Jak obchodzi się Święto Trzech Króli na świecie

Kategorie artykułu: News

 

Na dzień 6 stycznia przypada święto Objawienia Pańskiego, nazywane również Świętem Trzech Króli. Wszyscy wierni Kościoła Katolickiego wspominają tego dnia wędrówkę trzech mędrców Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybyli do Betlejem, oddać pokłon Chrystusowi. Trzej królowie podarowali dzieciątku złoto, kadzidło oraz mirrę.

Nadejście, Gwiazda, Święta Trzech Króli, Kings

W Polsce w dzień Święta Objawienia Pańskiego w kościołach święcone są złoto, kadzidło i kreda. Poświęconym kadzidłem okadzało się domy i obejścia, aby zabezpieczyć je przed chorobami i nieszczęściem. W takim samym celu masowano szyję poświęconym złotem. Kredą natomiast należy na drzwiach domu napisać K lub C + M + B oraz datę roku bieżącego. Symbole imion trzech mędrców wyrażają prośbę o błogosławieństwo za ich pośrednictwem. W wielu miastach organizowane są również uliczne jasełka, wspólne kolędowanie oraz piękne i kolorowe marsze zwane „Orszakiem Trzech Króli”.

Hiszpania

Święto Trzech Króli w Hiszpanii (El Día de los Reyes Magos) to długo wyczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Wtedy właśnie otrzymują one świąteczne prezenty, które wręczają im Kacper, Melchior i Baltazar. Taj jak w innych krajach dla Mikołaja pozostawia się poczęstunek, tak i tu trzej mędrcy otrzymują mleko, miód, wodę dla wielbłądów i coś do jedzenia. Wieczorem 5 stycznia w wielu miastach organizowane są parady Cabalgatas de Reyes inscenizujące przyjazd Trzech Króli. Najstarsza parada w Hiszpanii organizowana jest w Alcoy a największa w Madrycie.

Włochy

Podobnie jak w Hiszpanii, Włosi obchody Święta Trzech Króli rozpoczynają już wieczorem 5 stycznia. Dzieci czekają na przybycie ubranej w łachmany wiedźmy Befany, która przynosi im słodycze i prezenty.

Zgodnie z legendą Trzej Królowie w trakcie podróży do Betlejem spotkali na swojej drodze Befanę, która ugościła ich w swoim domu. Mędrcy w podzięce zaprosili wiedźmę do wspólnej podróży w poszukiwaniu Dzieciątka Jezus, ta jednak odmówiła. Po wyjeździe mędrców, Befana zmieniła zdanie i postanowiła ich odnaleźć, jednak zgubiła się po drodze i do tej pory błąka się po świecie, zostawiając prezenty w domach, w których są dzieci, licząc na to, że jednym z nich okaże się dzieciątko Jezus.

Belgia

Święto Trzech Króli jest w Belgii dniem pracującym, co wcale nie oznacza, że nie jest ono celebrowane. Tradycją tego dnia jest chodzenie po kolędzie. Dzieci wymyślają najróżniejsze stroje. W większości są to koce, obrusy, prześcieradła, korony i gwiazdy na patyku. Wieczór to czas gier i zabaw z rodziną i przyjaciółmi a po kolacji nie może zabraknąć tradycyjnego ciasta z koroną. W większości jest to tarta z ciasta francuskiego lub chałka z rodzynkami. W cieście ukrywa się migdał, ziarno czekolady lub plastikową figurkę a osoba, która znajdzie ją w swoim kawałku, zostaje królem i decyduje o tym, co danego wieczoru będą robić domownicy.

Galette Des Rois, Korona, Płyty, Ciasta

Niemcy

W Niemczech 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w trzech landach: Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Saksonii-Anhalt. Tego dnia odbywa się charytatywne kolędowanie. Dzieci przebierają się za Trzech Króli i odwiedzając domy sąsiadów, zbierają datki dla potrzebujących rówieśników. Na drzwiach również możemy spotkać się ze znakami C + M + B lecz nie są one skrótami od imion mędrców a od łacińskiej sentencji „Christus mansionem benedicat” co oznacza „Niech Chrystus pobłogosławi ten dom”.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl