każda osoba, która poszukuje pracy na terenie Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinu oraz Islandii, może przyłączyć się do sieci Europejskiej Służby Zatrudnienia (EURES). Czym jest EURES, jak działa i jak z niej korzystać przeczytasz w naszym artykule.
Co to jest EURES i dla kogo jest przeznaczony?
Europejska Służba Zatrudnienia, w skrócie EURES (EURopean Employment Services) powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej w 1994 r. Powstanie EURES było podyktowane rosnącym przepływem pracowników między 27 krajami Unii Europejskiej, Norwegii, Liechtensteinu, Islandii i Szwajcarii. To sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia oraz ich partnerów, w tym lokalnych organizacji działających na poziomie regionalnym, krajowym czy unijnym, w celu wspierania mobilności pracowników w państwach członkowskich.
Koordynacją prawidłowości sieci EURES zajmuje się unijny organ Europejski Urząd Koordynacji, umiejscowiony w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego w Komisji Europejskiej. EURES jest na bieżąco monitorowany i dodatkowo co roku przygotowywane są raporty, tym samym nie ma tu miejsca na żadne niedopatrzenia czy błędy.
EURES to sieć przeznaczona dla: osób poszukujących pracy oraz dla osób i firm poszukujących pracowników w krajach UE bądź EFTA.
Zadania EURES
Swoje zadanie EURES realizuje poprzez doradztwo, informowanie o pracy i warunkach życia w wybranym kraju, a także międzynarodowe pośrednictwo pracy.
Zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. EURES jest jedną z podstawowych usług rynku pracy, a składają się na nią takie zadania jak:
- udzielanie bezrobotnym i osobom poszukującym pracy pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia poza granicami kraju;
- inicjowanie projektów o wymiarze międzynarodowym;
- pośrednictwo między pracownikami a międzynarodowymi pracodawcami;
- udzieleni pracodawcom pomocy w odnalezieniu pracownika o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych;
- informowanie osób poszukujących zatrudnienia o sytuacji na danym rynku pracy;
- przeciwdziałanie przeszkodom pojawiającym się w międzynarodowej mobilności w zakresie zatrudniania;
- wsparcie dla pracowników przygranicznych i pracodawców w regionach transgranicznych.
W jaki sposób działa EURES?
Sieć EURES działa poprzez doradców, którzy pełnią funkcje pośrednika. Współpracują oni ze sobą w ramach sieci, w której mają dostęp do bazy ofert, warunków życia i pracy, możliwości kształcenia, aktualnych wydarzeń, targów i rekrutacji na terenie krajów EOG i Szwajcarii.
Z sieci może skorzystać każda osoba poszukująca pracy i każda firma poszukująca pracownika. Dostęp do EURES dla osób poszukujących zatrudnienia jest bezpłatny. Usługi skierowane do pracodawców mogą zawierać opłaty.
Europass CV
Aby móc w pełni korzystać z prawa swobodnego przepływu pracowników Państwa UE lub EFTA ważny jest jednolity sposób przedstawienia swoich kwalifikacji i doświadczeń zawodowych. CV powinno zostać napisane tak, aby składając swoją kandydaturę na dane stanowisko pracy w kilku państwach, było ono tak samo zrozumiałe i czytelne. Tak powstał Europass, czyli możliwość dokumentowania i prezentowania swoich kwalifikacji na poziomie europejskim.
Europass to zbiór pięciu dokumentów. Dwa można wypełnić samodzielnie na stronie EURES:
- CV – pomaga w sposób jasny i czytelny przedstawić swoje doświadczenie i umiejętności;
- Paszport językowy – to narzędzie samooceny kwalifikacji językowych.
Pozostałe trzy dokumenty wydawane są przez instytucje szkoleniowe:
- Europass – mobilność – informacje na temat kwalifikacji zdobytych w innych krajach europejskich;
- suplement do dyplomu potwierdzający kwalifikacje zawodowe – zawiera informacje na temat kwalifikacji nabytych przez posiadacza dyplomu ukończenia kształcenia zawodowego;
- suplement do dyplomu – zawiera informacje na temat kwalifikacji nabytych przez posiadacza dyplomu ukończenia studiów wyższych.
Jak korzystać z EURES?
Pierwszym krokiem jest odwiedzenie strony internetowej https://eures.praca.gov.pl/ lub kontakt z doradcą pracującym dla sieci EURES.
Jeśli wybierzemy pierwszą drogą, po wejściu na stronę mamy możliwość wyboru rejestracji jako osoba poszukująca zatrudnienia lub pracodawca.
Po zarejestrowaniu swojego konta jako pracownik, jest możliwość nie tylko poszukiwania ofert pracy, ale także umieszczenia swojego CV, co pozwoli pracodawcom wyszukać kandydata do pracy, który ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
Sieć EURES może również posłużyć do sprawdzenia informacji, jak wyglądają warunki życia i pracy w interesującym nas kraju.
Nad każdym kandydatem i pracodawcą czuwają doradcy, którzy sprawdzają, czy podane informacje zawarte na profilu i w CV są poprawne pod względem formalnym. Dodatkowo to doradcy pośredniczą między kandydatem do pracy, a pracodawcą. Doradca może przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną i przekazać swoje opinie na temat danego kandydata. Ostateczną decyzję o zatrudnieniu zawsze podejmuje pracodawca. Doradcy pilnują również by wszystkie etapy rekrutacji i zatrudnienia przebiegły zgodnie z prawem.
Przydatne linki:
- EURES Polska – https://eures.praca.gov.pl/
- Informacje o pracy tymczasowej w UE i EFTA – https://eures.praca.gov.pl/praca-tymczasowa-w-ue-i-efta
- Życie i praca w UE i EFTA – https://eures.praca.gov.pl/zycie-i-praca-w-ue-i-efta
Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska