Mężczyźni w branży opiekuńczej: kandydaci, którzy łamią stereotypy

Kategorie artykułu: News

Praca w branży opiekuńczej kojarzona jest głównie z kobietami i to właśnie one najczęściej decydują się na podjęcie tego zajęcia. Coraz częściej jednak można spotkać oferty kierowane do kandydatów obu płci. Opiekun/ka osoby starszej to branża wymagająca cierpliwości, spokojnego usposobienia, umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego a w niektórych przypadkach także tężyzny fizycznej. Ten ostatni czynnik decyduje o tym, że można spotkać ogłoszenia kierowane tylko do mężczyzn.

Seniorzy, Opieki Dla Osób Starszych

Mężczyźni jako opiekunowie w niczym nie ustępują kobietom. Są tak samo wrażliwi i pomocni, jak ich koleżanki po fachu. Warto wspomnieć o tym, że płeć nie jest wyznacznikiem predyspozycji do uprawiania tego zawodu. Opiekować się osobami potrzebującymi może każdy – bez względu na to, czy jest kobietą, czy mężczyzną.

Predyspozycje, które sprawiają, że mężczyźni są idealnymi kandydatami

Za granicą mężczyzna w roli pielęgniarza, czy opiekuna osób starszych nie budzi żadnych kontrowersji, a i my zaczynamy doganiać trendy. Co więcej, panowie opiekunowie są wręcz rozchwytywani, gdyż ich grono nie jest duże. Nie każdy mężczyzna ma poczucie komfortu, gdy opiekuje się nim kobieta, chociażby ze względu na pomoc w higienie, dlatego też coraz częściej ogłoszenia kierowane są do kandydatów jednej z płci. Co zatem sprawia, że to właśnie panowie są kandydatami idealnymi?

  • Sprawność fizyczna – w dużej mierze mężczyźni mają najzwyczajniej więcej siły, co sprawia, że łatwiej jest im opiekować się osobami z ograniczonym zakresem ruchu. Podnoszenie, przejście na wózek inwalidzki, czy pomoc w higienie osobistej wymagają w takich przypadkach dużej krzepy. Drobne kobiety mogą mieć z tym problem, co często prowadzi do urazów kręgosłupa;
  • Predyspozycje psychiczne – praca w roli opiekuna osób starszych za granicą jest bardzo wymagająca. Wiąże się z rozłąką z rodziną, całkowitą zmianą otoczenia i dużym stresem. Mężczyźni chłodniej podchodzą do wielu spraw, są stanowczy, nie analizują i powściągają emocje. Te czynniki sprawiają, że panowie odnajdą się w branży opiekuńczej i mają takie same szanse jak kobiety;
  • Cierpliwość – mężczyźni są spokojniejsi i trudniej wyprowadzić ich z równowagi. Są również mniej wylewni, co ułatwia pracę z osobami starszymi. Dzięki tym cechom unikanie konfliktów jest łatwiejsze, a gdy wystąpią, można nad nimi szybciej zapanować. Cierpliwość to cecha pożądana w tej branży, zwłaszcza jeżeli pracuje się z osobami cierpiącymi na demencję, czy Alzheimera;
  • Umiejętności kulinarne – z ciepłym obiadem domowym kojarzą nam się kobiety, ale mężczyźni w niczym im nie ustępują. Wystarczą dobre chęci i przełamanie się. W końcu to właśnie panowie są najlepszymi szefami kuchni;
  • Żyłka majsterkowicza – chociaż takie umiejętności nie są wymagane, często okazują się sporym ułatwieniem. Jeżeli potrafisz dokonywać drobnych napraw, takich jak chociażby wymiana żarówki i nie musisz wzywać do tego fachowca, podopieczny będzie wiedział, że zawsze może na Ciebie liczyć.

Mężczyzna na stanowisku opiekuna osoby starszej – gdzie szukać pracy?

Każdego roku przybywa ofert kierowanych do płci męskiej w branży opiekuńczej. Jeżeli rozważasz wyjazd za granicę, warto rozeznać się wcześniej i wybrać pracodawcę, który posiada ofertę dostosowaną do Twoich preferencji. Najprostszym sposobem na wyszukanie ofert jest skorzystanie z wyszukiwarki. Wpisując frazy takie, jak: praca w opiece Niemcy, opieka Holandia, czy praca dla opiekunów Szwajcaria, masz możliwość zapoznania się z ogłoszeniami wielu pracodawców i porównania ofert. Warto wspomnieć o tym, że pracując jako opiekun, nie musisz martwić się o zakwaterowanie i wyżywienie, gdyż ze względu na specyfikę pracy są one zapewnione bezpłatnie.

Na portalu Poloniusz.pl znajdziesz mnóstwo ofert od sprawdzonych pracodawców w różnych krajach.

Pamiętaj, aby podjąć legalne zatrudnienie. Nigdy nie rozważaj pracy „na czarno”, która jest obarczona ogromnym ryzykiem. Może okazać się, że wynagrodzenie, które otrzymasz, będzie niższe, niż ustalone, nie wspominając już o braku ubezpieczenia. Porównując oferty w opiece, może okazać się, że taka forma zatrudnienia wiąże się z wyższym wynagrodzeniem, co nie daje poczucia bezpieczeństwa i gwarancji praw, które zapewnia legalna umowa.

Jeżeli to Twój debiut w tego rodzaju pracy, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji zatrudnienia. Pracownicy agencji przedstawią Ci, aktualny stan zdrowia seniora, jakiej pomocy wymaga, jakie czynności dodatkowe musi wykonywać opiekun oraz warunki mieszkaniowe. W większości przypadków pracodawca pokrywa także koszty transportu do miejsca pracy lub w całości go organizuje.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl