Tradycje weselne w Polsce i na świecie

Kategorie artykułu: News

 

Polska tradycja zakłada, że najlepszymi miesiącami na zawarcie związku małżeńskiego są te, które zawierają w swej nazwie literę R. Nic więc dziwnego, że według danych z 2020 roku najwięcej ślubów w Polsce zostało zawarte w sierpniu (29,6 tys.). Tradycje ślubne oraz weselne są bardzo zróżnicowane w każdym kraju na świecie.

Włochy

Według włoskiej tradycji deszcz przynosi szczęście, dlatego też mieszkańcy półwyspu wybierają na ślub miesiące, w których mają większe szanse na opady. Włosi nie decydują się na zaślubiny we wtorki (dzień poświęcony bogu wojny) ani w piątki (dzień złego ducha). Okresami wykluczonymi są również Adwent i Wielki Post, a także maj i sierpień.

Ważnym zwyczajem przynoszącym pomyślność jest wybór przez Pannę Młodą błękitnej sukienki. Przyszły mąż powinien zaskoczyć swoją wybrankę przez zaśpiewanie serenady pod jej oknem.

Zgodnie z włoską tradycją rodzice Państwa Młodych powinni kupić Małżonkom mieszkanie, do którego już dzień przed ceremonią trafiają podarki od gości. Podobnie jak w Polsce, młodzi piją lampkę szampana, następnie tłuką szkło, a liczba rozbitych kawałków wskazuje liczbę wspólnie przeżytych lat.

Samoa

Samoa to niewielka wyspa w Oceanii. Zgodnie z lokalną tradycją Panna Młoda otrzymuje 2 suknie wykonane z kory drzewa Mulberry – jedną od swojej rodziny, natomiast drugą od rodziny Pana Młodego. Przyszła żona zakłada pierwszą kreację podczas ślubu, natomiast drugą na czas wesela, tak by każda z rodzin czuła się doceniona, a suknie symbolizowały połączenie obu społeczności.

Rosja

Przed rosyjską ceremonią ślubną Panna Młoda jest porywana przez własnych rodziców, natomiast Pan Młody musi pokonać szereg przeszkód i zapłacić Vykup navesty, by udowodnić miłość do swojej wybranki. Gdy nie może wykonać zadań, wykupuje Pannę Młodą od druhen za pomocą drobnych podarków lub gotówki.

Meksyk

Meksykańskie święta rodzinne są bardzo huczne i religijne, podobne jest również ze ślubem. Panna Młoda ma zawsze 2 bukiety – jeden dla siebie a drugi dla Maryi, natomiast Pan Młody ofiaruje przyszłej żonie 13 monet, które symbolizują Jezusa i apostołów. Rodzice wręczają Państwu Młodym różaniec, modlitewnik oraz poduszkę do klęczenia.

W Meksyku popularny jest zwyczaj el lazo (weselne lasso). Po przysiędze małżeńskiej rodzice chrzestni oplatają ramiona Państwa Młodych kwiatami (miłość i jedność) i różańcami (wiara). Według meksykańskiej tradycji chrzestni są wybrani po to, by dzielić się swoim doświadczeniem i siłą własnego związku z Młodymi (dlatego też nie powinni być rozwodnikami i osobami samotnymi).

Zgodnie z tradycją młodej parze podczas wesela płaci się za taniec, a zebrane w ten sposób fundusze przeznaczone są na podróż poślubną (w Polsce podobna tradycja ma sfinansować wózek dla pierwszego dziecka).

Grecja

Na kilka dni przed planowanym ślubem Panna Młoda rzuca owocem z pestkami w drzwi swojego domu. Liczba pozostałych na drzwiach pestek ma symbolizować, ile dzieci będzie miało małżeństwo.

Przed samym ślubem Pan Młody musi zadbać o fryzurę i zarost. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że zajmuje się tym jego świadek. W tym samym czasie przyszła teściowa karmi go miodem i migdałami.

Dla południowców czas jest bardzo elastyczny, dlatego też w dobrym tonie jest spóźnienie się przez Pannę Młodą na ceremonię zaślubin – tym samym przyszła żona sprawdza cierpliwość małżonka.

Brazylia

Panna Młoda spisuje imiona swoich znajomych singli w rąbku sukni ślubnej (w Grecji przyszła żona spisuje je na podeszwie buta), co ma im zapewnić znalezienie miłości. W dobrym tonie jest, by Panna Młoda spóźniła się na swój ślub około 10 minut, jednak nie może pojawić się później niż jej mąż.

Tradycyjnie podczas wesela goście wrzucają pieniądze do buta Panny Młodej.

Chiny

W Chinach na tydzień przed ślubem zaczyna płakać Panna Młoda, następnie jej matka, bliskie kobiety z rodziny oraz znajome. Łzy przed ślubem mają sprawić, że zabraknie ich w trakcie małżeństwa. Przyszły małżonek musi natomiast celować w swoją wybrankę strzałami (tak by nie trafić), a następnie zebrać pociski i je złamać, co zagwarantuje wieczną miłość.

Wielka Brytania

Jak to bywa w angielskich filmach, każda Panna Młoda musi mieć: coś starego, coś nowego, coś pożyczonego, coś niebieskiego oraz srebrną sześciopensówkę w bucie. Tradycja taka występuje również w Stanach Zjednoczonych, a każdy przedmiot ma określoną funkcję. Coś starego – błogosławieństwo dla przyszłego dziecka; coś pożyczonego – powodzenie w małżeństwie; coś nowego – świetlana przyszłość; coś niebieskiego – wierność; moneta – dobrobyt.

Niemcy

W Niemczech Para Młoda już od rana otrzymuje wyzwania, z którymi musi się zmierzyć wspólnie. Jest to np. zbieranie talerzy, które ich goście pozostawiali przed domem albo przecinanie kawałków drewna za pomocą ręcznej piły.

Australia

W Australii podczas zaślubin każdy z gości musi trzymać ozdobny kamień, który następnie jest umieszczany w specjalnej misie. Naczynie jest przekazywane Parze Młodej, jako przypomnienie o ceremonii i gościach, którzy byli na niej obecni.

Japonia

Jedną z najstarszych tradycji weselnych w Japonii jest picie sake san san kudo (trzy trzy dziewięć razy). Zamiast przysięgi Młodzi oraz rodzice piją sake (po 3 razy z 3 różnych szklanek, co symbolizuje: związek między rodzinami; nienawiść, pasja, ignorancja; wolność od trzech przywar). Liczba 3 jest uznawana za szczęśliwą, więc dziewięć łyków oznacza potrójne szczęście.

Polskie zwyczaje

W Polsce występuje wiele tradycji zależnych od regionu. Na terenie Wielkopolski Pannę Młodą żegna się już na tydzień przed ślubem, tłukąc szkło przed jej domem. W okolicach Łodzi kradnie się Państwu Młodym buty podczas wesela. Obuwie musi być wykupowane poprzez butelki wódki oraz zadania realizowane przez „złodziei”.

Oczywiście wiele ślubnych i weselnych tradycji już zanika, jednak jeśli chcemy poznać szczegółowy porządek tradycyjnej ceremonii, warto podzielić całość organizacji na następujące elementy:

  1. Zmówiny – przedślubne spotkanie rodziców Państwa Młodych, na którym omawianie są szczegóły ślubu i wesela (zwłaszcza kwestie finansowe);
  2. Wyprowadziny – Pan Młody przed udaniem się po swoją przyszłą Małżonkę jest wyprowadzany z własnego domu przez młode kobiety (druhny Młodej, siostry, itd.). Według tradycji Pan Młody miał się bardzo wzbraniać przed ożenkiem, dlatego też trzeba było wyprowadzać go siłą.
  3. Wykupiny – gdy Młody przyjeżdża do domu wybranki, jest witany przez jej rodzinę, z którą targuje się o rękę przyszłej Żony (butelki wódki). Wydarzeniu towarzyszą przyśpiewki.
  4. Bramki – są to utrudnienia przygotowywane na drodze, które mają uniemożliwić Panu Młodemu dotarcie do przyszłej Żony lub Parze Młodej z kościoła do domu weselnego. Aby „przedostać się przez bramki”, należy użyć bezcennego argumentu w postaci butelek wódki.
  5. Błogosławieństwo – w ramach powitania Młodych w domu rodziców Panny Młodej – Młody podarowuje swej wybrance bukiet kwiatów, natomiast ona odwdzięcza się kwiatem do butonierki. Moment ten musi być sfinalizowany poprzez udzielenie błogosławieństwa przez rodziców pary.
  6. Ceremonia ślubna – sam ślub wiąże się z różnymi przesądami oraz zwyczajami np. Młodzi muszą przekroczyć próg kościoła prawą nogą, Panna Młoda podczas przysięgi musi przykryć rąbkiem sukni kawałek buta wybranka, by jej było zawsze na wierzchu.
  7. Wyjście z kościoła – Nowożeńcy wychodzący z kościoła muszą zostać obsypani ryżem oraz drobnymi, by mieli dostanie życie. Następnie goście weselni składają Małżeństwu życzenia.
  8. Powitane na sali – tradycyjnie Młodzi muszą zostać przywitani chlebem i solą, a także dwoma kieliszkami, w jednym jest woda, w drugim wódka. Osoba, która wypije napój z procentami, będzie rządziła w związku. Następnie kieliszki są rzucane za siebie, a Pan Młody ma za zadanie sprzątnąć odłamki szkła.
  9. Gorzka wódka – przyśpiewki, podczas których Państwo młodzi się całują, by „osłodzić” wódkę gościom.
  10. Pierwszy taniec – precyzja podczas pierwszego tańca jest niezwykle ważna, gdyż decyduje o nieskomplikowanym życiu.
  11. Oczepiny – około północy mają miejsce oczepiny, które niegdyś wiązały się z obcięciem warkocza Panny Młodej oraz zabraniem jej wianka, a następnie założeniem czepca (nakrycia głowy typowego dla Mężatek). Obecnie zwyczaj ten wiąże się z rzucaniem przez Młodą welonem – panna, która go złapie stanie jako pierwsza na ślubnym kobiercu. Młody rzuca natomiast muszką lub krawatem w grupę nieżonatych gości weselnych. Tak wyłoniona nowa Młoda Para musi odtańczyć swój pierwszy taniec, podczas którego zbiera fundusze na pierworodnego prawdziwych małżonków.
  12. Poprawiny – na następny dzień po weselu organizowana jest impreza z poczęstunkiem dla gości. Cześć ta jest mniej oficjalna niż wesele.

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka