Nieograniczone szanse w Badenii-Wirtembergii

Kategorie artykułu: News

Jednym z największych i najlepiej prosperujących landów w Niemczech jest Badenia-Wirtembergia. To region możliwości, w którym nieustannie występuje potrzeba uzupełniania potrzeb kadrowych wyjątkowo dynamicznego rynku pracy.

W Niemczech żyje prawie 83 miliony ludzi, co sprawia, że ten kraj jest najludniejszym w Unii Europejskiej, a drugim w Europie. Aktualny przyrost naturalny powoduje jednak, że mniej Niemców przychodzi na świat niż umiera. To też buduje długą i zawiłą listę wyzwań, z którymi już teraz muszą mierzyć się nasi zachodni sąsiedzi. Co ciekawe, mimo że występuje tam 16 krajów związkowych, często mylnie utożsamianych z polskimi województwami, to błędem byłoby je tak nazywać. Każdy z nich ma o wiele większą moc stanowienia prawa i zbiór własnych, wewnętrznych zasad. W tym konkretnym przypadku mądre zarządzanie stało się kluczem do wielu wymiernych sukcesów landu.

Badenia-Wirtembergia to miejsce niezwykle przyjemne do życia. To jeden z najbardziej „zielonych” landów Niemiec i tym samym pod każdym względem bliski naturze. Prócz dużych miast, notabene świetnie zagospodarowanych przestrzennie, takich jak Stuttgart, Karlsruhe czy Mannheim, dech w piersiach zapierają malownicze wioski, w których nietrudno o wrażenie, że egzystencja przebiega w zupełnie innym tempie. Po całym dniu pracy relaks tutaj jest więcej niż naturalny. Dodatkowego uroku dodaje wszechobecny język francuski, co bezpośrednio wiąże się z geograficznym sąsiedztwem Francji. To też zresztą miało niebagatelny wpływ na twórczość architektoniczną, która jest mieszanką wpływów obu tych krajów. Jeśli dodamy do tego bliskość Szwajcarii i pięknego miasta Basel, to jawi nam się obraz miejsca, w którym można nie tylko dobrze zarobić, ale i atrakcyjnie spędzać czas.

Region jest bogaty w wiele ośrodków turystycznych, co wiąże się z mnogością ofert pracy, które są związane z właśnie tą branżą. Poważnym atutem przy poszukiwaniu zatrudnienia będzie więc nie tylko język niemiecki, ale i angielski lub francuski. Branża hotelarska i gastronomiczna, nawet sezonowo, stale wysyła sygnały o wielu możliwościach zarobkowych. Trudno się temu dziwić. Do największych atrakcji zalicza się kurort Baden-Baden z licznymi termami i hotelami wellness, a także urzekające Jezioro Bodeńskie położone u zboczu Alp, na granicy Niemiec ze Szwajcarią, które jest trzecim największym jeziorem w Europie. Uwagę przyciąga także Heidelberg z fantastycznym gotycko-renesansowym zamkiem, a także Schwarzwald z trochę zniszczonym, ale i pięknym starym miastem. To właśnie tutaj można uprawiać wszelkie możliwe sporty zimowe, z czego w sezonie korzysta ogromna liczba osób. W landzie występuje też mnóstwo źródeł ciepłych wód mineralnych, co generuje znaczny udział na tamtejszym rynku uzdrowisk. Najbardziej znany ośrodek znajduje się w Baden-Baden.

Region znany jest także z doskonałej kuchni. Dość powiedzieć, że to właśnie tutejsze restauracje otrzymały najwięcej wyróżnień i nagród w dziedzinie gastronomii w całych Niemczech. Znajduje się tu aż 67 restauracji uhonorowanych gwiazdkami Michelina! Kto zresztą nie słyszał o legendarnej szynce schwarzwaldzkiej czy kiełbaskach frankurterkach? Specjalnością kuchni są też rewelacyjnie przyrządzane ryby.

Krajobraz Jeziora Bodeńskiego skłania z kolei do organizacji wycieczek krajoznawczych – zarówno rowerowych, jak i pieszych. Widoki są nieziemskie, zaś liczba zainteresowanych aktywną rozrywką i zdrowym trybem życia rośnie z roku na rok. To też tworzy kolejne potrzeby na rynku pracy. W Rust znajduje się największy park rozrywki w Niemczech, a trzeci na naszym kontynencie – Europa Park. W 2017 roku odwiedziło go około 5,7 miliona osób. Sytuacja gospodarczo-społeczna i mnogość takich atrakcji kreuje niesamowite możliwości dla potencjalnych pracowników z Polski.

Mocnym punktem landu jest także przemysł odzieżowy, chemiczny i włókienniczy. Tradycyjnie, najwięcej ofert skierowanych jest w stronę osób zainteresowanych opieką nad starszymi, a także do wykwalifikowanych specjalistów. Poszukiwani są m.in. kierowcy, lakiernicy, mechanicy, ślusarze, operatorzy maszyn, tokarze. Wbrew powszechnym opiniom to nie w Szwajcarii, a w Badenii-Wirtembergii wynaleziono zegar z kukułką, stąd też wiele firm zegarmistrzowskich. Region jest też siedzibą popularnych na świecie marek Bosch, Daimler AG i Porsche, a także licznych przedsiębiorstw elektrycznych, optycznych, włókienniczych, maszynowych, logistycznych i transportowych. W okolicach Stuttgartu znajduje się też największe w Niemczech nagromadzenie instytucji naukowych, akademickich i badawczych. Rokroczne dofinansowanie prac naukowców wynosi około 4,3 miliarda euro rocznie. Co ciekawe, 20% powierzchni Stuttgartu objęte jest ochroną krajobrazową w postaci parków i terenów rekreacyjnych. To też wnosi niepisany, ale oczywisty obowiązek tworzenia wielu stanowisk pracy. Jednego też można być pewnym – eskalacja potencjału Badenii powoduje, że będzie ich coraz więcej, a nie coraz mniej.

Planując pracę za granicą, zawsze należy zwracać uwagę na perspektywy realnej możliwości znalezienia zatrudnienia. Bez wątpienia im większe miasto, a także stopień rozwoju gospodarczo-turystycznego regionu, tym większa szansa na atrakcyjną pracę. W Badenii – Wirtembergii mieszka ponad 50 tysięcy Polaków, a ich liczba stale rośnie. Głównymi argumentami za emigracją są jakość życia, wysokość zarobków, warunki socjalne, a także potężna liczba interesujących ofert pracy. Mocno już nieaktualne dane, ale dokumentujące skalę rozwoju tego miejsca, wskazują że w 2011 roku w landzie było zarejestrowanych 132 629 firm, które zatrudniały 729 000 osób. Ich obrót wynosił ponad 80 miliardów euro!

Opuszczenie rodzinnego kraju zawsze wiąże się z wyzwaniami, które przed nami stoją. W przypadku pracy za granicą to m.in. zmierzenie się z własną znajomością języka obcego, trudnościami adaptacyjnymi czy tęsknotą za najbliższymi. Pokonanie ich to duży krok w stronę zbudowania swojego osobistego szczęścia. Żyjąc za godne pieniądze, w miejscu, w którym czujemy się, jak u siebie. Pamiętajmy, że emigracja, choćby czasowa, może być najlepszą decyzją w życiu. Dowodem na to są tysiące zadowolonych Polaków, którzy przebywają w Niemczech. Na pewno wspierają to również dodatkowe benefity. Zasiłki na dzieci przysługują rodzicowi, który jest zameldowany w Niemczech. Wypłacane są za każde potomstwo do 18. roku życia albo 27. roku życia, jeśli kontynuuje naukę lub szkolenie zawodowe. Miesięczny dodatek na pierwsze i drugie dziecko wynosi 184 euro, na trzecie – 190 euro, a na czwarte i więcej – 215 euro.

Kolejnym argumentem za tą decyzją jest dogodność komunikacyjna. To jeden z najnowocześniejszych regionów Niemiec, z bardzo dobrymi, komfortowymi dla kierowcy drogami. Z Wrocławia do Stuttgartu dojedziemy tam samochodem w mniej niż siedem godzin, zaś z Poznania w osiem godzin. Podróż samolotem, tanimi liniami, zajmuje około godziny. To stwarza dobre warunki do regularnego odwiedzania rodziny i przyjaciół. Dynamiczny rozwój regionu powoduje jednak, że osoby, które planują krótki pobyt w Badenii-Wirtembergii, często decydują się zostać tu na dłużej. Nie sposób się temu dziwić. Tutaj szanse są nieograniczone.