Włochy – czego możesz nie wiedzieć?

Kategorie artykułu: News

 

Włochy położone są na Półwyspie Apenińskim. Prawie każdy jest w stanie rozpoznać i wskazać na mapie ich charakterystyczny kształt przypominający but na obcasie. Od strony północnej Włochy otaczają Alpy, a półwysep morza: Śródziemne, Liguryjskie, Tyrreńskie, Adriatyckie i Jońskie. Włochy to także szereg wysp, spośród których najbardziej znane są Sardynia i Sycylia.

Najważniejszą gałęzią gospodarki dla Włochów jest turystyka. Kraj ten jest jednym z najbardziej popularnych kierunków ze względu na piękną pogodę latem, ciepłe morze i wspaniałe widoki. Czy wiesz, że najwięcej miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się właśnie tutaj?

Sprawdź, czego jeszcze możesz nie wiedzieć o kraju kojarzonym z pizzą, makaronami, dobrym winem i wspaniałą historią.

Darmowe zdjęcia Domy

Pizza – danie dla biednych

Pizza uwielbiana jest na całym świecie. Skąd taka popularność? Może wynika to z prostoty wykonania i tego, że do jej przyrządzenia nie potrzeba wielu składników. Korzystali z tego ubożsi mieszkańcy Włoch, którzy setki lat temu, mając tylko wodę, mąkę, oliwę i zioła, tworzyli pyszne placki, które dopiero z czasem zaczęły przypominać obecną wersję tego dania.

Potrawa w formie jaką znamy dzisiaj narodziła się w Neapolu. Pizza została przyrządzona przez Raffaela Esposito, który był właścicielem pierwszych pizzerii, znanych w całym mieście z doskonałych wyrobów. Skuszona zachwytami mieszkańców, w 1889 roku lokal odwiedziła nawet sama królowa Małgorzata Sabaudzka. Szef kuchni przyrządził dla niej patriotyczną pizzę, na której każdy ze składników symbolizował inną barwę narodową. Na kawałku ciasta znalazły się czerwone pomidory, biały ser mozarella i zielona bazylia. Na cześć królowej, pizza została nazwana „Margherita”.

Uważaj na zamki z piasku

Pobyt na plaży kojarzy się z beztroską, pięknym słońcem, odpoczynkiem, pływaniem i zabawami na piasku. Dzieci uwielbiają budować zamki z piasku, ale uwaga, nie wolno tego robić na plaży Eraclea, która znajduje się na weneckiej wyspie Lido. Budowle z piasku zostały uznane za niebezpieczne, zajmujące wolne miejsca leżące i przeszkadzające innym plażowiczom, więc stawianie ich zostało zabronione.

Innym nietypowym zakazem jest chodzenie w klapkach. Nie możesz tego robić we włoskiej miejscowości Capri. Za noszenie tego rodzaju obuwia możesz dostać mandat, gdyż podczas chodzenia wydaje ono głośne dźwięki.

Najstarszy uniwersytet

W Bolonii znajduje się najstarszy uniwersytet w Europie. W 1158 r. został uznany prawnie za miejsce, w którym mogła rozwijać się nauka, jednak badania świadczą o tym, że został on zbudowany w 1088 roku. Placówka stała się modelem dla kolejnych średniowiecznych uniwersytetów. Uniwersytet Boloński słynął z nauczania prawa cywilnego i kanonicznego. Na terenie budynku działa aż 14 muzeów, w tym: muzeum studenta, muzeum figur woskowych, anatomii zwierząt domowych, obserwatorium astronomiczne czy ogród botaniczny i herbarium.

Pechowa 17

Piątek 13-go to pechowy dzień? Włosi jako jedyni nie wiążą z tą datą żadnych nieszczęść.

Dla mieszkańców tego kraju szczególnie nieszczęśliwym dniem jest wtorek 17-go. Wynika to z faktu, że liczba 17 była przeklęta w starożytnym Rzymie. Z liczby XVII można ułożyć słowo „VIXI” co w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza „żyłem” (już nie żyję). W niektórych hotelach nie znajdziesz pokoju z tym numerem, a linie lotnicze Alitalia postanowiły usunąć 17 ze swoich samolotów. Liczba jest na tyle pechowa, że w 2006 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie, zakręt na torze bobslejowym, który miał zostać oznaczony numerem 17 został nazwany „Sena Nome”, co oznacza „Bez nazwy”.

Nawiedzona wyspa

Mieszcząca się pomiędzy Wenecją a Lido wyspa uznawana jest za siedlisko grozy. Mimo że źródło tajemnicy sięga głębokiej przeszłości, to do dziś Poveglia owiana jest wyjątkowo złą sławą. Włosi unikają tego miejsca, a żądnym wrażeń turystom dostać się na wyspę jest bardzo trudno, gdyż żaden Włoch tam nie popłynie.

W XIV wieku, kiedy we Włoszech panowała dżuma, zmarłych i zarażonych wywożono na pobliską wyspę Poveglię. Według niektórych statystyk zginęło tam około 160 tysięcy chorych. Od tego czasu wyspa uznawana jest za przeklętą. Z niektórych historii można dowiedzieć się, że prawie połowa ziemii Poveglii to popiół nieszczęśników, a ich dusze po dziś dzień nie zaznały spokoju.

W 1776 roku urzędnicy postanowili przeznaczyć wyspę na miejsce kwarantanny osób, które przypływały statkiem, w drodze do Wenecji. Okres ten również nie przysłużył się jej ze względu na kolejne wybuchy epidemii wśród załóg statków. Uważano, że marynarze zarażali się właśnie na Poveglii.

Dopiero w 1922 roku postanowiono ponownie przywrócić wyspę do życia. Utworzono na niej szpital psychiatryczny. Lokalne opowieści mówią o tym, że Poveglia zasłynęła z brutalności jednego z lekarzy, który miał torturować i przeprowadzać eksperymenty na pacjentach. Po latach, lekarz w swoim szaleństwie rzucił się z dzwonnicy. Miejsce zostało zamknięte w 1968 roku, a o wyspie zapomniano.

Ciekawostki:

  • najpopularniejszym nazwiskiem we Włoszech jest Russo,
  • Polska i Włochy to najbardziej religijne kraje europejskie,
  • włoski alfabet nie ma liter: W, X, Y, K, J,
  • każde miasto i wioska mają tu swojego świętego patrona,
  • to we Włoszech wynaleziono lody,
  • w latach 1523-1978 wszyscy papieże byli Włochami,
  • Włochy to kraj w kształcie buta i do tego najlepszy producent obuwia na świecie,
  • kolacja dla Włochów to najważniejszy posiłek dnia. Może trwać nawet kilka godzin i składa się z czterech dań.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl