Oktoberfest – o najważniejszym festiwalu piwa na świecie
Po dwuletniej przerwie do Monachium ponownie wróciło najważniejsze na świecie święto piwa! W czasie Oktoberfest Bawaria na ponad dwa tygodnie staje się miejscem zabawy. Festiwal na znaną Łąkę Teresy co roku przyciąga miliony miłośników złotego trunku. W tym roku święto rozpoczęło się 17 września i potrwa do 3 października.
źródło: www.oktoberfest.de
Dziś Oktoberfest to największy festiwal folklorystyczny na świecie. Każdego roku bije kolejne rekordy, zaczynając od litrów wypijanego piwa, kończąc na ilości zjedzonego kurczaka. Z tego artykułu dowiesz się nieco o historii święta i czego możesz się na nim spodziewać w tym roku.
Jak to się zaczęło?
Oficjalny początek niemieckiego festiwalu datuje się na 12 października 1810 roku. Tego dnia, w Theresienwiese odbył się ślub króla Ludwika z księżniczką Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Z tej okazji po ceremonii członek Bawarskiej Gwardii Narodowej Andreas Michael Dall’Armi, postanowił zorganizować dla małżonków wyścigi konne. Zawody zostały wystylizowane na starożytne igrzyska, którymi fascynował się Ludwik. Oktoberfest (tak nazwano widowisko) zachwycił Bawarczyków i w związku z tym królewski dwór postanowił organizować wydarzenie każdego roku.
W 1824 roku Andreas Michael Dall’Armi otrzymał złoty, obywatelski medal od miasta za pomysł na organizację święta i tym samym wynalezienie Oktoberfest. W 1850 roku postawiono pomnik opiekuna Oktoberfest, a w 1881 roku otwarto pierwszy sklep z pieczonymi kurczakami, które podawane są do dziś głodnym uczestnikom imprezy.
Pod koniec XIX wieku Oktoberfest stał się festiwalem, jaki aktualnie znamy i choć z przerwami, odbywa się praktycznie każdego roku. Jako pierwsze pojawiły się budki z przekąskami, następnie karuzele z oświetleniem elektrycznym i występy artystów. W związku ze zwiększonym zainteresowaniem i co za tym idzie większą liczbą odwiedzających, różne browary zaczęły ustawiać ogromne namioty piwne.
Nazwa Oktoberfest oznacza święto odbywające się w październiku i w tym przypadku świętowanie kończy się właśnie tego miesiąca. Mimo że z roku na rok daty wydarzenia mogą się zmieniać, ustalane są według konkretnych reguł. Impreza, swój początek może mieć tylko po 15 września i powinna kończyć się w pierwszą niedzielę października. Jeżeli koniec festiwalu przypadnie na 1 lub 2 dzień miesiąca, zostaje on przesunięty na 3 października.
Przebieg imprezy
Oktoberfest rozpoczyna się od parady około 1000 osób. Na czele grupy stoi jadąca na koniu maskotka miejska Münchner Kindl oraz bryczka, w której zasiada burmistrz Monachium. Kolejni członkowie korowodu to właściciele browarów i ich rodziny przemierzający ulicę w pięknie zdobionych kwiatami wozach. Za paradą jadą konie ciągnące wozy z monachijskimi browarami. Parada zaczyna się na Josephspitalstraße, a jej punktem końcowym jest hala festiwalowa Schottenhamel, gdzie punktualnie o godzinie 12 burmistrz otwiera Oktoberfest wezwaniem „O’zapft is”. Po ceremonii otwarcia oddawane jest dwanaście strzałów po to, aby dać znać wszystkim uczestnikom imprezy, że piwo może zacząć płynąć.
Warto również wspomnieć o pięknej paradzie kostiumowej, która odbywa się zawsze, w pierwszą niedzielę święta. O godzinie 10:00 przez centrum Monachium aż do Theresienwiese przechodzą kluby łowieckie, historyczne zespoły kostiumowe oraz orkiestry marszowe i muzycy z całego świata. W przemarszu udział bierze około 9000 uczestników podzielonych na 60 grup i jest to wspaniałe widowisko.
W drugą niedzielę festiwalu tradycyjnie u stóp posągu Bawarii odbywa się wielki publiczny koncert. Około 300 muzyków daje występ, a w repertuarze są znane i popularne marsze oraz pieśni. Zobaczyć można także gościnne występy tancerzy Schuhplattlera. Finałem występów jest wypuszczenie w niebo tysięcy kolorowych balonów, w którego czasie publiczność śpiewa hymn Bawarii.
Choć mogłoby się wydawać, że Oktoberfest jest imprezą dla dorosłych, to jest to wrażenie mylne. Dzieci również czeka wiele atrakcji. W czasie trwania festiwalu dwa dni poświęcone są rodzinom. Pierwszy i drugi wtorek są właśnie „Dniami Rodziny”, gdzie zabawa trwa do godziny 19:00. W te dni wesołe miasteczka i stoiska z przekąskami oferują swoje towary w niższych cenach dla rodzin z dziećmi. Organizowane są również specjalne przedstawienia dla najmłodszych. Oczywiście w inne dni także możesz przyjść ze swoimi pociechami. Przez cały czas trwania festiwalu, przy Familienplatz na Wiesn-Straße 3 stoi specjalny namiot, gdzie oferowane są posiłki przygotowywane zgodnie z potrzebami maluchów i organizowane są różne konkursy z nagrodami oraz zabawy.
Na zakończenie Oktoberfest można zobaczyć wspaniałe widowisko, podczas którego w rytm muzyki granej przez orkiestrę dętą, około 60 strzelców ubranych w tradycyjne stroje, punktualnie o godzinie 12:00 oddaje strzały z broni. Każdy z nich wydaje głośny huk i biały dym, gdyż zamiast pocisków wystrzeliwany jest proch.
W tym roku na odwiedzających festiwal czeka wiele atrakcji. Piękne, kolorowe parady i widowiska, występy znanych muzyków i artystów, przejażdżki kolejkami i wesołe miasteczka oraz oczywiście mnóstwo oryginalnego i lokalnego monachijskiego piwa. Zgodnie z bawarskim prawem czystości z 1516 roku, w składzie trunku na Oktoberfest mogą znajdować się tylko jęczmień, chmiel i woda.
Cena litra piwa na Oktoberfest 2022 wynosi od 12,60 do 13,80 euro.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl