Negocjowanie wynagrodzenia – jak starać się o podwyżkę?

Kategorie artykułu: News

 

Od dłuższego czasu Twoje wynagrodzenie nie zostało zwiększone?
Masz poczucie, że z Twoje doświadczenie i umiejętności są warte więcej?
Najwyższy czas wziąć sprawy w swoje ręce i rozważyć wynegocjowanie podwyżki.

Nieważne, czy to dopiero początki Twojej kariery, koniec okresu próbnego czy jesteś już pracownikiem ze sporym doświadczeniem. Rozmowa z pracodawcą o podwyżce prędzej czy później staje się nieunikniona. Pamiętaj jednak, że jest to temat wart odpowiedniego nastawienia i przygotowania, nie należy pozostawiać go przypadkowi.

Monety, Waluty, Inwestycje, Ubezpieczenia

Zachowaj spokój, bądź profesjonalny

Aby wszystko przebiegło po Twojej myśli, ważny jest wybór odpowiedniego czasu na przeprowadzenie takiej rozmowy. Najlepiej i najbezpieczniej porozmawiać z pracodawcą w wolnej dla niego chwili. Takich spraw nie załatwia się w biegu, przy okazji załatwiania innych rzeczy czy w trakcie przerwy. Warto poprosić o umówienie spotkania na konkretny dzień i godzinę, a także zadbać, że będzie wtedy do tego odpowiednie miejsce np. sala spotkań. W ten sposób szef będzie mógł poświęcić Ci swoją uwagę w pełni. Przed rozmową możesz spróbować swoich technik negocjacji np. z przyjacielem. Dzięki temu będziesz mieć szansę na przećwiczenie i przegadanie tematu. Bezpośrednio przed rozpoczęciem właściwych negocjacji postaraj się uspokoić i wyciszyć. Nerwy i stres nie są dobrymi doradcami i nie sprzyjają koncentracji.

Staraj się używać słów pozytywnych, kojarzących się z dobrym wpływem twojej osoby na firmę np. strategia działania, ulepszenia, rozwój, wzrost, rezultaty, wyniki, ambicje, sukces, generowanie zysków, przyszłość firmy itp.

W trakcie rozmowy o zwiększenie pensji ważne jest, aby nie używać sformułowań: „uważam, że zasługuję na więcej”, „kolega zarabia więcej”, „odejdę, jeżeli nie otrzymam podwyżki”. Nie odnoś się również do swojej aktualnej sytuacji życiowej (kredyt, dług, urodzenie się dziecka). Może to wskazywać na prośbę o podwyżkę, bo potrzebujesz pieniędzy, a nie ze względu na to, że na nią zasłużyłeś.

Bądź pewny siebie i nie od razu akceptuj odmowę, postaraj się jeszcze o drobne i nienachalne negocjacje. Natychmiastowe pogodzenie się z odmową jest postrzegane jako fakt, że i tak będziesz pracować bez zmian w wynagrodzeniu, więc po co dawać Ci podwyżkę?

Jakich argumentów użyć?

Zbierz wszystkie argumenty, które świadczą o tym, że zasługujesz na podwyższenie wynagrodzenia. Są to przede wszystkim sukcesy i osiągnięcia, które firma zdobyła dzięki Twojej pracy. Przygotuj się, aby o nich opowiedzieć. Co jeszcze może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu w negocjacjach o podwyższenie wynagrodzenia?:

  • Posiadasz nowe umiejętności, ukończyłeś niedawno jakiś kurs, szkolenie. Pokaż swojemu pracodawcy, że cały czas zdobywasz kwalifikacje, które przyczyniają się do polepszenia wyników firmy;
  • Pochwal się swoim ostatnim osiągnięciem, które miało dodatkowy wpływ na firmę. Udowodnisz tym, że wyróżniasz się względem innych pracowników. Zyski spowodowane skutecznością twoich działań to dowód na to, że firma posiada środki, do których pozyskania sam się przyczyniłeś;
  • W ostatnim czasie masz więcej obowiązków i wykonujesz dodatkowe zadania. Nadprogramowe czynności wpływają na zmianę organizacji czasu, wymagają więcej energii, a często także zmiany priorytetów;
  • Otrzymałeś awans, który wiąże się z większą odpowiedzialnością;
  • Trendy rynkowe, czyli inne firmy, osobom na podobnym stanowisku oferują więcej. Udowodnij pracodawcy, że nowy pracownik zatrudniony na Twoje miejsce musiałby otrzymać wyższe wynagrodzenie;
  • Nie tylko pieniądze wchodzą w grę. Zastanów jakie gratyfikacje poza wynagrodzeniem są dla Ciebie odpowiednie. Pracodawca w ramach kompromisu może zaoferować Ci np. finansowanie dojazdów do pracy, więcej dni urlopu czy bardziej elastyczne godziny pracy.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy moment jest odpowiedni na przeprowadzenie rozmowy o podwyższeniu wynagrodzenia. Należy zapoznać się z aktualną sytuacją firmy oraz uwarunkowaniami ekonomicznymi. Może się zdarzyć, że możliwości budżetowe firmy mogą nie być wystarczające do przyznania podwyżki, mimo licznych osiągnięć i cennych kompetencji pracownika.

WAŻNE

  • Zgodnie z ogólną zasadą bezpiecznie jest starać się o podwyższenie wynagrodzenia o 10 do 20%.;
  • W trakcie rozmowy dobrze operuj terminami netto, brutto, aby nie doszło do nieporozumienia, że kwota, którą wynegocjowałeś, miałaby zostać obniżona o składki i podatek;
  • Staraj się wyeliminować słowo „podwyżka”. Zdecydowanie lepiej ująć to jako dostosowanie pensji do obowiązków.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl