Zatrudnienie na terenie Irlandii
Irlandia nie bez powodu nazywana jest „Zieloną wyspą”. Przyjaźni mieszkańcy, piękne widoki oraz dobre warunki zatrudnienia zachęcają wielu imigrantów do osiedlania się właśnie tutaj. Jak uzyskać legalne zatrudnienie na terenie Irlandii?
Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik
Formalności do pracy w Irlandii
Mieszkańcy krajów członkowskich UE nie muszą realizować żadnych dodatkowych formalności do podjęcia pracy na terenie Irlandii. W przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące, wymagane jest pozwolenie na pobyt (Residence Permit), które można uzyskać w urzędzie imigracyjnym lub na pobliskim posterunku policji. Do uzyskania pozwolenia wystarczy udowodnić, że ma się stałą pracę lub prowadzi się działalność gospodarczą na terytorium Irlandii. Dokument ma 5-letnią datę ważności.
W przypadku osób spoza EOG wymagane jest pozwolenie na zatrudnienie (Employment Permit) lub Pozwolenie Nietypowe (Atypical Permission). W zależności od obywatelstwa konieczne może być również złożenie wniosku o wydanie wizy.
Jeśli przyjeżdżamy do Irlandii w celu typowo zarobkowym to musimy zarejestrować się w urzędzie imigracyjnym, gdyż do podjęcia zatrudnienia niezbędne będzie uzyskanie PPSN (Personal Public Service Number), czyli numeru podatkowego. Identyfikator będzie niezbędny do kwestii skarbowych, ubezpieczeń społecznych oraz bankowych. Numer można zdobyć w Wydziale Spraw Społecznych i Rodziny odpowiednim dla miejsca zamieszkania.
Irlandzka umowa o pracę
Umowę z pracodawcą należy zawierać zawsze na piśmie. W treści powinny być ujęte szczegóły dotyczące warunków pracy oraz wysokości wynagrodzenia. Zgodnie z irlandzkim kodeksem pracy maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy wynosi 48 godzin (dobowy wymian nie może przekroczyć 11 godzin).
Pracownikowi przysługuje 15 minutowa przerwa w przypadku 4,5 godzinnego dnia pracy oraz 30 minutowa przy większym wymiarze.
Wynagrodzenie w Irlandii
Minimalna pensja godzinowa w Irlandii w 2023 roku wynosi 11,30 euro, co daje kwotę 1909,70 euro miesięcznie brutto. Warto wiedzieć, że na terenie kraju obowiązuje tzw. wiekówka, czyli wynagrodzenie może być uzależnione od wieku pracownika.
Średnie wynagrodzenie w Irlandii w 2023 roku wynosi 3819 euro miesięcznie brutto, co po odjęciu podatku daje kwotę 2923 euro netto.
Obraz autorstwa gpointstudio na Freepik
Zawody poszukiwane w Irlandii
10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Irlandii wg Komisji Europejskiej:
- Sprzedawcy i pracownicy usług;
- Pracownicy biurowi;
- Technicy i personel średniego szczebla;
- Specjaliści;
- Gospodarze domów i budynków;
- Pracownicy branży beauty (fryzjerzy, kosmetyczki, itp.);
- Pracownicy obróbki metali, mechanicy maszyn i urządzeń;
- Inni sprzedawcy;
- Kierowcy samochodów ciężarowych;
- Kelnerzy i barmani.
Na brak pracy nie będą narzekać również: pielęgniarki, piekarze, rzeźnicy, finansiści, informatycy, pracownicy górnictwa i budownictwa. (źródło: https://dokariery.pl/irlandia-45668)
Praca w Irlandii bez języka
Czy na zielonej wyspie jest możliwe zatrudnienie bez znajomości języka? Na terenie Irlandii obowiązują 2 języki urzędowe: irlandzki i angielski. Znalezienie pracy bez znajomości któregoś z nich jest utrudnione, jednak nie niemożliwe. W takiej sytuacji możemy liczyć na prace sezonowe, proste prace produkcyjne lub sprzątanie.
Kompetencje językowe umożliwiają szybsze znalezienie lepiej płatnego zatrudnienia. Wystarczy już podstawowa znajomość angielskiego, by znaleźć pracę jako kierowca, pracownik fizyczny, czy budowlany. Do prac specjalistycznych oraz stanowisk wyższego szczebla wymagana jest komunikatywna znajomość angielskiego.
Decydując się na emigrację na zieloną wyspę z pewnością nie będziemy narzekali na osamotnienie i tęsknotę za rodakami. Szacuje się, że na terenie Irlandii mieszka obecnie około 150 tys. Polaków, a blisko połowa z nich osiedliła się w stolicy kraju – Dublinie.
Więcej informacji odnośnie pracy i pobytu na terenie Irlandii możemy znaleźć na polskich stronach rządowych: https://www.gov.pl/web/irlandia/praca-i-pobyt lub na stronach irlandzkich takich jak: https://www.irishimmigration.ie/pl/coming-to-work-in-ireland/
Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka