Dodatek urlopowy w Niemczech

Kategorie artykułu: News

 

Urlaubsgeld to dodatek urlopowy wypłacany pracownikom w Niemczech. Czy pracodawca ma obowiązek go wypłacić? Ile wynosi i czy przysługuje każdemu pracownikowi? Postanowiliśmy sprawdzić, co warto o nim wiedzieć.

https://holidays.hrs.de/journal/wp-content/uploads/2015/05/Fotolia_80591620_L-831x560.jpg

źródło: https://holidays.hrs.de/

Czym jest Urlaubsgeld?

Urlaubsgeld wypłaca się pracownikom idącym na urlop i nie należy mylić go z Urlaubsentgelt, standardowym wynagrodzeniem urlopowym. Dodatek jest jednorazowy, a pracownik otrzymuje go jeszcze przed rozpoczęciem planowanych wakacji. Nie ma ustawy ani żadnych innych przepisów nakładających na pracodawcę obowiązek wypłacania dodatku, co czyni go uznaniowym lub dodatkowym benefitem, mającym zachęcić do podjęcia pracy.

Zasady przyznawania Urlaubsgeld

Mimo że dodatek urlopowy jest dobrowolnym świadczeniem, może on wynikać z kilku regulacji:

  • Postanowienia umowy o pracę – w tym przypadku ważne jest, jak sformułowano wszystkie ustalenia. Jeżeli w umowie zostanie zawarta informacja o dobrowolności i możliwości odwołania dodatku, to pracodawca nie będzie miał obowiązku wypłacenia go. Jeżeli zaś klauzula jest niejasna i nie zawiera jednoznacznych informacji, można dochodzić wypłaty należności.
  • Zbiorowy układ pracy – w przypadku, gdy odnosi się do umowy o pracę, jest ogólnie obowiązujący lub dotyczy zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Oznacza to, że pracownik powinien należeć do związku zawodowego, a pracodawca do organizacji pracodawców.
  • Regularne wypłaty – jeżeli pracodawca wypłacał dodatek pracownikom regularnie, minimum 3 razy w ciągu trzech lat. Jeżeli pracownicy otrzymywali Urlaubsgeld takiej samej wysokości, w tym samym czasie lub na podstawie takich samych wyliczeń nabywają prawo do dodatku w kolejnych latach.
  • Zasada równego traktowania – jeżeli powyższy warunek został spełniony, to dodatek, w myśl zasady mówiącej o równym traktowaniu pracowników, należy się także nowo zatrudnionym osobom.
  • Branża budowlana – Niemiecka Urlopowa Kasa Budownicza (SOKA-BAU) reguluje przepisy dotyczące roszczeń pracowniczych dotyczących urlopów i należności. Pracownik budowlany ma prawo ubiegać się o ekwiwalent za niewykorzystany urlop w przypadku, gdy zostanie zwolniony z pracy i nie zatrudni się na innej budowie.

Ile wynosi Urlaubsgeld?

Dodatek urlopowy wypłacany jest na podstawie średniego wynagrodzenia za ostatnie trzy miesiące. Jego wysokość jest też zależna od danego zbiorowego układu pracy oraz zawodu i branży. Im mniejsza firma i niższe wynagrodzenia dla pracowników, tym większe prawdopodobieństwo, że dodatek nie będzie wypłacany.

W 2020 roku średnia wysokość dodatku wakacyjnego wynosiła od 155 do 2450 euro, zależnie od branży oraz służbowych obowiązków.

Najniższy Urlaubsgeld był wypłacany w branżach: rolniczej (155 – 225 euro), gastronomicznej i hotelarskiej (190 – 240 euro), cukierniczej (267 – 414 euro).

Wyższe dodatki otrzymywali zaś pracownicy branż: samochodowej (1691 – 1748 euro), poligraficznej (1874 – 1980 euro), metalurgicznej (1983 – 2235 euro) czy obróbki drewna i materiałów syntetycznych (1492 – 2450 euro).

We wschodnich Niemczech dodatki urlopowe są niższe od tych, wypłacanych na zachodzie kraju.

Urlaubsgeld otrzymują pracownicy, których stosunek pracy jest kontynuowany przez wskazany czas, po jego otrzymaniu. Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, dodatkowy bonus należny jest kobietom w ciąży i nie może zostać on obniżony przez pracodawcę. Dodatek wakacyjny nie należy się zaś osobom, przebywającym na okresie wypowiedzenia.

Dodatkowy bonus wakacyjny jest również przyznawany pracownikom delegowanym do pracy w Niemczech. Polacy zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych mogą ubiegać się o wypłatę należności z kasy urlopowej, gdyż idąc na urlop, nie otrzymują wynagrodzenia od polskiego pracodawcy. Należy również pamiętać, że dodatek urlopowy jest opodatkowany. Podatek należy odprowadzić, jeżeli suma dodatków przekracza 156 euro na pracownika. Jeżeli osoba zatrudniona jest w związku małżeńskim i posiada dzieci, to kwota wolna od podatku jest wyższa o 104 euro na współmałżonka oraz o 52 euro na jedno dziecko.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl