Praca i wakacje w jednym? Sprawdź czy to możliwe!

Kategorie artykułu: News

 

Rok 2020 sprawił, że staliśmy się pokoleniem cyfrowych nomadów. Praca zdalna zarezerwowana kiedyś tylko dla freelancerów, w dzisiejszych czasach stała się opłacalnym systemem dla wielu firm. Wszyscy jesteśmy spragnieni wyjazdów, odpoczynku i wakacji, a ostatnie wydarzenia na świecie sprawiły, że ewolucja kultury pracy z dowolnego miejsca jest na wysokim poziomie. Dlaczego więc nie skorzystać z możliwości połączenia pracy z wymarzonym urlopem?

Cyfrowy Nomada, Styl Życia, Praca Zdalna, Newwork

Co to jest workation?

Słowo powstało z połączenia angielskiego work (praca) i vacation (wczasy). Coraz częściej używa się nazw praco wakacje lub pracowczasy. Formuła ta pozwala na wyjazd w dowolne miejsce, często typowo wypoczynkowe, skąd pracuje się zdalnie, a popołudniami i w weekendy można korzystać do woli z jego dobrodziejstw.

W Polsce takie wyjazdy nie są jeszcze bardzo popularne, ale zainteresowanych takim rozwiązaniem jest coraz więcej. Organizacja audytorsko-doradcza Grant Thornton przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 71,5% badanych skorzystałoby z wyjazdu wakacyjnego połączonego z pracą zdalną.

https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2021/03/3.png
Źródło: https://grantthornton.pl/

Dla wielu freelancerów taki rodzaj pracy może być codziennością. Teraz, dzięki nowym technologiom i zaprzyjaźnieniu się z pracą zdalną, perspektywy mają również pracownicy etatowi. Dzięki nowym możliwościom oraz technologiom praca zdalna daje nowe perspektywy, również dla zatrudnionych w firmach pracowników. Pracowakacje odwzorowują teorię work life ballance, pozwalającą na zachowanie równowagi w życiu zawodowym i prywatnym. Jest to też doskonały benefit mający zachęcić pracowników do podjęcia współpracy. Dla pracownika zaś to świetne rozwiązanie ze względu na brak potrzeby korzystania z urlopu.

Jakie miejsce wybrać?

Możliwość swobodnego przemieszczania się między krajami wciąż jest mocno ograniczona, lecz branża turystyczna szykuje się już na otwarcie granic. Wygra ten, kto będzie najlepiej przygotowany do przyjęcia gości potrzebujących odetchnąć od dotychczasowego miejsca, ale niemogących zrezygnować na ten czas z pracy.

Niektóre kraje/miejsca starają się już zwabić i zachęcić pracowników zdalnych do jak najdłuższego pobytu, oferując wiele udogodnień mających wpływ na komfort pracy.

Aby skusić pracujących podróżników, na Maderze w Ponta do Sol otworzono wioskę cyfrowych nomadów. W ofercie znaleźć można darmowe wi-fi z szybkim łączem, gwarancję wygodnego i cichego miejsca do pracy oraz wiele innych udogodnień. Warunkiem jest jednak co najmniej miesięczny pobyt.

Na podobny krok zdecydowała się również Aruba. Tutaj stworzony został do tego specjalny program „One Happy Workation”, w ramach którego otrzymujemy zniżki na hotele, bezpłatny internet czy wyżywienie all-inclusive. Tutaj pobyt nie może być dłuższy niż 3 miesiące. Programów i miejsc przystosowanych do pracy jest coraz więcej. Nie musimy jednak wyjeżdżać aż tak daleko. W Polsce coraz więcej miejscowości utrzymujących się z turystyki przystosowuje do tego swoją ofertę, hotele czy pensjonaty.

Fantasy, Podróży, Wakacje, Przechowalnia, Morze, Plaży

Ustal granice

Jeśli chcesz wprowadzić workation w swojej firmie lub pracujesz już w takim systemie, zapewne wiesz, że ustalenie sobie, czy pracownikom granic ma znaczenie i zapewnia lepszy komfort pracy:

  • godziny pracy – ustalenie godzin pracy od – do pozwoli na większe skupienie się w tym czasie na zadaniach służbowych;
  • czas wolny jest potrzebny – wolne weekendy to podstawa, każdy potrzebuje odpoczynku i czasu na regenerację;
  • organizacja przestrzeni służbowej – warto sprawdzić, dopytać o dostępność różnych urządzeń biurowych, jak chociażby drukarka czy o możliwość udostępnienia sali konferencyjnej;
  • warunki atmosferyczne – warto wziąć pod uwagę, że w upalne czy bardzo zimne dni ciężej jest skupić się na pracy. Trzeba zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca na wyjazd;
  • elastyczność – nie każdemu może odpowiadać taka opcja wypoczynku połączonego z pracą. Warto zastanowić się nad plusami i minusami, wziąć pod uwagę wszystkie inne czynniki i dopiero wtedy podjąć odpowiednią decyzję.

Workation pozwala na oderwanie się od biurowej codzienności, poznanie nowych ludzi, miejsc i ich kultury. Osoby będące zwolennikami takiej formy pracy są zdania, że zwiększa ona kreatywność i obniża stres. Praca połączona z wakacjami daje często inne spojrzenie i nowe rozwiązania dla dotychczasowych problemów.

Taka idea takiej pracy budzi jednak wiele kontrowersji w środowisku psychologów i psychoterapeutów. Uważają oni, że połączenie odpoczynku i pracy, nigdy nie da szansy na prawdziwy relaks i kompletne oderwanie się od obowiązków służbowych, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i regeneracji.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl