Spawacze poszukiwani! Zarobki w Polsce i za granicą

Kategorie artykułu: News

 

Na początku 2021 roku technik spawalnictwa został ogłoszony przez resort edukacji jednym z najbardziej deficytowych zawodów. Osoby posiadające w ręku fach spawacza nie mają problemu ze znalezieniem pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą. To bardzo pożądany zawód, ale również wymagający. Chętni zdobyć fach spawacza muszą przejść specjalistyczne szkolenie, po którym należy zdać egzamin.

Wraz z otwarciem granic osoby pracujące w zawodzie zaczęły emigrować za granicę. Ze względu na wyższe zarobki trend ten nadal się utrzymuje.

Sprawdzamy, czy warto iść w tym kierunku oraz ile może zarobić spawacz w kraju i za granicą.

Ludzie, Człowiek, Łuk, Budowlanych, Cięcie, Ciemny

Jak zostać spawaczem?

Zawód wymaga dużej sprawności fizycznej i siły. Osoby chcące zdobyć ten fach powinny posiadać dobry wzrok i zwinne dłonie. Każdy pracodawca oczekuje od spawacza dokładności i precyzji oraz tego, że każdy spaw będzie niemal doskonały. Osoby chcące podjąć pracę, powinny również wykazać się umiejętnością czytania rysunków technicznych.

Oczywiste jest, że potencjalny pracownik powinien mieć ukończone 18 lat oraz ukończoną szkołę zawodową, technikum lub studia połączone z praktyką. Po ukończeniu specjalistycznego kursu, który zakończony jest egzaminem sprawdzającym wiedzę i umiejętności, kandydat otrzymuje książeczkę spawacza. Kandydaci przechodzą również specjalny test psychotechniczny. Kursy dzielą się na stopnie zaawansowania, metody spawania czy grupy materiałowe.

Na liście obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku może się znaleźć:

  • przygotowanie elementów do spawania przez ich cięcie, prostowanie, ukosowanie, czyszczenie, sczepianie,
  • spawanie elementów metalowych,
  • montaż konstrukcji stalowych,
  • obsługa urządzeń spawających,
  • usuwanie wad i niezgodności spawalniczych powstałych w procesie spawania,
  • udział w bieżących naprawach i remontach maszyn i urządzeń produkcyjnych,
  • udział w produkcji części zamiennych,
  • konserwacja maszyn, urządzeń, sprzętu i osprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska spawalniczego,
  • drobne prace ślusarskie.

Ile może zarobić spawacz w Polsce?

Wysokość zarobków w większości uzależniona jest od stażu pracy, wykształcenia, odbytych dodatkowych kursów, wielkości firmy i miejscowości, w której zamierzasz podjąć pracę.

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń opublikowanego na portalu wynagrodzenia.pl wynika, że średnie, miesięczne zarobki na tym stanowisku wahają się w przedziale 3 660 zł a 5 300 zł brutto. Wyliczona średnia to 4 340 zł brutto na miesiąc. Na zarobki powyżej tej kwoty może liczyć 25% osób zatrudnionych w branży. Najczęściej oferowanymi benefitami dla pracowników są: prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie NNW oraz możliwość brania udziału w kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Warto także wspomnieć, że większość osób pracujących w zawodzie spawacza to mężczyźni. Stanowią oni 97% wśród zatrudnionych, a pozostałe 3% to kobiety.

Ile zarobi spawacz za granicą?

Zagraniczni pracodawcy wciąż zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników z sektora spawalnictwa. Wiele firm poszukuje spawaczy bardziej lub mniej doświadczonych, oferując dodatkowo wiele różnych benefitów kuszących pracowników. Zagranicą tak jak w Polsce wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od wykształcenia, doświadczenia, certyfikatów oraz miejsca pracy. Ważnym czynnikiem jest również poziom znajomości języka obcego, gdyż w tym zawodzie jest ona praktycznie niezbędna.

W Niemczech osoby zainteresowane pracą w zawodzie spawacza MIG/MAG/TIG mogą liczyć na wynagrodzenia w przedziale 1900 – 4000 euro brutto na miesiąc (ok. 8 700 – 18 000 zł brutto), czyli od 12 (ok. 55 zł) do 17 euro brutto (ok. 78 zł) na godzinę. Bardzo zbliżone do niemieckich są również zarobki w Austrii.

Podobnie wyglądają wynagrodzenia w Holandii. Spawacz metodą MAG może zarobić tu od 1820 euro brutto (ok. 8 300 zł) na miesiąc. Spawacz TIG z uprawnieniami montera może liczyć na wynagrodzenie wynoszące około 2600 euro (ok. 11 900 zł) brutto miesięcznie, a pracownik spawający metodą TIG FM 3,4,5,6 z certyfikatem VCA, może otrzymać nawet 2960 euro brutto (ok. 13 600 zł) na miesiąc.

Duńscy pracodawcy spawaczom oferują od około 170 koron do 195 koron brutto na godzinę (z uprawnieniami 141+136, 141+111), co daje od ok. 16 800 zł do 19 200 zł brutto miesięcznie.

W Norwegii zaś osoba zatrudniona na stanowisku spawacza, w zależności od doświadczenia może zarobić od 200 do 230 koron brutto, czyli od około 13 900 zł do ok. 15 990 zł brutto na miesiąc.

Wyższe wynagrodzenia otrzymują pracownicy z dłuższym doświadczeniem i dobrą znajomością języka obcego. Niższe stawki przewidziane są dla osób zaczynających swoją karierę w zawodzie. Wiele firm oferuje możliwość przyuczenia, co daje szansę osobom, które jeszcze nie zdobyły cennego doświadczenia. Pracodawcy poza wynagrodzeniem podstawowym oferują również dodatki takie jak: dodatkowe wynagrodzenie za pracę w nocy, diety dzienne, darmowe zakwaterowanie oraz transport do pracy, tłumaczenia dokumentów, pomoc polskiego koordynatora na miejscu, pakiety ubezpieczeń czy dodatki wakacyjne.

Jeżeli masz fach w ręku, warto spróbować swoich sił za granicą. Jednak zawsze należy rozważyć wszystkie za i przeciw, gdyż większość pracodawców zagranicznych poszukuje spawaczy na dłużej niż kilka tygodni.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl