Komu przysługuje dodatek w wysokości do 831 zł miesięcznie?
W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach pracy możemy znaleźć informacje o dodatkowym wsparciu dla osób bezrobotnych, które podejmą zatrudnienie. O jakim dodatku mowa, komu on przysługuje, a komu nie, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dodatkowe pieniądze i jak długo będzie wypłacany dodatek, odpowiemy poniżej.
Czym jest dodatek aktywizacyjny?
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie, które może otrzymać osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy, której przysługuje prawo do zasiłku.
Aby ubiegać się o dodatek, osoba bezrobotna musi samodzielnie znaleźć zatrudnienie lub podjąć zatrudnienie po skierowaniu z urzędu pracy.
Kto może ubiegać się o dodatkowe świadczenie?
Z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wynika, że dodatek może otrzymać osoba bezrobotna posiadająca prawo do zasiłku, która:
- z własnej inicjatywy podjęła zatrudnienie;
- podjęła zatrudnienie w wyniku skierowania do pracy w niepełnym wymiarze godzin, a tym samym otrzymała wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Dodatek aktywizacyjny przysługuje, zarówno osobie podejmując pracę na umowie o pracę, jak i na umowie cywilnoprawnej (np. umowie zlecenia).
Komu nie przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Dodatkowe wsparcie nie przysługuje osobom bezrobotnym, które:
- przebywają na urlopie bezpłatnym;
- podejmą zatrudnię u pracodawcy zagranicznego poza terytorium Polski;
- podejmą zatrudnienie u pracodawcy, u którego były zatrudnione przed zarejestrowanie się w urzędzie pracy;
- podejmą zatrudnienie w wyniku skierowania przez urząd pracy do wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko, którego koszty wyposażenia/doposażenia zostały zrefundowane przez Fundusz Pracy.
Wysokość dodatku aktywizacyjnego i na jak długo jest przyznawany?
Od 1 czerwca 2024 roku dodatek aktywizacyjny może wynieść do 831 zł.
Zarówno jego wysokość, jak i czas otrzymywania zależą od tego, w jaki sposób osoba bezrobotna otrzymała pracę.
Dla osób, które zostały skierowane do pracy przez urząd pracy i ich wynagrodzenie jest niższe od minimalnego, dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem a otrzymywanym. Nie może być to różnica większa niż 50% zasiłku dla bezrobotnych. Dodatek jest wypłacany przez okres, w którym przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.
Jeśli osoba bezrobotna podjęła zatrudnienie z własnej inicjatywy, dodatkowe środki będą przyznawane przez połowę okresu, jaki przysługiwałby danemu bezrobotnemu zasiłek. Wysokość dodatku aktywizacyjnego w tym przypadku będzie wynosiła do połowy zasiłku.
Jak otrzymać dodatek aktywizacyjny?
Dodatek aktywizacyjny może otrzymać osoba, która złoży odpowiedni wniosek w urzędzie pracy, w którym jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Do wniosku należy załączyć dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Zaświadczenie musi zostać wystawione przez pracodawcę.
Najlepiej taki wniosek złożyć w dzień podjęcia zatrudnienia i wyrejestrowania się z urzędu pracy.
Dodatek aktywizacyjny a PIT
Dodatek, o którym mowa w artykule podlega opodatkowaniu, tym samym jego wysokość należy wykazać w PIT w wierszu „Inne źródła”.
O pobieraniu dodatku aktywizacyjnego należy powiadomić pracodawcę w celu uniknięcia dopłat do podatku w rozliczeniu rocznym. Jeśli urząd pracy, jak i pracodawca będą odliczać tę kwotę – podatnik będzie musiał zwrócił nienależnie odliczoną kwotę podatku.
Przydatne linki:
- Departament Rynku Pracy, Dodatek aktywizacyjny – https://warszawa.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/swiadczenia-pieniezne/dodatek-aktywizacyjny
- Dziennik Ustaw, Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego – https://warszawa.praca.gov.pl/documents/10240/1467481/Dz.%20U.14.1189.pdf/ab57f28c-ccfb-4b5f-a0b6-d832ce7ee79d?t=1432818860000
- Zielona Linia, Dodatek aktywizacyjny a złożenie wniosku – https://zielonalinia.gov.pl/-/dodatek-aktywizacyjny-a-zlozenie-wniosku
Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska