ZZP w Holandii, czyli wszystko co musisz wiedzieć o samozatrudnieniu

Kategorie artykułu: News

 

ZZP to bardzo popularna opcja zatrudnienia dla osób, które chcą prowadzić własny biznes w Holandii. Samozatrudnienie ma swoje plusy, jednak ma też minusy. Praca na własny rachunek, bycie własnym szefem, z drugiej strony większa odpowiedzialność i zmaganie się z mnóstwem formalności. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest ZZP i kto może skorzystać z takiej formy zatrudnienia.

Drink, Kawa, Praca, Stwórz, Budować

Co to jest ZZP?

Holenderskie ZZP, czyli Zelfstandige Zonder Personeel, to nic innego jak odpowiednik polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Taka forma samozatrudnienia często wybierana jest przez osoby pracujące w branży budowlanej (np. wykończeniówka) lub wykonujące wolne zawody.

Jak założyć ZZP w Holandii?

Samo przejście na jednoosobową działalność gospodarczą w Holandii nie jest zbyt skomplikowane. Jednak należy pamiętać o kilku warunkach. Dobrze jest posiadać meldunek w Niderlandach. Ułatwi to kolejne kroki związane z otworzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej w tym kraju. Następnie należy zarejestrować się na spotkanie w KvK (Izba Handlowa). Rejestracja odbywa się przez wypełnienie cyfrowego formularza, do którego potrzebujesz, m.in.:

  • kodu Digid do zalogowania się (link do wniosku o nadanie numeru );
  • nazwy firmy;
  • danych osobowych i kontaktowych;
  • opisu działalności (nadanie kodu SBI. SBI jest holenderską wersją Ogólnej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej we Wspólnotach Europejskich lub NACE);
  • szacunkowego dochodu rocznego;
  • wniosku o numer BTW do Belastingdienst (Urzędu Podatkowego) – numeru identyfikacji podatkowej.

Wszystkie dane i załączniki nie mogą być starsze niż 1 miesiąc.

Spotkanie w KvK potwierdza dane, które zostały zawarte w formularzu online. Rozmowa odbywa się w języku niderlandzkim i może być prowadzona w asyście tłumacza. Podczas spotkania zostanie również wyznaczony termin na przedstawienie potwierdzenia otwarcia rachunku bankowego firmowego czy opłacenie polisy ubezpieczeniowej.

Osoby bez meldunku również mogą założyć działalność w Holandii, jednak sprawa nie jest tak prosta. Należy posiadać adres, na który zostanie zarejestrowana firma. Dodatkowo należy posiadać ważne zaświadczenie o meldunku w innym kraju UE nie starsze niż 1 miesiąc. Kolejny problem może pojawić się w momencie próby otworzenia rachunku bankowego – bez adresu zameldowania banki nie uruchamiają rachunków.

Koszt założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Holandii

Koszt zarejestrowania ZZP w Holandii uwzględnia:

  • skompletowanie wszystkich dokumentów potrzebnych do formularza i na spotkanie w KvK – około 50 euro;
  • rejestrację firmy i zaświadczenia – ok. 70 euro;
  • uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej BTW – ok. 150 euro.

Dodatkowe koszty to np. tłumacz ok 80 euro/1 h, koszty dojazdu do KvK, doradca podatkowy – ok. 200 euro/1h.

Zalety pracy w Holandii na ZZP

Założenie własnej działalności gospodarczej w Holandii ma swoje plusy, do których należą niewątpliwie:

  • pełna swoboda i niezależność – można samodzielnie decydować o przyjęciu, bądź nie, danego zlecenia;
  • elastyczne godziny pracy – osoba samozatrudniona może dostosować godziny pracy (po ustaleniu z klientem) do własnych potrzeb i preferencji;
  • wyższe zarobki – osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą sama negocjuje warunki finansowe z klientem i nie dzieli się zarobkami z pracodawcą. Dodatkowo może skorzystać z szeregu ulg podatkowych.

Wady samozatrudnienia w Holandii

Poza licznymi plusami praca na ZZP w Holandii ma również swoje minusy, m.in.:

  • większa odpowiedzialność za działania swojej firmy – prowadząc jednoosobową działalność w Holandii nie ma rozróżnienia pomiędzy majątkiem prywatnym a firmowym, co oznacza, że samozatrudniony odpowiada za swoje działania całym swoim majątkiem;
  • formalności związane z prowadzeniem działalności – opłacanie podatków i składek, prowadzenie księgowości lub przekazanie tego do odpowiedniego biura księgowego, co łączy się z dodatkowym kosztem;
  • niepewność zleceń – samozatrudniony sam musi znaleźć klientów, co na początku, bez wyrobionej marki, może być trudne.

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to poważna decyzja. Zachęcamy do wzięcia pod uwagę wszystkich czynników i aktualnych trendów rynkowych, zanim zapadnie ostateczna decyzja.

Przydatne linki:

– KvK – https://www.kvk.nl/

– najbardziej aktualne informacje o ZZP – https://www.kvk.nl/starten/de-eenmanszaak/

Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska