Układy zbiorowe w Austrii
Austriackie układy zbiorowe, znane jako Kollektivvertrag, stanowią kluczowy element lokalnego prawa pracy, kształtując warunki zatrudnienia dla znacznej większości pracowników. Czym są i kogo obejmują zapisy? Gdzie można znaleźć ich treść oraz co określają? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Czym są austriackie układy zbiorowe?
Na stronie gov.pl możemy znaleźć następującą definicję układu zbiorowego pracy: to rodzaj społecznych ustaleń, które są zawierane w toku negocjacji pomiędzy pracodawcą/pracodawcami, a związkami zawodowymi, które reprezentują pracowników. Takie ustalenia mogą wpłynąć na lepsze dostosowanie wynagrodzenia oraz systemu premiowania do specyfiki działania danej firmy/branży.
W przypadku Kollektivvertrag porozumienia zawierane są pomiędzy zrzeszeniami pracowników oraz pracodawców. Warto podkreślić, że układy zbiorowe nie mogą pogarszać umów zakładowych ani umów o pracę. Układy te obowiązują z reguły dla całej branży (również dla pracowników, którzy nie są członkami związków zawodowych).
Co regulują układy zbiorowe w Austrii?
Austriackie układy zbiorowe dotyczą przede wszystkim praw pracowniczych, które nie są regulowane ustawami. Obejmują w szczególności:
- minimalne wynagrodzenia (również dla osób uczących się zawodu);
- regularne podwyżki płac i pensji;
- dodatki za określone czynności;
- czas pracy oraz dodatek za godziny nadliczbowe, pracę w nocy i dni wolne;
- dodatki związane ze świętami i urlopami;
- dni wolne od pracy i urlop okazjonalny;
- zaliczania urlopów macierzyńskich do awansu w tabeli płac, okresu wypowiedzenia, wymiaru urlopu, czy naliczenia odprawy;
- regulacje w zakresie podróży służbowych (diet, zwrotu wydatków, itp.).
Różnica między umową o pracę, a Kollektivvertrag
Zbiorowy układ pracy dotyczy całego sektora zawodowego, natomiast umowa o pracę dotyczy ustaleń indywidualnych na linii pracodawca – pracownik. Warto podkreślić, że umowa o pracę nie może zawierać warunków gorszych niż te z układu zbiorowego, a układ zbiorowy nie może pogarszać warunków zawartych w umowie.
Gdzie znajdę obowiązującą umowę zbiorową?
Austriackie przepisy prawa pracy określają, że każde przedsiębiorstwo musi udostępnić układ zbiorowy do wglądu dla wszystkich pracowników. Informacja, gdzie znajdziesz obowiązujący w Twojej firmie Kollektivvertrag musi znajdować się w umowie o pracę. Jest tam także podane, który układ zbiorowy ma zastosowanie.
Ciekawostki o układach zbiorowych:
- W Austrii istnieje około 800 układów zbiorowych, a każdego roku zawierane jest ponad 450 porozumień.
- Układy zbiorowe obowiązują około 98% wszystkich pracowników zatrudnionych w kraju.
- Coroczne negocjacje dotyczące wynagrodzenia opierają się na formule Benya: wzrost płac = inflacja + średniookresowy ogólny wzrost produktywności gospodarczej.
- Zbiorowy układ pracy nie obowiązuje m.in. w wypożyczalni samochodów, centrach fitness, klubach oraz funduszach (chyba, że należą do stowarzyszenia pracodawców, które zawarło układ zbiorowy).
- Układy zbiorowe występują w innych krajach europejskich: Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Belgii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Luksemburgu.
Źródła:
https://www.postingofworkers.at/cms/Z04/Z04_20.3.3/uk-ady-zbiorowe/zasady
https://www.postingofworkers.at/cms/Z04/Z04_20.3.4/uk-ady-zbiorowe/typowe-tresci
Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka