Dzień Czekolady na świecie
7 lipca obchodzimy jedno z ulubionych świąt wszystkich łasuchów. Dzień czekolady! Skąd pochodzi to święto i jak jest celebrowane na świecie?
Zalety spożywania czekolady
Poza dużą kalorycznością czekolada może być również bardzo zdrowa. Oczywiście najlepszym wariantem jest ta gorzka zawierająca ponad 70% miazgi kakaowej oraz masło kakaowe.
Spożywanie czekolady powoduje wzrost poziomu serotoniny, co znacząco poprawia nastrój i dodaje energii. Czekoladowe produkty wpływają również na układ odpornościowy, chroni przed nowotworami i stymuluje pracę mózgu (dzięki wysokiej zawartości magnezu). Smakołyk konsumowany w czasie ciąży wpływa pozytywnie na rozwój płodu.
Warto również podkreślić, że czekolada jest jednym ze słodyczy, który nie powoduje próchnicy, a wręcz chroni przed jej rozwojem. Przysmak ten zawiera również dużą ilość magnezu.
Historia Dnia Czekolady
Data obchodów czekolady nie jest przypadkowa. Szacuje się, że to właśnie 7 lipca 1550 roku Krzysztof Kolumb przywiózł pierwsze ziarna kakaowca do Europy.
W Ameryce Południowej czekolada była znana już w starożytności. Majowie oraz Astekowie stosowali ziarna kakaowca do przyrządzania „napoju bogów” podawanego w celach leczniczych oraz podczas ważnych wydarzeń.
Renesansowi Europejczycy nie znali zastosowania ziaren kakaowca. Dopiero w XVII wieku stało się popularne picie kakaowego napoju z cukrem, natomiast 2 wieki później pojawiła się pierwsza tabliczka czekolady (Francis Fry).
Obecnie czekolada jest produkowana w rozmaitych wariantach. Od tych płynnych i słodkich, aż po bardziej nietypowe, jak czekolada z chill albo z solą himalajską. W 2018 roku trafiła do sprzedaży różowa czekolada, której kolor wynika z zastosowania ziaren kakaowca rubinowego.
Dzień Czekolady na świecie
Święto to jest obchodzone również regionalnie w różnych terminach:
- w Polsce 12 kwietnia;
- w USA 28 października jako Narodowy Dzień Czekolady oraz 13 września jako Międzynarodowy Dzień Czekolady (obchody realizowane przez Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Cukierników);
- w krajach Afryki Zachodniej jest to 14 lutego;
- na Łotwie – 11 lipca.
Istnieją również różne warianty czekoladowego święta – 10 stycznia obchodzone jest święto czekolady gorzkiej, 28 lipca mlecznej, natomiast 22 września białej. W łasuchowym kalendarzu wart również zaznaczyć datę 16 grudnia, kiedy to przypada Dzień Pokrywania Czekoladą Czegokolwiek.
Ciekawostki o czekoladzie
- Angielska nazwa czekolady – chocolate wywodzi się z azteckiego xocolatl, co oznacza gorzka woda.
- Szacuje się, że przeciętny Kowalski spożywa około 6,3 kg czekolady rocznie.
- Czekolada pojawia się w wielu filmach. Ten smakołyk odgrywa ważną rolę w takich dziełach, jak: Czekolada, Charlie i fabryka czekolady, Forrest Gump, Mary i Max, czy Matylda.
- Według legendy aztecki cesarz Montezuma II wypijał każdego dnia aż 50 kubeczków kakaowego napoju z chilli.
- Aż 40% światowej produkcji czekolady pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej.
- Drzewo kakaowca może rosnąć nawet przez 200 lat, jednak jego owoce nadają się do wykorzystania tylko przez 25 lat jego uprawy.
- Zapach czekolady sprzyja kupowaniu książek, zwłaszcza kulinarnych oraz o tematyce romantycznej.
- Czekoladę można przedawkować. Jej nadmierne spożycie wiąże się ze zwiększeniem ilości teobrominy w organizmie, co może skutkować niewydolnością serca, odwodnieniem, zapaleniem nerek, a nawet zawałem.
- Czekolada jest szkodliwa dla większości zwierząt, gdyż nie są skłonne do jej trawienia. Dla psów, kotów, koni oraz papug spożycie czekoladowych jest bardzo niebezpieczne.
- Z uprawy kakao utrzymuje się blisko 14 mln ludzi na całym świecie.
Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka