Jak wita się Nowy Rok na świecie?
31 grudnia to dzień budzący przyjemne skojarzenia na całym świecie i nie ma tu znaczenia, czy świętowany jest na półkuli północnej czy południowej.
Imprezy pod chmurką, widowiska i pokazy fajerwerków czy kameralne spotkania w gronie najbliższych sprzyjają rozpoczęciu nowego roku w dobrym nastroju. Zarówno te większe, jak i mniejsze imprezy publiczne organizowane były w większości miast na świecie. Poza lokalnymi mieszkańcami potrafiły przyciągać także turystów, którzy potrafili przebyć daleką drogę, aby wziąć w nich udział.
Pomimo tego, że sylwestrowe tradycje nie wszędzie są podobne, to wszyscy witają nowy rok z radością i wiarą, że będzie on lepszy od poprzedniego. Występom artystów, pokazom fajerwerków, tańcom i toastom towarzyszą często lokalne zwyczaje, mające zagwarantować szczęście i pomyślność w nadchodzącym czasie.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak bawią się mieszkańcy innych krajów.
Chiński Nowy Rok
To najważniejsze święto w Chinach nazywane również Świętem Wiosny. Obchody trwają 15 dni, a jego data wyznaczana jest na podstawie faz księżyca, co sprawia, że jest to święto ruchome. 2022 rok wypada na 1 lutego i upłynie on pod znakiem tygrysa.
W kulturze chińskiej kolor czerwony symbolizuje szczęście i w związku z tym domy dekorowane są w tych barwach. Odświętny strój również musi zawierać elementy czerwieni.
Potrawy serwowane w czasie świętowania muszą kojarzyć się miło i pozytywnie. W większości domów, dzień przed nowym rokiem lepi się pierożki jiaozi, które przypominają polskie pierogi z kapustą i grzybami. Na stole nie może zabraknąć również ciasta ryżowego, które symbolizuje rozwój i powodzenie w nowym roku. Jeżeli biesiadnikom zostanie podana ryba, to tylko cała, ponieważ głowa i ogon są symbolem dobrego początku i końca.
Największa impreza w Nowym Jorku
Tradycja świętowania na Times Square sięga 1904 roku. Skrzyżowanie, które jest jednym z największych i najbardziej ruchliwych w Nowym Jorku w noc sylwestrową potrafi ściągnąć milion osób spragnionych dobrej zabawy. Na imprezę zapraszane są również gwiazdy znane na całym świecie, co dodaje wydarzeniu prestiżu.
Najważniejszy element w czasie sylwestrowej nocy to Ball Drop. Jest to opuszczanie ogromnej, świecącej kuli z masztu wieżowca Times Square One. Kula spada na dół przy wspólnym odliczaniu i towarzyszącym wiwatom. Gdy wyląduje na dole, rozpoczyna się pokaz fajerwerków i kolejny, nowy rok.
Hiszpańskie przesądy
Podobnie jak w Chinach, Hiszpanie wierzą, że czerwień symbolizuje szczęście. Dlatego też ważne jest, aby w sylwestra mieć chociaż jeden element ubioru w tym kolorze. Najczęściej jest to kupiona specjalnie na tę okazję bielizna.
Jedną z wywołujących spore kontrowersje tradycji sylwestrowych, które kultywowane są od lat, jest tu połykanie winogron. Gdy zegar wybija północ, na każde jego uderzenie trzeba połknąć jedno winogrono. W sklepach można kupić kiście posiadające tylko 12 owoców. W legendach można znaleźć wzmiankę o tym, że tradycja sięga 1909 roku. Plantatorzy z Alicante zostali zaskoczeni obfitymi zbiorami, więc wymyślili ten zwyczaj, aby zwiększyć sprzedaż winogron. Dla zapewnienia sobie pomyślności w nadchodzącym roku, Hiszpanie jedzą soczewicę.
Zwyczajem mającym zapewnić rok obfitujący w wycieczki i podróżowanie jest spacer z walizką po ulicach sąsiadujących z domem tak, aby go okrążyć. Jeżeli zaś znajdzie się ktoś, kto podróży ma dość musi przejść się z walizką po domu, a następnie postawić ją pod drzwiami.
4-dniowa impreza w Szkocji
Sylwester w Szkocji trwa cztery dni. Co roku od 29 grudnia do 1 stycznia w Edynburgu trwa festiwal Hogmanay. Nowy rok jest tu ważniejszy niż Boże Narodzenie – to największa szkocka uroczystość. W tym czasie odbywają się liczne koncerty i występy artystyczne. Najważniejszym elementem imprezy jest parada przechodząca przez centrum miasta, a jej zwieńczeniem jest rytualnie spalenie łodzi wikingów.
Na zakończenie, 31 grudnia, pod edynburskim zamkiem odbywa się koncert i jeden z najbardziej spektakularnych w Europie, pokaz sztucznych ogni.
Pierwszy dzień nowego roku to również najlepszy moment na oczyszczającą kąpiel w rzece Forth.
Szalony sylwester jest w Rio
Sylwestrowy wieczór najlepiej spędzić na brazylijskiej plaży Copacabana. Odbywa się tu bowiem najbardziej szalony na świecie sylwester „Reveillon”. Oczywiście nie może zabraknąć gorących latynoskich rytmów i tancerek tańczących sambę. Wydarzenie ma także swój dress code. Zgodnie z tradycją należy ubrać się na biało. Jest to kolor, który kojarzy się z dobrobytem i ma zapewnić nowe przyjaźnie w nowym roku.
Poza białym mile widziane są: zielony (symbol zdrowia), czerwony (miłość) oraz żółty i złoty (pomyślność).
W trakcie zabawy oddaje się ofiarę bogini Yemanji. Jest to postać wywodząca się ze starych afrykańskich wierzeń. W ofierze wrzuca się kwiaty do oceanu. Zwieńczeniem sylwestrowej nocy jest pokaz kolorowych, sztucznych ogni, które umieszczone są na kładkach oddalonych od brzegu o kilkaset metrów.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl