Dzień Dziecka na świecie
Dzień Dziecka to święto, które obchodzimy w Polsce zawsze o tej samej porze, czyli 1 czerwca każdego roku. Jest to dzień, w którym każdy stara się zrobić wszystko, aby uszczęśliwić swoją pociechę. Często związane jest to z szaleństwem zakupów i wyborem prezentu idealnego. Warto jednak, poza obdarowywaniem prezentami, zwrócić uwagę na istotę tego święta.
Skąd wzięła się tradycja celebrowania Dnia Dziecka i jak wygląda świętowanie w różnych miejscach na świecie?
Historia Dnia Dziecka
Święto dzieci obchodzone jest na całym świecie. Jest to radosny dzień zwykle kojarzony z obdarowywaniem prezentami, słodyczami i panującym wesołym nastrojem.
Nie każdy jednak wie, że Dzień Dziecka został zainicjowany przez Związek Ochrony Dzieciństwa (International Union for Protection of Childhood). Święto miało być symbolem zapewnienia wszystkim dzieciom podstawowego prawa do bezpieczeństwa przed wojną, głodem i przemocą.
Chiny i Japonia zaczęły obchodzić Dzień Dziecka najwcześniej. Japońskie obchody datuje się na VIII wiek, a chińskie na 1926 rok. Zanim oficjalnie zaczęto celebrować święto w innych krajach, minęło wiele czasu. Do Europy dotarło ono w 1952 roku.
W wielu miejscach Dzień Dziecka wpisał się w tradycję dopiero w 1959 roku, kiedy 20 listopada Deklaracja Praw Dziecka została uchwalona przez ONZ. Data została przypisana jako oficjalna dla obchodów Dnia Dziecka. Inicjatorzy święta uznali jednak, że każdy kraj powinien mieć prawo do ustalenia własnej daty święta tak, aby była ona powiązana z dziećmi historycznie i kulturowo.
Podwójne świętowanie
Niemieckie dzieci mają ogromne szczęście, ponieważ swoje święto obchodzą dwa razy w roku! Pierwsze święto przypada na 1 czerwca, a drugie na 20 września. Obie daty mają związek z wydarzeniami historycznymi. Zanim upadło ZSRR, wschodnie Niemcy obchodziły Dzień Dziecka 1 czerwca, a na zachodzie świętowano 20 września. Po połączeniu Niemiec stwierdzono, że obie daty są tak samo ważne i można celebrować je dwa razy w roku.
Kindertag obchodzi się tu podobnie jak w Polsce. W szkołach i przedszkolach organizowane są różne wydarzenia i atrakcje dla dzieci, a w miastach festyny, zabawy i pikniki. Największy festyn organizowany jest 1 czerwca w Berlinie na Alexanderplatz.
Wspólna kolacja i wróżby
We Włoszech i Francji świętowanie rozpoczyna się najwcześniej, bo już 6 stycznia. Dzień Dziecka w tych krajach nazywany jest Dniem Rodziny. Tradycją w tym czasie jest wspólna kolacja, podczas której dzieci zakładają na głowy przygotowane wcześniej papierowe korony. Po posiłku dzieci obdarowywane są prezentami i słodyczami.
Włosi i mieszkańcy południowej Francji serwują również ciasto z wróżbą. Schowane w wypieku kartki z wróżbami mają przepowiedzieć dzieciom, co je czeka w nadchodzącym roku. W większości przypadków wróżby dotyczą szkoły, przyjaciół. Są one dostosowane do wieku dzieci.
Bez prezentów?
Szwedzi w Dzień Dziecka kładą nacisk na edukowanie młodszego pokolenia. Jest to dzień, w którym poruszane są różnego rodzaju tematy dotyczące najmłodszych. Głównie są to rozmowy o prawach dziecka i szkolnictwie. Kiedyś dzieci nie otrzymywały prezentów, jednak z biegiem czasu zwyczaj ten się zatarł i mieszkańcy Szwecji zaczęli obdarowywać swoje dzieci drobnymi upominkami.
Edukacja przede wszystkim
Podobnie jak w Szwecji, w Hiszpanii główny nacisk kładzie się na edukowanie dzieci. Dia del Nino obchodzi się 15 kwietnia. Ze względu na to, że na tę datę przypada także święto patrona Madrytu, w tym mieście dzieci świętują w drugą niedzielę maja. Tego dnia przygotowywane są wydarzenia mające promować dobro dzieci i przestrzeganie ich praw.
Karpie i lalki
W Japonii dziewczynki swoje święto obchodzą 5 maja, a chłopcy 3 marca.
Ważną rolę odgrywa tu symbol ryby, która jest patronem rodzin. Chłopcy wraz z ojcami już kilka dni wcześniej zaczynają przygotowywać papierowe ryby, które później wieszane są w ogrodzie. Ryba czarna to ojciec, czerwona matka. Ryby niebieskie symbolizują synów i wiesza się ich tyle, ilu potomków płci męskiej jest w danej rodzinie. Chłopcy wykonują także papierowe hełmy samurajskie i proporce przedstawiające karpie, które są symbolem sukcesu i odwagi.
Dziewczynki świętują, wykonując z mamami lalki, które ubrane są w tradycyjne stroje japońskie. Wychodzą także na wystawy papierowych lalek i oglądają przygotowane specjalnie na tę okazję teatrzyki. 5 maja w Japonii jest również Świętem Lalki.
Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci. Dajmy im to, czego na co dzień mamy najmniej, czyli czas. Spędźmy go razem na zabawach i rozmowach, może okazać się, że to najwspanialsza rzecz, jaką mogliśmy im podarować.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl