Wysłałeś CV i co dalej?

Kategorie artykułu: News

 

Przeczytałeś interesujące Cię ogłoszenie o pracę, złożyłeś dokumenty aplikacyjne i czekasz na telefon… Zadzwonić czy nie zadzwonić – oto jest pytanie. W każdej firmie procedura kontaktowania się z kandydatem może być nieco inna, co wpływa również na czas oczekiwania na odpowiedź.

Wznów, Bezrobotny, Praca, Bezrobocie, Rozmowa kwalifikacyjna, Praca

Proces rekrutacji najczęściej uzależniony jest od czynników takich jak branża, profil firmy, stanowisko, liczba poszukiwanych pracowników czy stopień pilności zatrudnienia nowych pracowników. Może się zdarzyć, że dostaniemy odpowiedź już w dniu przesłania aplikacji lub po paru dniach, a czasem trzeba czekać nawet kilka tygodni.

Rekruterzy nie mają jeszcze w zwyczaju wysyłania do osób, które się nie zakwalifikowały negatywnych odpowiedzi. Jeśli nie przeszliśmy procesu rekrutacji i nasze CV zostało odrzucone, to najczęściej niestety nie zostaniemy o tym poinformowani. Nie jest to dobra informacja, ponieważ nie mamy możliwości dowiedzieć się, dlaczego nasze CV nie zostało zaakceptowane lub, czy poszukiwania pracownika nadal trwają. Nawet w takiej sytuacji nie należy tracić nadziei. Jeżeli wiemy, że firma, do której wysłaliśmy swój życiorys, jest duża, a oferta dość popularna, to możemy się spodziewać, że wybór idealnego pracownika może potrwać nieco dłużej.

Samo wysłanie zgłoszenia to dopiero początek procesu poszukiwania pracy. Złożenie jednej aplikacji na stanowisko naszych marzeń może okazać się niewystarczające. Posiadając odrobinę chęci i zaangażowania, na pewno uda nam się znaleźć jeszcze wiele atrakcyjnych ofert, na które warto aplikować. Więcej wysłanych CV to większe szanse, że nasza kandydatura będzie odpowiednia dla danej firmy.

Nie czekaj bezczynnie!

Oczekiwanie na odpowiedź po wysłaniu aplikacji na jedno ogłoszenie to najgorsze, co możemy zrobić. Należy pamiętać, że rekruterzy przeglądają nawet kilkaset aplikacji spływających w odpowiedzi na dane ogłoszenie. Okres oczekiwania na odpowiedź to czas, który warto wykorzystać. Biorąc pod uwagę fakt, że niekoniecznie od razu dostaniemy wymarzoną pracę, warto być na bieżąco z nowymi ofertami. Co robić, gdy pracodawca milczy?

  • Cały czas sprawdzaj nowe oferty pracy. Na serwisach ogłoszeniowych nowe oferty pojawiają się co chwilę;
  • Czas, w którym poszukujesz zatrudnienia, to dobry moment na doskonalenie swoich umiejętności. Jeżeli starasz się o pracę, gdzie wymagana jest umiejętność obsługi różnego rodzaju programów komputerowych, warto poćwiczyć w domu. Nabycie umiejętności praktycznych może okazać się kluczem do sukcesu;
  • Pamiętaj lub zapisuj sobie, na jakie stanowiska i do jakich firm aplikowałeś. Może zdarzyć się, że telefon zadzwoni po dłuższym czasie i ogromnym faux-pas jest dopytywanie rekrutera, o co chodzi lub przyznanie, że nie pamiętamy, do jakiej firmy wysłaliśmy CV;
  • Po dłuższym czasie oczekiwania na informację zwrotną możesz zadzwonić do firmy, w której aplikowałeś na interesujące Cię stanowisko. Nie bądź nachalny – grzecznie zapytaj czy rekrutacja trwa, czy CV dotarło i czy jeszcze jest analizowane. Taką troskę o swój los zrozumie każdy pracodawca, w przeciwieństwie do roszczeń i niepotrzebnych nerwów.

    Dokument, Zatwierdzone, Pieczęć, Papieru, Urząd

Sprawdź swoje CV

Jeśli od dłuższego czasu Twój telefon nie zadzwonił ani nie otrzymałeś wiadomości e-mail od rekrutera, pomimo że wysłałeś już sporo aplikacji, to najwyższa pora, aby przeanalizować swoje CV.

Warto krytycznym okiem przyjrzeć się jego strukturze, czytelności, szacie graficznej oraz dopasowaniu do konkretnego stanowiska pracy. W aplikacji powinny zostać zawarte informacje związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Nie ma sensu wpisywać w CV doświadczenia, odbytych szkoleń lub kursów, które w żaden sposób nie wiążą się z pracą na danym stanowisku lub nie zwiększają szans na uzyskanie pracy. Zbyt duża ilość informacji nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż efektem końcowym może być mniejsze uwydatnienie tego, co istotne.

Dodatkiem do CV, którym na pewno zaplusujesz u pracodawcy, są referencje. Jak wiadomo, najlepiej, jeśli Twoja rekomendacja pochodzi ze źródła cieszącego się zaufaniem rekrutera i firmy, do której aplikujesz. Nawet jeśli nie zostaniesz zatrudniony w aktualnej rekrutacji, posiadanie referencji zwiększa szansę, że w przyszłości firma zadzwoni do Ciebie z inną propozycją.

Niemal idealnym przepisem na sukces jest wysyłanie aplikacji tam, gdzie jako kandydat spełniasz wszystkie wymogi formalne, wynikające z oferty o pracę. Wysyłając CV do swojego potencjalnie przyszłego pracodawcy, sprawdź, czy nie wymaga on, aby w dokumentach znalazła się indywidualna klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych przez firmę. Brak takiego zapisu to brak zgody na kontakt z Tobą odnośnie spotkania o pracę.

Artkuł przygotowała Sandra Tyl