Jak obchodzi się Dzień Kobiet

Kategorie artykułu: News

 

Koniec lutego i początek marca to czas, w którym na ulicach powoli zaczynamy widzieć wiosnę. Kwiaciarnie witają wiosennymi kwiatami, a śnieżne zaspy znikają z dnia na dzień. W tym tak długo przez wszystkich wyczekiwanym czasie, swoje święto obchodzą kobiety. 8 marca został już na stałe wpisany w kalendarz świąt obchodzonych na całym świecie.

Internationalwomensday, 8March, Wolna Pic, Freeimage

Część badaczy uznaje, że dzień ten został zapoczątkowany w Starożytnym Rzymie. Rzymskie Matronalia były świętem obchodzonym na początku marca. Obchodzono wtedy początek roku, czczono płodność i macierzyństwo a panowie obdarowywali swoje małżonki prezentami.

Pierwsze Międzynarodowe obchody Dnia Kobiet odbyły się w Stanach Zjednoczonych, 28 lutego 1909 r. Zapoczątkowała je Socjalistyczna Partia Ameryki po to, aby upamiętnić strajk zorganizowany przez kobiety zatrudnione w przemyśle odzieżowym. Manifestacja miała miejsce w Nowym Jorku w 1908 roku i miała ukazać złe warunki i traktowanie w pracy. W 1910 roku Międzynarodowy Kongres Kobiet Socjalistek w Kopenhadze oficjalnie zatwierdził Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowany przez działaczkę Klarę Zetkin.

Polskie goździki

W Polsce Dzień Kobiet od czasów PRL-u kojarzony jest z czerwonymi goździkami i tulipanami. Panie obdarowywane były dość nietypowymi na obecne czasy prezentami, takimi jak rajstopy, mydła, kawa czy ręczniki. Obecnie 8 marca w wielu polskich miastach odbywają się manifestacje i demonstracje na rzecz równego traktowania kobiet. Mężczyźni obdarowują kobiety ze swojego najbliższego otoczenia kwiatami i słodkimi upominkami.

Delikatne mimozy

8 marca we Włoszech to bardzo ważne święto. Kobiety obdarowywane są mimozami, które mają symbolizować kruchość i delikatność. Gałązka mimozy traci świeżość i więdnie po zerwaniu lub gdy się jej dotyka. Miasta już tydzień wcześniej obklejane są plakatami i ulotkami mającymi przypominać o święcie. Włosi prezentami i kwiatami obdarowują kobiety ze swojej rodziny i najbliższego grona przyjaciół czy współpracowników. Ciekawostką jest to, że również panie wręczają sobie nawzajem drobne upominki.

Trochę wolnego

W Chinach kobiety w ramach swojego święta otrzymują pół dnia wolnego od pracy. Ze względu na to, że Chińczycy pracują dużo i długo, jest to dzień wyczekiwany przez płeć żeńską. W sklepach wszystko to, co kobiety lubią najbardziej (odzież, biżuteria, kosmetyki czy słodkości) można kupić w obniżonych cenach.

Miesiąc świętowania

W Armenii Dzień Kobiet również wypada 8 marca. 7 kwietnia obchodzono Święto Piękna i Macierzyństwa, które zostało ustanowione po upadku ZSRR. W związku z zamieszaniem powstałym poprzez dwie różne daty ustanowiono, że płeć piękna czczona będzie przez cały miesiąc, od 8 marca do 7 kwietnia.

Mężczyznom wstęp wzbroniony

W Rumunii i Portugalii kobiety również otrzymują od mężczyzn drobne upominki i kwiaty. Wieczór za to spędzają we wspólnym gronie, organizując przyjęcia, spotkania, na które panowie nie są zapraszani.

Wolne od pracy

W Rosji 8 marca to święto narodowe. Do obchodzenia Dnia Kobiet przekonała Lenina feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj. W 1956 roku ZSRR ustanowiło dzień ten wolnym od pracy i tak pozostało do dziś.

Wszystko o kobietach

W Wielkiej Brytanii zwyczaj obdarowywania kobiet nie jest tak powszechny jak w innych krajach. 8 marca organizowane są wykłady, wystawy oraz różne spotkania mówiące o kobietach, które zapisały się na kartach historii. Na wykładach często też omawiane są sposoby na ułatwienie życia kobiet we wszystkich możliwych dziedzinach.

Warto również pamiętać, że swoje święto mają także mężczyźni. Pierwszy raz obchodzono je 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Data święta panów jest różna w zależności od kraju. W Irlandii i Wielkiej Brytanii jest to 5 kwietnia, w Norwegii 7 października, w Brazylii 15 lipca. W Polsce Dzień Mężczyzn obchodzony jest 10 marca, w który przypada również święto 40 Męczenników.

Tulipany, Wiosna, Elementy, Maja, Dzień Matki, Kwiat

Czy wiesz, że:

  • w Polsce pierwszy dzień kobiet obchodzono w 24 marca 1924 roku;
  • od 1993 roku w Polsce Dzień Kobiet nie jest świętem państwowym;
  • Wietnamczycy Dzień Kobiet obchodzą dwa razy, 8 marca i 20 października;
  • w Iranie obchody Dnia Kobiet są zakazane.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl