Sylwester i Nowy Rok na świecie
Co kraj to obyczaj. To powiedzenie idealnie wpisuje się w obchody Sylwestra i Nowego Roku w różnych zakątkach świata. Kiedy my wznosimy toast lampką szampana, na innym kontynencie puszcza się lampiony wzdłuż rzeki. Sprawdźmy, jak bawią się mieszkańcy wybranych krajów.
Australia
Na przełomie grudnia i stycznia odbywa się tam kilka festiwali muzycznych. Przykładowo Falls Festival na Tasmanii, jest to połączenie koncertów rockowych z występami kabaretowymi oraz pokazami cyrkowców. Będąc na antypodach na przełomie roku, warto sprawdzić też Beyond the Valley pod Melbourne, Orgin NYE w Perth i Lost Paradise niedaleko Sydney.
Indie
Hinduski Nowy Rok rozpoczyna się już jesienią. To wtedy miliony Hindusów świętują Diwali. Samo święto trwa 5 dni, a data wyznaczana jest według hinduskiego kalendarza lunarnego. Diwali porównywalny jest do obchodów zachodnich świąt Bożego Narodzenia. Wspólną cechą jest kupowanie prezentów i mieniące się światłami ulice. Sylwestrowe tradycje w Polsce i Indiach łączy puszczanie fajerwerków, petard i palenie sztucznych ogni. Poza lampionami to one rozświetlają niebo w Nowy Rok w Indiach. Diwali najhuczniej świętuje się w Waranasi, które jest jednym z najstarszych miast Indii. To tam zjeżdżają się pielgrzymi z całego kraju. W ostatnią noc święta odbywają się parady przyozdobionych na złoto słoni. Hindusi puszczają również w wodach Gangesu płonące lampki, które są symbolem szczęśliwego życia.
Hiszpania
W Hiszpanii Nowy Rok celebruje się zabawą do białego rana. Noworoczny toast to lampka szampana lub hiszpańskiego wina musującego cava. Organizuje się wtedy w miastach huczne imprezy noworoczne wraz z pokazem sztucznych ogni. O północy Hiszpanie połykają 12 winogron, natomiast w Nowy Rok noszą czerwoną bieliznę. Oba przesądy mają gwarantować szczęście przez cały kolejny rok. Innym hiszpańskim symbolem sylwestrowym jest jedzenie soczewicy, która ma zapewnić pomyślność na kolejne 12 miesięcy.
Dania
Nikt z nas nie byłby zapewne zadowolony, ujrzawszy z samego rana na swoim progu stos potłuczonych naczyń. Jednak Duńczycy w noc sylwestrową rozbijają talerze o drzwi swoich przyjaciół. Mnóstwo rozbitych kawałków porcelany na wycieraczce świadczy o sporym gronie oddanych znajomych.
Holandia
Sztuczne ognie, szampan i życzenia „Gelukkig Nieuwjaar”, czyli Szczęśliwego Nowego Roku – tak w tradycyjny sposób spędza się ostatnią noc w roku w Holandii. Jednak wiele osób praktykuje też niecodzienne zwyczaje sylwestrowe. W Królestwie Niderlandów popularne jest witanie nadchodzącego roku tak zwanym Nieuwjaarduik, czyli zanurzaniem się w lodowatym morzu. Grupowe kąpiele morskie organizowane są w wielu miastach na całym wybrzeżu Holandii, ale największe tego typu wydarzenie organizowane jest na plaży w kurorcie Scheveningen.
Północ z 31 grudnia na 1 stycznia to moment symboliczny i tak warto go traktować. Chociaż w różnych częściach świata chwila ta wypada w innym czasie i różnie się ją celebruje, najważniejsze są szczere życzenia, szampańska zabawa w gronie rodziny i przyjaciół oraz nadzieja, że kolejne miesiące będą lepsze od mijających.
Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska