Przeprowadzka za pracą – czy warto?
W obecnych czasach, między innymi dzięki dostępowi do internetu, posiadamy nieograniczone możliwości poszukiwania pracy. Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i coraz częściej wymaga od pracowników większej elastyczności i mobilności. Otrzymanie lepszej oferty czy przeniesienie do innej placówki to jedne z głównych powodów zmiany miejsca zamieszkania. Decyzja o przeprowadzce nie należy do najłatwiejszych. Jesteśmy zmuszeni do uporania się z ogromem wątpliwości, uporządkowania wszystkich kwestii z mieszkaniem i pogodzenia się z rozłąką z najbliższymi.
Dokonaj analizy
Najczęstszym powodem, dla którego emigrujemy, jest chęć poprawy warunków życia. Sprowadza się to oczywiście do zmiany pracy, stanowiska, a nawet branży oraz wyższych zarobków. Zanim jednak wyślemy swoje pierwsze CV do innego miasta lub za granicę, warto przemyśleć czy proponowane wynagrodzenie wpłynie znacząco na poprawę warunków życia i spełni nasze oczekiwania.
Sama pensja nie powinna być głównym wyznacznikiem. Należy przeanalizować to, ile musimy wydać, aby utrzymać się na odpowiednim dla nas poziomie. Jeżeli w miejscu, do którego planujemy wyjechać, czynsz za wynajem mieszkania jest droższy o 20% i będzie stanowił przykładowo 25% naszego wynagrodzenia, to pensja wyższa o 5% nie będzie dla nas atrakcyjna. Warto tu przeanalizować ceny mieszkań, jedzenia, dojazdów do pracy i rozrywek oraz usług. Takie wyliczenie pokaże nam, że większe zarobki w innym miejscu mogą nie mieć wpływu na poprawę jakości życia ze względu na to, że ceny innych dóbr są wyższe niż w miejscu, gdzie obecnie mieszkamy.
Rynek pracy wymaga niestandardowych sposobów na zdobywanie pracowników. W związku z tym, pracodawcy poszukujący wyspecjalizowanych pracowników, oferują czasową dopłatę do wynagrodzenia, która ma rekompensować straty finansowe poniesione w związku z przeprowadzką. Często też możemy starać się o mieszkanie pracownicze na czas, kiedy będziemy poszukiwać dla siebie odpowiedniego lokum. Wszystkie te warunki nazywane są pakietem relokacyjnym i w większości przypadków, wyszczególnione są już na etapie ogłoszenia o pracę.
Czy dla rodziny to też dobre rozwiązanie?
Decyzję o zmianie miejsca zamieszkania podejmujemy nie tylko ze względu na finanse czy z braku pracy w naszym rodzinnym mieście. Innymi wyznacznikami mogą być ogólne polepszenie warunków życia dla całej naszej rodziny. Warto zastanowić się nad tym, co chcemy robić, jak spędzać wolny czas i czy w wybranym miejscu będziemy mogli realizować swoje pasje. Może zdarzyć się też tak, że jeden z członków rodziny otrzyma dobrze płatną pracę, a drugi będzie miał problem z jej znalezieniem lub otrzyma dużo niższe wynagrodzenie. Należy zastanowić się, czy nasz parter również będzie miał szanse na rozwój zawodowy lub kontynuację kariery. Bez obopólnego porozumienia może okazać się, że przeprowadzka w niedługim czasie okaże się powodem do zakończenia związku.
Jeżeli posiadamy dzieci i planujemy relokację z całą rodziną, należy sprawdzić, czy w miejscu, w którym planujemy swoją przyszłość, znajdują się szkoły na poziomie, który nas zadowoli oraz czy będziemy w stanie zapewnić dzieciom zajęcia i rozrywki pozalekcyjne w stopniu zbliżonym do obecnego.
Korzyści nie tylko finansowe
Przeprowadzka w nowe miejsce poza zasileniem naszego budżetu może przynieść też wiele innych korzyści. Nowa lokalizacja to nowe wyzwania i doświadczenia. Poznajemy nowych ludzi, mamy możliwość spróbowania czegoś nowego, rozwinięcia swoich zainteresować, a nawet ich zmiany. Przeprowadzka to również szansa na zyskanie nowych koneksji zawodowych. Zmiana miejsca zamieszkania do innego może większego miasta, daje możliwość nawiązania nowych i ciekawych kontaktów biznesowych.
Jeżeli aktualna praca nie daje nam satysfakcji możliwe, że przeniesienie do nowego miejsca pozwoli na lepsze wykorzystanie naszego potencjału zawodowego. Zmiana firmy może na większą, daje możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych oraz jest szansą na zdobywanie nowych, wyższych szczebli kariery.
Ułożenie sobie życia na nowo i przezwyciężenie wszystkich przeszkód w nowym miejscu to coś, co na pewno wzmocni nasze poczucie niezależności oraz sprawi, że będziemy przygotowani na nowe wyzwania. Przeprowadzka może mieć wpływ na zwiększenie naszej pewności siebie oraz być bodźcem do rozwoju zarówno zawodowego i osobistego. Warto zatem potraktować ten krok w naszym życiu jako coś nowego, wartościową przygodę, która przyniesie nam wiele korzyści.
Wyjazdy za pracą mogą wnieść wiele dobrego do naszego życia. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, aby koszty osobiste nie przerosły korzyści. Jeżeli decydujemy się na przeprowadzkę za granicę, warto odwiedzić kraj, który bierzemy pod uwagę. Należy sprawdzić czy smakuje nam lokalna kuchnia, odpowiadają ludzie, ich sposób bycia, poczucie humoru. Warto przekonać się, czy dobrze czujemy się w danym miejscu. Oczywiście, to zdecydowanie za mało, by upewnić się, że emigracja jest dobrą decyzją, ale może okazać się wystarczające, by uniknąć ogromnego błędu. Każdą taką decyzję należy przemyśleć, ocenić szanse oraz zagrożenia. Jeżeli korzyści przeważają, warto podjąć decyzję o wyjeździe i zacząć oswajać się z nadchodzącą zmianą.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl