Mieszkanie do wynajęcia – ceny na europejskim rynku
W Polsce brakuje około 3 milionów mieszkań. Jest to jeden z głównych powodów, dla których najem, jak i zakup, są relatywnie drogie. Choć odsetek osób, które wynajmują mieszkanie po cenach rynkowych w Polsce, jest niewielki, to od dłuższego czasu obserwujemy tendencję wzrostową w tym zakresie.
Baza mieszkań do wynajęcia cały czas się powiększa, co sprawia, że konkurencja na rynku mieszkaniowym staje się coraz większa, a my mamy większy wybór zarówno cenowy, jak i jakościowy. Coraz więcej firm deweloperskich decyduje się również budować na wynajem.
Obecnie rynek mieszkań na wynajem nie należy do najtańszych. Jeżeli chcemy zamieszkać w kawalerce o wysokim standardzie w centrum większego miasta, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Najem takiego mieszkania w Warszawie kosztuje średnio 1970 złotych na obrzeżach i nawet 2607 złotych w centrum stolicy. W wielu przypadkach stawki w europejskich stolicach są nawet dwa razy niższe niż w Warszawie.
Zestawienie cen najmu i zarobków w stolicach europejskich
Polska na 19 miejscu
Sugerując się tylko stawkami obowiązującymi poza centrum Warszawy, stolica zajęłaby 19 miejsce w gronie 40 krajów europejskich, które zostały przebadane przez portal Numbeo. Oznacza to, że w 18 stolicach wynajęcie mieszkania o dobrym standardzie kosztowałoby mniej niż nad Wisłą. Tańsze lokalizacje to stolice krajów bałtyckich, ale też Lublana, Budapeszt, Ateny, Kijów i Mińsk. Są jeszcze Kiszyniów, Tirana, Skopje i Sarajewo, tam miesięczny czynsz to równowartość mniej niż 800 złotych. Nie jest to jednak dobry przykład do porównania, gdyż przeciętne zarobki są tam mniej więcej dwa razy niższe niż w Polsce.
W zestawieniu możemy znaleźć też takie stolice, gdzie za mieszkanie do wynajęcia trzeba zapłacić od 5 do prawie 14 tysięcy złotych np. Monako, Amsterdam, Reykjavik, Zurych, Luksemburg, Dublin, Londyn. Nie powinno być dla nas zaskoczeniem, że statystyczny mieszkaniec tych miast otrzymuje wyższe wynagrodzenie od 11 do 25 tysięcy złotych na miesiąc.
Jak to się ma do zarobków?
Pełny obraz stawek za najem mieszkań w europejskich miastach możemy uzyskać dopiero po odniesieniu się do zarobków mieszkańców tych lokacji. Istnieje powiązanie między wynagrodzeniami w danym miejscu a cenami mieszkań czy czynszów. Zasadniczo nie powinno dziwić nas, że zarabiający więcej, są w stanie wynająć droższe mieszkanie. Według badania przeprowadzonego przez HRE Investments zajmującego się rozwojem rynków nieruchomości wynika, że w krajach, gdzie wynagrodzenia są niskie, wynajem mieszkania pochłania większą część budżetu. Tirana, Mińsk, Kiszyniów czy Kijów to miasta, gdzie zarobki są stosunkowo niskie, a czynsz za wynajem mieszkania to ponad połowa otrzymywanego wynagrodzenia.
Nad Wisłą jest trochę lepiej, gdyż wynajem mieszkania o dobrym standardzie pochłonąłby 47% średniej pensji. W Sarajewie, Rydze, Wilnie, Tallinie, Wiedniu, Brukseli, Helsinkach, Sztokholmie, Paryżu, Kopenhadze, Oslo czy Luksemburgu wynajem wydaje się nieco tańszy, gdyż jego cena obejmuje nieco ponad 30% wynagrodzenia. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Berlina i Zurychu, gdzie można wynająć mieszkanie w dobrym standardzie już za 22 do 28% średniej pensji.
Jak i gdzie szukać mieszkania do wynajęcia
- warto zacząć od sprawdzenia, czy ktoś z naszej rodziny i przyjaciół nie mieszka w miejscu, gdzie planujemy wynająć mieszkanie. Można też podpytać znajomych, czy nie znają nikogo, kto mieszkał w wybranym przez nas mieście. Znajomi/rodzina będący już na miejscu mogą pomóc nam w poszukiwaniach lub po prostu udzielić nam noclegu na czas poszukiwania lokum;
- dowiedzmy się, czy przyszły pracodawca nie pomaga w znalezieniu zakwaterowania. Jest to najprostsze rozwiązanie i może zaoszczędzić nam wiele czasu;
- przejrzyjmy lokalne strony z ogłoszeniami i sprawdźmy, ile przeciętnie kosztuje wynajem;
- sprawdźmy pośredników. Wynajem z pomocą osoby zajmującej się poszukiwaniem mieszkań do wynajęcia jest droższy, ale warto upewnić się, czego możemy oczekiwać w sytuacji kryzysowej;
- warto przeszukać portale społecznościowe i wyszukać grupy Polaków lub innych imigrantów w danym kraju czy mieście. Często udostępniane są tam ogłoszenia o wynajmie, możemy dodać też swoje ogłoszenie o poszukiwaniu mieszkania na wynajem;
- ważne jest, aby dowiedzieć się, jakie zasady wynajmu obowiązują w miejscu, do którego planujemy wyjechać np. czy koniecznym jest wpłacenie kaucji itp.;
- dowiedzmy się, jakie warunki musimy spełnić, aby wynająć mieszkanie oraz jakie dokumenty należy przedstawić;
- nie bójmy się zadawać pytań osobie, od której chcemy wynajmować lokum. Warto również przygotować sobie listę pytań np. Czy będziemy podpisywać umowę? Czy mieszkanie jest umeblowane? (często zdarza się tak, że meble zostają usunięte przed wprowadzeniem najemcy), Jak ogrzewane jest mieszkanie? Jakie są opłaty podstawowe i dodatkowe? Czy musimy zgłosić gdzieś naszą przeprowadzkę? Jeśli tak, to czy możemy zrobić to bez obecności właściciela? Itp.
Nie przelewajmy pieniędzy w ciemno! Nie ma umowy? Nie ma pieniędzy! Nie dajmy nabrać się na sztuczki typu „Ja Ci wyślę klucze, ty mi wyślij kasę”. Obcokrajowcy są łatwym celem dla oszustów.
Nie podpisujmy umowy przed obejrzeniem mieszkania! Bez zobaczenia mieszkania na żywo i wglądu w dokumentację potwierdzającą jego własność oraz potwierdzenia tożsamości nie należy podpisywać umowy. Warto również sporządzić protokół zawierający spis wszystkich rzeczy znajdujących się w mieszkaniu, a także ich stan. To zabezpieczenie przed ewentualnym problemem ze zwrotem kaucji.
Przetłumaczmy umowę! Jeśli w umowie są niezrozumiałe zapisy, ze względu na nieznajomość języka nie bójmy się pytać, co one oznaczają. Warto również poprosić właściciela mieszkania o wcześniejsze przesłanie umowy w wersji elektronicznej, abyśmy mogli ją sobie przetłumaczyć i przygotować ewentualne pytania.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl