Mikołajkowe tradycje w Polsce i Europie

Kategorie artykułu: News

 

Mikołajki to święto, które cieszy nie tylko najmłodszych. W Polsce funkcjonuje tradycja, że w grudniu dostajemy prezenty aż 2 razy A jak wyglądają Mikołajkowe tradycje w Holandii, Włoszech i innych krajach Europy?

Holenderski Sinterklaas

W ostatnią sobotę listopada przybywa do Niderlandów Sinterklaas, czyli odpowiednik naszego Mikołaja. Postać przypływa na statku w towarzystwie psotnych Czarnych Piotrusiów. Na białym koniu przemierza ulice miasta, a następnie odwiedza parę królewską. Każda spotkana osoba musi odpowiedzieć na pytanie, czy była grzeczna przez ostatni rok. Szczęśliwcy otrzymują od Sinterklaasa czekoladowe literki.

Image by Ylanite Koppens from Pixabay

Tradycje 6 stycznia

W wielu krajach nie funkcjonują Mikołajki, a dzieci są obdarowywane 6 stycznia. Prezenty we Włoszech wręcza czarownica La Befana. Grzeczne dzieci otrzymują drobne podarki, a niegrzeczne znajdują w skarpecie czosnek, cebulę lub bryłkę węgla. Dzieciaki, aby zdobyć względy wiedźmy pozostawiają na stole cytrusy oraz kieliszek wina.
Na terenie Hiszpanii prezenty w styczniu przynoszą Trzej Królowie (Los Reyes Magos). W przeddzień święta dzieci pozostawiają na parapetach marchewki dla wielbłądów.

Mikuláš

W Czechach i Słowacji prezenty 6 grudnia wręcza Mikuláš. Postać w towarzystwie anioła i diabła zsuwa się z nieba po złotej nici, a następnie pozostawia drobne upominki w butach dzieciaków.

Jólasveinar

13 dni przed Bożym Narodzeniem do islandzkich dzieci przybywają Jólasveinar – sympatyczne trolle i psotnicy pod ludzką postacią. Są oni potomkami Grýla i Leppalúði, czyli krwiożerczych trolli, które pożerały niegrzeczne dzieci. Dzieci pozostawiają w butach przedmioty potrzebne Jólasveinar, dzięki czemu otrzymują prezenty lub jeśli są niegrzeczne – surowego ziemniaka. Tradycja ta jest realizowana codziennie, przez 13 dni, aż do Świąt.

Straszny Krampus

Dzień przed Mikołajkami, 5 grudnia na terenie Niemiec, Austrii, Chorwacji, Słowenii oraz w północnych Włoszech obchodzi się Krampusnacht. Postać Krampusa wywodzi się z folkloru alpejskiego, który zakładał, że Mikołaj powinien posiadać swoje przeciwieństwo, straszące niegrzeczne dzieci. Tak postał pół demon, pół koza, który porywał nieposłuszne pociechy. Obecnie na terenie Austrii popularna jest parada Krampuslauf, podczas której młodzież przebrana za Krampusa, Mikołaja oraz anioły tworzy niezwykłe widowisko.

Mikołajki w Polsce

6 grudnia polskie dzieci otrzymują drobne podarki, które są ukrywane w najróżniejszych miejscach: w skarpetach, czystych butach, czy też pod poduszką. Liczne miasta decydują się na uruchomienie świątecznych illuminacji właśnie w tym dniu. Dodatkowo organizowane są różne koncerty i imprezy towarzyszące. A niektóre szkoły organizują mikołajki, podczas których dzieci obdarowują wylosowanego wcześniej kolegę lub koleżankę z klasy.

Warto zaznaczyć, że jeszcze 100 lat temu Mikołajki były dniem wolnym od pracy. Szkoda, że ta tradycja nie przetrwała do dzisiaj.

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka