Opieka seniora – na co zwrócić uwagę podejmując się tego zajęcia
Poszukując pracy za granicą, bardzo często napotykamy na oferty zatrudnienia na stanowisko opiekunki/opiekuna. Takiej pomocy poszukują przede wszystkim osoby starsze, które nie radzą sobie samodzielnie w codziennym życiu, a nie chcą korzystać z domów opieki społecznej. Pracodawcy poszukują również osób do pracy w ośrodkach opieki czy hospicjach. Najwięcej ofert znajdziemy w Niemczech, gdyż jest to starzejący się naród, ale nie brakuje ich również w innych krajach.
Praca w opiece nad osobami starszymi ma sporo zalet, ale jednocześnie jest związana z pewnymi zagrożeniami. Postanowiliśmy sprawdzić, na co zwrócić uwagę i jakie predyspozycje powinniśmy posiadać, zanim zdecydujemy się na takie zajęcie.
Ogólne predyspozycje
Zawód opiekunki nie należy do najłatwiejszych. Jest to praca fizyczna, która poza dobrym stanem zdrowia wymaga także odpowiednich predyspozycji psychicznych. W większości należy również płynnie posługiwać się językiem obcym, aby móc porozumiewać się ze swoim podopiecznym.
W zawodzie opiekunki/opiekuna należy pamiętać o tym, że osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia. Często też musimy być gotowi na trudne sytuacje związane z gorszym samopoczuciem, a opiekun powinien wykazywać się z jednej strony cierpliwością, a z drugiej wrażliwością. W zależności od stanu zdrowia osoby, którą mamy pod opieką, powinniśmy być przygotowani na wahania nastroju, niechęć, sprzeciw, a w skrajnych przypadkach stany nasilające agresję. Najważniejsze, by nauczyć się rozpoznawania zmieniających się emocji i towarzyszących im zachowań. Należy więc rozumieć siebie i jednocześnie starać się jak najlepiej poznać podopiecznego.
Obowiązki opiekuna/opiekunki
Opieka nad chorymi to ogromna odpowiedzialność i często wymagające wyzwanie. Poza pomocą seniorowi w codziennych czynnościach opiekuni wykonują obowiązki związane z utrzymywaniem czystości w domu, robieniem zakupów czy gotowaniem.
Do standardowych obowiązków można zaliczyć:
- robienie podstawowych zakupów spożywczych i artykułów gospodarstwa domowego;
- utrzymywanie porządku w domu;
- przygotowywanie posiłków, dbanie o dietę, pomoc w jedzeniu;
- w niektórych przypadkach pranie i prasowanie;
- załatwianie drobnych czynności formalnych związanych z życiem codziennym;
- pilnowanie terminów wizyt lekarskich, umawianie kolejnych, chodzenie na kontrolę;
- dotrzymywanie towarzystwa (prowadzenie rozmów, niekiedy czytanie, spacery);
- pomoc w utrzymaniu higieny ciała i toalecie lub zmiana pieluch, pomoc przy wstawaniu, chodzeniu, przy zmianie odzieży;
- niektórzy seniorzy wymagają również pomocy w nocy np. gdy potrzebują pójść do toalety.
Już samo przeglądanie ofert daje nam wgląd do tego, jakie obowiązki będziemy wykonywać, decydując się na podjęcie pracy w branży opiekuńczej. Zakres obowiązków wynika bowiem ze stanu zdrowia seniora i jego możliwości fizycznych. Pracodawcy zamieszczający ogłoszenia dokładnie opisują, kim będziemy się opiekować, w jakim jest wieku, jakie są warunki mieszkaniowe oraz czego wymaga się od opiekunki.
Na co zwrócić uwagę
Pamiętaj, aby podjąć legalne zatrudnienie. Nie decyduj się na zatrudnienie „na czarno”, bo to spore ryzyko. Może okazać się, że otrzymasz niższe niż umówione wynagrodzenie, nie będziesz też ubezpieczony. Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, w których osoba pracująca bez umowy na piśmie, nie ma odprowadzanych składek do ZUS i nie otrzymuje wynagrodzenia. Porównując oferty dla opiekunek osób starszych, może okazać się, że taka forma zatrudnienia wiąże się z wyższym wynagrodzeniem, nie da jednak poczucia bezpieczeństwa i gwarancji praw pracowniczych, zapewnionych w legalnej umowie.
Ważne jest, abyśmy wiedzieli, do jakiego seniora jedziemy i jakie będziemy mieć obowiązki. Agencje legalnie zatrudniające opiekunki, zanim wyślą swojego pracownika do domu seniora, udają się do miejsca przyszłego świadczenia opieki i przeprowadzają wywiad z rodziną i podopiecznym. Jest to bardzo dobra praktyka, gdyż daje nam pełen opis tego, w jakim aktualnie stanie zdrowia znajduje się senior, jakiej pomocy potrzebuje, jakie czynności dodatkowe musi wykonywać opiekun oraz jakie są warunki mieszkaniowe.
Należy również pamiętać o tym, że wynagrodzenie, jakie oferuje nam pracodawca, zależne jest od wielu czynników. Na jego wysokość wpływa poziom naszej znajomości języka obcego, to, czy posiadamy doświadczenie, referencje lub kursy medyczne. Praca z seniorem poruszającym się samodzielnie, niewstającym w nocy i mniej wymagającym może wiązać się z nieco niższą pensją niż opieka nad osobą niewstającą, która potrzebuje poświęcenia jej większej ilości czasu. Ofert dla opiekunek/opiekunów jest stosunkowo dużo, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli nie masz doświadczenia i będzie to Twój pierwszy wyjazd, postaraj się znaleźć ofertę do osoby mniej wymagającej. Jeżeli wyjeżdżasz z agencją pracy, na pewno otrzymasz pomoc w dobraniu oferty do swoich umiejętności i predyspozycji.
Choć o pracy w branży opiekuńczej krąży wiele różnych opinii i stereotypów, trzeba stanowczo powiedzieć, że opiekunka to nie służba, która zobowiązana jest do czuwania 24 godziny dobę przez 7 dni w tygodniu. Najbliżsi seniora nie mogą oczekiwać takiej dostępności, nawet jeśli gwarantują opiekunce wyżywienie i lokum. Czas wolny należy się każdemu pracownikowi, jest bardzo ważny i rodzina seniora zobowiązana jest go zapewnić. Warto doprecyzować te warunki w umowie, gdyż zdarza się, że rodziny seniorów uważają np. czuwanie nocą za odpoczynek.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl