Zawody przyszłości z branży IT

Kategorie artykułu: News

 

Coraz więcej osób jest zainteresowanych pracą w IT, na przykład jako grafik czy programista. Warto jednak wiedzieć, że w tej branży istnieje wiele innych stanowisk, na które zdecydowanie opłaca się aplikować. Jakie ciekawe zawody można odnaleźć w segmencie IT?

Specjalista do spraw bezpieczeństwa IT

Jedną z ofert pracy przyszłości w IT jest rekrutacja na stanowisko specjalisty do spraw bezpieczeństwa IT. Zajmuje się on szeroko pojętą ochroną baz danych, przeciwdziałaniem atakom cyberprzestępców i testowaniem skuteczności wykorzystywanych przez dane przedsiębiorstwo zabezpieczeń. Może więc znaleźć zatrudnienie w wielu firmach i instytucjach jak między innymi banki czy szpitale.

Kandydat na to stanowisko powinien być osobą, która z łatwością komunikuje się i współpracuje z zespołem. Co więcej, od specjalisty do spraw bezpieczeństwa IT najczęściej wymagana jest wiedza na temat administrowania sieciami, znajomość zasad bezpiecznego programowania oraz umiejętność posługiwania się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym.

W kraju wciąż brakuje specjalistów w zakresie bezpieczeństwa IT. Z tego względu kandydaci mogą liczyć na propozycje wysokiego wynagrodzenia. Przykładowo osoba na stanowisku Information Security Architect zarabia nawet 25-30 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Technical writer

Technical writer to stanowisko, które wymaga połączenia umiejętności z wielu dziedzin. Co ciekawe, mogą zainteresować się nim absolwenci kierunków filologicznych, ponieważ technical writer w znacznej mierze zajmuje się pisaniem. W dużym skrócie zawód ten polega na tłumaczeniu rozmaitych zagadnień technicznych na język przystępny dla przeciętnego użytkownika.

Z tego względu od osób aspirujących na to stanowisko wymaga się znajomości podstaw języka programistów, testerów oprogramowań czy UX writerów. Co więcej, technical writer powinien być osobą komunikatywną, która jest w stanie porozumieć się z przedstawicielami różnych obszarów branży.

Wysokość wynagrodzenia na tym stanowisku w znacznej mierze zależy od doświadczenia kandydata. Osoby początkujące zarabiają średnio od 4 do 6 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Pensja technical writera z kilkuletnim doświadczeniem oscyluje w granicach 8-10 tysięcy złotych brutto miesięcznie, natomiast senior techwriter może liczyć na wypłatę w wysokości 12-20 tysięcy brutto na miesiąc.

Tester oprogramowania

Tester oprogramowania to osoba, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie danego systemu. Zajmuje się więc przeprowadzaniem testów, sprawdzaniem prawidłowości wszelkich procesów danego oprogramowania, a następnie zgłaszaniem ewentualnych wad developerom. Osoba na tym stanowisku testuje między innymi strony internetowe i aplikacje. Niektórzy testerzy zajmują się również kontrolą oprogramowania w automatycznych pralkach czy lodówkach.

Pożądanymi cechami osoby ubiegającej się o to stanowisko są duża dokładność, cierpliwość oraz szeroko pojęte umiejętności analityczne. Wyróżnia się dwa typy tej profesji – tester manualny i tester automatyzujący.

Testowanie manualne sprowadza się do kontroli danego programu bezpośrednio przez człowieka, który ręcznie przechodzi przez każdy etap systemu. Z kolei tester automatyzujący zajmuje się tworzeniem odpowiednich skryptów bądź programów, które umożliwiają samoczynne testowanie. Zarobki na tym stanowisku w przypadku osoby ze średnim doświadczeniem zazwyczaj oscylują w granicach 11-16 tysięcy złotych netto miesięcznie na podstawie umowy B2B.

Praca IT – gdzie szukać ogłoszeń?

Poszukiwanie idealnej oferty pracy w IT wcale nie musi być żmudne i skomplikowane. Branża ta cieszy się dynamicznym rozwojem, dlatego w sieci nie brakuje szeregu ogłoszeń związanych z technologią informacyjną. Oferty można znaleźć zarówno na portalach ogólnobranżowych, jak i specjalistycznych, dedykowanych wyłącznie segmentowi IT.

Przykładem jest No Fluff Jobs, czyli portal skupiający czytelne i jasne ogłoszenia pracy w branży. Za jego pomocą kandydaci mogą w prosty sposób porównać poszczególne oferty, między innymi pod względem wysokości płacy.

Artykuł został przygotowany przez: