Francja – tego możesz nie wiedzieć

Kategorie artykułu: News

 

Znajdująca się na piątym miejscu, w rankingu najlepiej rozwiniętych krajów świata, Francja (Republika Francuska) ma powierzchnię 675,4 km2, co daje jej 40-tą pozycję pod względem wielkości obszaru na świecie. Francja to również jeden z popularniejszych kierunków turystycznych. Każdy zakątek Francji przyciąga architekturą, pejzażem i historią. Stolicą Francji jest Paryż, gdzie znajdują się największe muzea, teatry i domy mody.

Początkowo tereny obecnej Francji były zamieszkiwane przez Gallów. W V wieku n.e. tereny ówczesnego Cesarstwa Zachodniorzymskiego zostały podbite przez króla Franków – Chlodwiga co wpłynęło na kształtowanie się francuskiej państwowości. Obecnie językiem francuskim posługuje się ponad 200 milionów ludzi. Jakie jeszcze ciekawostki kryje w sobie ten kraj?

Statua Wolności

Znany na całym świecie posąg znajdujący się u ujścia rzeki Hudson w Stanach Zjednoczonych to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli USA. Francuzi podarowali go Amerykanom aby upamiętnić przymierze tych narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Posąg z datą, 4 lipca 1776 r. (uzyskanie przez USA niepodległości) został przekazany Amerykanom w 1886 roku.

Statua Wolności, Ameryka, Usa, Liberty, Pomnik, Symbolu

Wieża Eiffla

Została wzniesiona w 1889 r. aby upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej. Budowla po 20 latach miała zostać rozebrana, co spotkało się ze sprzeciwem jej twórcy. Obecny symbol kraju przed rozbiórką uchroniło umieszczenie na szczycie wieży anteny radiowej, ułatwiającej komunikację z Niemcami.

Wieża Eiffla wykonana jest ze stali, która kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury, co sprawia, że jej wysokość może zmienić się nawet o 15 centymetrów. Najwyższa będzie w okresie wakacyjnym.

Wieża Eiffla, Francja, Paryż, Krajobraz, Architektura

Ślub po śmierci

Od 1959 r. we Francji legalne są pośmiertne śluby. Z takiego prawa mogą skorzystać partnerki poległych na służbie żołnierzy czy policjantów.

Jedną ze znanych historii jest pośmiertny ślub Martine i Alain, którzy mieli się pobrać w 2007 roku. Mężczyzna nie zdążył się ożenić ze swoją ukochaną. Mając 53 lata zmarł na nowotwór. Kobieta nie chcąc rezygnować ze ślubu wystąpiła o pozwolenie na ślub po śmierci partnera do prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Zgodnie z prawem to głowa państwa podejmuje ostateczną decyzję w tej sprawie.

Jedna ulica w każdym mieście

Victor Hugo był jednym z najważniejszych twórców literatury francuskiej i czołowym przedstawicielem romantyzmu francuskiego. Pisał poezję, dramaty wierszem i prozą, powieści oraz listy i przemówienia polityczne. Stąd wzięła się niegdyś popularność nazywania ulic jego nazwiskiem. Ulicę Victora Hugo znajdziemy w niemal wszystkich francuskich miejscowościach.

Zakaz umierania

Prezydent miasteczka Le Lavandou na południu Francji, w 2000 roku zakazał mieszkańcom umierania. Stało się tak dlatego, że zabrakło miejsc na miejscowym cmentarzu, a budowa nowego została wstrzymana w związku z obawami o środowisko naturalne. Wprowadzenie absurdalnego prawa miało charakter protestu i nie powoduje ono nakładania pośmiertnych kar. Za Le Lavandou poszły wkrótce dwa inne francuskie miasteczka. Podobne prawo istnieje również w jednej miejscowości w Hiszpanii i jednej w Brazylii.

Ser i Wino

Francuzi zjadają średnio 24 kg sera rocznie co sprawia, że należą do największych konsumentów tego produktu na świecie. We Francji wytwarza się prawie 500 gatunków sera. Każdy region ma swoje odmiany. W Normandii najczęściej spożywany jest rozpływający się w ustach Camembert, na obszarach górskich króluje Comte o owocowym posmaku, w Burgundii przyjął się obmywany winiakiem Episses, a w Poitou-Charentes najpopularniejsze są sery kozie.

Francja poza serami słynie również z doskonałego wina takiego jak bordeaux, cabernet sauvignon czy merlot. Zaraz po Hiszpanii, pod względem powierzchni upraw winorośli jest to drugi najgęściej obsadzony kraj na świecie. Francuzi kochają wino, znają się na nim i serwują je praktycznie do wszystkiego.

Rybacy mieszkający w mieście Saint Malo testują nowy sposób przechowywania wina. Jest ono zatapiane w morzu na głębokości 15 metrów. Taki sposób, poprzez stałą i dość niską temperaturę, niskie nasłonecznienie oraz przypływy i odpływy ma ułatwić dojrzewanie trunku i wpływać pozytywnie na jego walory smakowe.

Żywności, Owoce, Płyta, Ser, Tabela, Świeżość, Winogron

Zakazany telefon

Francuzi bardzo poważnie podchodzą do sprawy promieniowania wywoływanego przez telefony komórkowe. Strach przed jego szkodliwością, spowodował w 2009 roku, wprowadzenie zakazu reklam telefonów skierowanych do dzieci poniżej 12 roku życia oraz ich sprzedaży dzieciom, które nie ukończyły 6 lat.

Czy wiesz, że w Polsce istnieje 11 miejscowości o nazwie Paryż?

Artykuł przygotowany przez Sandrę Tyl