Wymiana dowodu osobistego – tylko do sierpnia zrobisz to przez internet
Ważność Twojego dowodu osobistego kończy się jeszcze w tym roku? W takim wypadku warto rozważyć złożenie wniosku przez internet. Procedura nie jest skomplikowana, a pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla Polaków przebywających za granicą, gdyż nie wymaga przyjazdu do kraju i osobistej wizyty w urzędzie.
źródło: https://wyborcza.biz/
Aby skorzystać z możliwości wymiany dowodu online, niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Aby go założyć, wystarczy złożyć wniosek online, ale niezbędne jest jednorazowe poświadczenie swoich danych. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości internetowej, a jeżeli nasz bank nie oferuje takiej możliwości, należy udać się do jednej z wybranych palcówek. Są to urzędy gminy, skarbowe, wojewódzkie i miast oraz oddziały ZUS czy niektóre placówki poczty polskiej. Osoby mieszkające za granicą mogą potwierdzić dane w ambasadach i konsulatach.
Jak złożyć wniosek online?
- Załóż konto w serwisie ePUAP i stwórz Profil Zaufany.
Po założeniu konta ePUAP, w celu załatwiania spraw urzędowych online wymagane jest posiadanie Profilu Zaufanego. - Wypełnij wniosek.
Wniosek oraz instrukcję znajdziesz tutaj https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty. - Dołącz zdjęcie o rozdzielczości minimalnej 492 x 633 piksele i wielkości maksymalnej do 2,5 MB.
Fotografia powinna przedstawiać całą głowę oraz górną część barków, a twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia. Jeśli posiadasz i jest to wymagane, to załącz również orzeczenie o niepełnosprawności. - Wyślij wniosek i odbierz potwierdzenie.
Wypełniony i podpisany/potwierdzony wniosek zostanie wysłany na wybraną wcześniej skrzynkę podawczą gminy. Po prawidłowym złożeniu wniosku otrzymasz potwierdzenie, które warto pobrać, gdyż zawiera numer, który pozwala na sprawdzenie, czy dowód można już odebrać.
Czas oczekiwania na nowy dowód wynosi do 30 dni od daty złożenia wniosku. Gotowy dokument należy odebrać osobiście w wybranym urzędzie na terenie kraju lub konsulacie czy ambasadzie za granicą.
Zmiany dla osób, których dowód traci ważność po 2 sierpnia 2021
W Polsce od 2 sierpnia wejdą do obiegu nowe dowody osobiste zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 20 czerwca 2019 roku. Nowy dokument będzie zawierać kolejną cechę biometryczną, którą będzie odcisk palca. Wrócimy też do posiadania w dowodzie swojego podpisu.
Minusem takich rozwiązań w dowodach osobistych jest jednak to, o czym mowa w komunikacie wydanym przez dział cyfryzacji:
„Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty”.
Wyjątek stanowią tutaj dzieci przed 12 rokiem życia i osoby, u których ze względów medycznych nie można pobrać odcisków palców. Od tej grupy odciski nie będą pobierane. W przypadku dzieci dowód osobisty będzie ważny przez 5 lat, zaś w drugiej grupie tylko 12 miesięcy.
Ważną informacją jest to, że nie będzie konieczności wymiany starych dowodów na nowe. Zachowają one swoją dotychczasową ważność, a do urzędu należy udać się, dopiero gdy dokument straci ważność.
Przewidziano także udogodnienia dla osób, które np. ze względów zdrowotnych nie mogą wychodzić z domu. Tak zwane mobilne stacje mają działać na terenie każdej gminy. Wystarczy zgłosić potrzebę wymiany dowodu, a urzędnik przyjedzie do nas z komputerem i całym zestawem niezbędnym do pobrania odcisków.
Wprowadzenie zmian ma na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa. Odcisk palca ma zapobiec fałszowaniu dokumentów. W tym roku swoją ważność tracą dowody bardzo dużej liczby obywateli. Szacuje się, że ponad 1,5 miliona Polaków będzie musiało wymienić dokument. Jeśli chcesz uniknąć osobistej wizyty w urzędzie, możesz złożyć wniosek online o nowy dowód przed 2 sierpnia, pod warunkiem, że stary dowód jest ważny do końca 2021 roku.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl