Jak obchodzi się Dzień Kobiet na świecie?

Kategorie artykułu: News

 

Szacuje się, że początki Dnia Kobiet sięgają już starożytnego Rzymu. Miał być to dzień oddawania czci bogini Junonie, żonie Jowisza, która była opiekunką życia seksualnego i macierzyństwa. Kobiety modliły się do swojej bogini o powodzenie i szczęście w życiu małżeńskim.

Istnieją również przekazy mówiące o tym, że święto kobiet związane jest z obchodzonymi przez Rzymian Matronaliami – świętem macierzyństwa i płodności. Wtedy też kobiety traktowane były wyjątkowo, a mężczyźni spełniali wszystkie ich życzenia.

Kwiaty, Dziewczyny, Kobiety, Dzień Kobiet, Uroczystość

Pierwsze Międzynarodowe obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowała je Socjalistyczna Partia Ameryki, aby upamiętnić strajk zorganizowany przez kobiety zatrudnione w przemyśle odzieżowym. Manifestacja odbyła się w Nowym Jorku w 1908 roku i miała ukazać złe warunki i traktowanie w pracy. W 1910 roku Międzynarodowy Kongres Kobiet Socjalistek w Kopenhadze oficjalnie zatwierdził Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowany przez działaczkę Klarę Zetkin. Austria, Dania, Niemcy i Szwajcaria 19 marca 1911 roku, po raz pierwszy organizując demonstracje i zebrania, obchodziły Święto Kobiet.

W Polsce Dzień Kobiet od czasów PRL-u kojarzony jest z czerwonymi goździkami i tulipanami. Panie obdarowywane były dość nietypowymi na obecne czasy prezentami, takimi jak rajstopy, mydła, kawa czy ręczniki. Obecnie 8 marca w wielu polskich miastach odbywają się manifestacje i demonstracje na rzecz równego traktowania kobiet. Mężczyźni obdarowują kobiety ze swojego najbliższego otoczenia kwiatami i słodkimi upominkami.

8 marca we Włoszech to bardzo ważne święto. Kobiety obdarowywane są mimozami, które mają symbolizować kruchość i delikatność. Gałązka mimozy traci świeżość i więdnie po zerwaniu lub gdy się jej dotyka. Miasta już tydzień wcześniej obklejane są plakatami i ulotkami mającymi przypominać o święcie. Włosi prezentami i kwiatami obdarowują kobiety ze swojej rodziny i najbliższego grona przyjaciół czy współpracowników. Ciekawostką jest to, że również panie wręczają sobie nawzajem drobne upominki.

W Chinach kobiety w ramach swojego święta otrzymują pół dnia wolnego od pracy. Ze względu na to, że Chińczycy pracują dużo i długo, jest to dzień wyczekiwany przez płeć żeńską. W sklepach wszystko to, co kobiety lubią najbardziej (odzież, biżuteria, kosmetyki czy słodkości) można kupić w obniżonych cenach.

W Armenii Dzień Kobiet również wypada 8 marca. 7 kwietnia obchodzono Święto Piękna i Macierzyństwa, które zostało ustanowione po upadku ZSRR. W związku z zamieszaniem powstałym poprzez dwie różne daty ustanowiono, że płeć piękna czczona będzie przez cały miesiąc, od 8 marca do 7 kwietnia.

W Wielkiej Brytanii zwyczaj obdarowywania kobiet nie jest tak powszechny, jak w innych krajach. 8 marca organizowane są wykłady, wystawy oraz różne spotkania mówiące o kobietach, które zapisały się na kartach historii. Na wykładach często też omawiane są sposoby na ułatwienie życia kobiet we wszystkich możliwych dziedzinach.

W Rumunii i Portugalii kobiety również otrzymują od mężczyzn drobne upominki i kwiaty. Wieczór za to spędzają we wspólnym gronie, organizując przyjęcia, spotkania, na które panowie nie są zapraszani.

W Iranie Dzień Kobiet połączony jest z Dniem Matki i Babci. Jest to święto ruchome, które obchodzi się w dniu urodzin Fatimy, córki proroka Mahometa. Nie oznacza to jednak, że 8 marca nie jest tu ważnym dniem. Kiedy w 1979 roku, władzę w Iranie objął Ajatollah Chomejni, zaczął wprowadzać zmiany, które nie były dobre dla kobiet. 26 lutego zniesiono ustawę o ochronie rodziny i przywrócono wielożeństwo. Od 3 marca kobiety nie mogły podjąć pracy w zawodzie sędzi. 6 marca kobiety straciły prawo do służenia w armii, a 7 marca hedżab stał się obowiązkowym elementem ubioru w miejscu pracy. W związku z tym zaczęto organizować masowe manifestacje i protesty. Pierwsze z nich odbyły się właśnie 8 marca.

Warto również pamiętać, że swoje święto mają też mężczyźni. Pierwszy raz obchodzono je 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Data święta panów jest różna w zależności od kraju. W Irlandii i Wielkiej Brytanii jest to 5 kwietnia, w Norwegii 7 października, w Brazylii 15 lipca. W Polsce Dzień Mężczyzn obchodzony jest 10 marca, w który przypada również święto 40 Męczenników.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl