Niderlandy – wzrost płacy minimalnej
Niderlandy to wciąż jeden z krajów, gdzie polscy pracownicy są mile widziani. Różnorodnych ofert zatrudnienia jest na tyle dużo, że w kraju tulipanów pracę mogą naleźć osoby o różnym doświadczeniu, umiejętnościach czy preferencjach. Motywatorem do podjęcia pracy w większości przypadków jest wynagrodzenie, a tutaj jest ono zachęcające. Sprzyjającym czynnikiem jest również niedaleka odległość od Polski.
Zarobki w Holandii są różne w zależności od danej oferty i stanowiska. Biorąc pod uwagę fakt, że pracownik ma zapewnione ubezpieczenie, zakwaterowanie oraz transport, którego nie musi sam organizować, wynagrodzenie wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjne.
Płaca minimalna w Niederlandach – od czego zależy?
1 stycznia oraz 1 lipca holenderskie układy zbiorowe pracy (CAO) zatwierdzają ustawową płacę minimalną, jej wzrost oraz długość tygodnia pracy. Wynikiem tego jest podział pełnowymiarowego czasu pracy na tryby: 40-godzinny, 38-godzinny i 36-godzinny.
W Holandii obowiązuje tak zwana „wiekówka”, czyli płaca minimalna dla osób poniżej 21 roku życia. Niestety, wiekówka nie jest korzystna dla młodego pracownika, gdyż im mniej ma lat, tym niższe będzie jego wynagrodzenie. Holenderskie władze są zdania, że rosnące z wiekiem stawki mają zachęcać młodzież przede wszystkim do nauki, a później zmotywować do lojalnej i długoletniej współpracy z pracodawcą.
1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie ulegnie zmianie, jest to jednak najmniejszy wzrost od wielu lat – o 0,29%.
Ustawowa płaca minimalna brutto (w euro) obowiązująca w Niderlandach od 1 stycznia 2021:
Minimalne stawki godzinowe (w euro) brutto z podziałem na tygodniową liczbę godzin, obowiązujące w Niderlandach od 1 stycznia 2021:
Dodatki do wynagrodzenia
W Holandii obowiązują także dodatki do wypłaty. Zazwyczaj ich wysokość zależna jest od rodzaju stanowiska, warunków pracy czy przepracowanych godzin. Większość firm wewnętrznie ustala wysokość dodatków, ale zazwyczaj przedstawiają się one następująco:
- 125% stawki dziennej za każdą nadgodzinę (jeżeli pracujesz powyżej 8 godzin dziennie);
- 125% za pracę w porze nocnej;
- 125% za pracę w sobotę;
- 150% za pracę w niedzielę;
- 200% za pracę w święta.
Wynagrodzenie wzrasta razem z oczekiwaniami wobec kandydata. Od wyspecjalizowanych pracowników oczekuje się nie tylko znajomości języka obcego, ale również (zależnie od stanowiska) posiadania certyfikatów czy doświadczenia. Wyższego wynagrodzenia mogą spodziewać się nie tylko osoby aspirujące na specjalistyczne stanowiska, ale również te ubiegające się o mniej wymagające posady, które mają doświadczenie na podobnym stanowisku. Należy również pamiętać, że agencje pracy tymczasowej zapewniają legalną pracę, co wiąże się z wieloma korzyściami dla pracownika i w większości przypadków stanowi argument, który przemawia za opłacalnością podjęcia pracy. Zatrudnienie w holenderskich przedsiębiorstwach to także z poczucie stabilności i często daje możliwość rozwoju i awansu na inne stanowisko. Nawet minimalne wynagrodzenie plus pomoc oferowana przez agencję pracy tymczasowej, mogą okazać atrakcyjne, a chociażby krótkie, sezonowe zatrudnienie pozwoli w widoczny sposób podreperować budżet.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl